REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samandağ Ayna Haber

resme alternatif yazı

“Herkesin rengi faklı olabilir ama bu ülkenin birlik ve bütünlüğünden yana bir toplum oluşturması lazım”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
<strong>“Herkesin rengi faklı olabilir ama bu ülkenin birlik ve bütünlüğünden yana bir toplum oluşturması lazım”</strong>
127 views
06 Ocak 2023 - 16:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının Türkiye’nin ne kadar zor durumda olduğunun farkında olduğunu sözlerine ekleyen Lütfü Savaş, “İnsanlarımız ya totaliter rejime alışacak ya da demokrasi için yeniden merhaba diyecek. Biz bu seçimde bunu yaşayacağız. Bu ülke batıya dönük olmalı, çocuklarımızın ülkelerini terk etmekten vazgeçmesini sağlamak ve demokrasiyi hakim kılmamız lazım. Herkesin rengi farklı olabilir ama bu ülkenin birlik ve bütünlüğünden yana bir toplum olması lazım” diyerek yaklaşan seçimler öncesi de birlik ve beraberliğin bir kez daha önemine değindi.

EXPO 2021’in Hatay’a olan katkılarından da bahseden Başkan Savaş, kısa bir süre içerisinde de alanları 2 milyon 250 bin ziyaretçiyi ağırladığını da açıkladı.

“Hatay’a yüzyıllarca kalacak tesisler yaptık”

Savaş, “EXPO’yu Hatay’da ticaret, turizm, ekonomi ve eğlence sektörünü arttırmak için yaptık. Alamaz, yapamaz dediler ama biz başardık. 320 dönüm arazi içerisinde yüzyıllarca kalacak tesisler yaptık. İki alanımız da şu anda Hatay’ın gözbebeği. Biz bu işi ibadet gibi yaptık ve bunun için de Rabbim bize çok imkân sundu. Ve biz de bu imkânla Hatay halkına iyi bir vizyonla hizmet ettik” diyerek çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

“Expo 2021’de açılışımıza gelmediler bizlere de destek vermediler”

EXPO 2021 açılışında hükümet temsilcilerine davet göndermelerine rağmen katılım sağlanmadığını ifade eden Savaş, “Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin belediyesiyiz. Türk vatandaşıyız ve Türkiye sınırları içerisinde olan bir şehrin belediye başkanıyız. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize emeklerini ve bize karşı hassasiyetini bildiğimiz için Türkiye’de misakı milli sınırları içinde Atatürk’ü en çok seven ve dua eden toplumuz. Bu şehrin gerçekten de genel siyasette ve hükümetin hak ettiği değerinin verilmesini isteriz. Sayın Cumhurbaşkanımız da olmak üzere herkesi açılışımıza davet ettik. Gelmediler ve ekonomik destek de vermediler. Ama EXPO için başka şehirlere destek veriyorlar. Cumhurbaşkanımız Suudi Arabistan’a gittiğinde 2030 EXPO’suna yüzde yüz desteğiz diye paylaşım yapıldı. Bizi esas üzen bu oldu. Hatay da bu ülkenin evladı. Siyaseten farklı düşünen bir şehir olabilir ama bu devlet ve ülke hepimizin” diyerek Hatay’a gereken desteğin verilmediğini vurguladı.

“Hado ile ilk defa hatay’ın denizden sınır kapısı oldu”

Hatay Deniz Otobüsü(HADO) hakkında da önemli bilgiler veren Savaş, “Belediye olarak Türk bir gemi ile ihtiyaç sahiplerini taşımak ve bayrağımızın da denizde dalgalanmasını istedik. 19 Mayıs’ta denize açıldık ve sonbahara kadar da 25 bin yolcu taşıdık. Lübnan için çalıştık ve İsrail içinde çalışıyoruz. İlk defa Hatay’ın denizden sınır kapısı oldu. Ve belediye olarak uluslararası kara sularında insan taşıdık. Biz bundan çok zevk aldık. Bu işi para kazanmak için yapmıyoruz. İnsanlarımız da bu durumdan çok memnun” dedi.

Hatay’ın 15 ilçesine eşit hizmet verdiğini de ifade eden Lütfü Savaş, siyasi hiçbir ayırım yapmadan her ilçeye hizmet götürdüklerini söyledi.

“İktidara en çok oy veren ilçede bile oylarımız artmış durumda”

Savaş, konuşmasının devamında şöyle dedi: “Ben hiçbir zaman hiç kimseyi öteki görmedim. İktidara en çok oy veren ilçede bile oylarımız artmış durumda. İnsanlara objektif bakarsanız inançları ve yaşam tarzına bakmazsanız sizin berraklığınızı ve samimiyetinizi görürler. Böyle olunca da herkes seviyor ve destek veriyor. Bütün anketlerde iktidar partisinden daha yüksekteyiz. Bu da azimle, ötekileştirmemekle ve eşit bakmakla oluyor. Ülkesine ve şehrine zarar vermeyen herkesle dostluğumu sürdürmeye devam edeceğim” diye konuştu.

“Kampanyamıza üç haftada 517 bin 259 imza topladık”

İskenderun’un serbest bölge olması gerektiğini ve bu anlamda çalışmalar yaptıklarını da belirten Savaş, “İstihdamı arttırarak ihracatı arttırmak istiyoruz. Ocak ayında yöneticiler, üniversite, iş insanları ile çalıştay yapacağız. Hatay’ın yıllık geliri düşmüş durumda. Sığlaşan ekonomik tablo var. İnsanların gelir seviyesi düşüyor. Hatay’ın 5.teşvik bölgesi olması için hükümetin buradaki yöneticilerine bunu anlatamadık. Halkımız başlatmış olduğumuz kampanyaya destek verdi ve üç haftada 517 bin 259 imza topladık. İskenderun’u da serbest bölge yapmak istiyoruz. Yapmazlarsa da beş ay sonra zaten Türkiye’yi Cumhur İttifakı değil Millet İttifakı yönetecek” dedi.

“Bütün partilerin ortak görüşü ile Suriyeliler ve sığınmacılar konusunda bir program yapması lazım”

Türkiye’ye gelen sığınmacıların sadece ülkeyi değil Hatay’ı da zor duruma soktuğunu söyleyen Savaş, “Bizim tahmin ettiğimizden daha fazla sığınmacı var. Doğum oranları fazla olduğu için sığınmacı sayısı gittikçe demografik yapıyı aleyhimize çeviriyor. 2013 yılında 13 bin Suriyeli oy kullandı. Şu anda seçimde zaman olmasına rağmen oy kullanacaklar 24 bini geçmiş durumda. Seçmen sayımız yüzde 85 arttı. Ama bizde yüzde 5 artmış. İçişleri Bakanımız 120 bin civarında Suriyeli seçme var diyor da gerçekçi bir rakam olduğunu sayarsak da yüzde 20’si Hatay’da yaşıyor. Bu da tesadüf değil. Ülke olarak milli bir politika izlememiz lazım ve bu işe siyaset üstü bakmamız lazım. Bütün partilerin ortak görüşü ile Suriyeliler ve sığınmacılar konusunda bir program yapması lazım. Bunun devlet politikası olarak uygulanması lazım” açıklamalarında bulundu.

Haber – Foto: Aslı Eser

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.