REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samandağ Ayna Haber

resme alternatif yazı

SAMANDAĞ EĞİTİM SEN:  EĞRİ OTURAN DOĞRU KONUŞAMAZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
<strong>SAMANDAĞ EĞİTİM SEN:  EĞRİ OTURAN DOĞRU KONUŞAMAZ!</strong>
279 views
09 Aralık 2022 - 15:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Basına ve kamuoyuna

“Eğri otur doğru konuş” sözü dilimize uzunca bir süredir oturmuş hâkim bir söz. Her zaman yanlış anlaşılan bir söz. Bu sözü kullananların kastı eğri oturmayı aklamak değil, doğru konuşma üzerinden kişiyi utandırıp eğri oturuşunu düzeltmesini sağlamaktır.

Yoksa eğri oturanın doğru konuşması kabil değildir. Olsa idi; atalarımız peşinden: “ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol “ deme ihtiyacı duymazdı. Neticede eğri oturan ve eğri oturuşunda ısrar edenin söylediği doğrunun samimiyeti tartışılır hale gelir ki; böyle davranana önce tutarsız sonra “fiillerimi görmezden gelin söylediğime odaklanın” ifadesinin beyanı üzerinden de yalancı denir.

Hangi hocanın yaptığına ve gittiği yola bakılmaksızın söylediği yapılmış ki…

Siyasiler ise, hele ki makam işgal edenler; fiili değil doğrudan toplum önderliğine soyunan, bunu kabullenen ve o makama layık olma sözü veren kişilerdir. Dolayısı ile bunların eylemde ya da söylemde hata yapmaları olası olmadığı gibi, aynı zamanda suçtur. Çünkü temsil ettiği toplumun önderliğinin yanı sıra parasını da yetkisini de gücünü de kullanır ve bütün bunlardan dolayı sorumludur. O toplumun verdiği yetkinin peşine düşmemesi, hesap soracak yetilerden mahrum bırakılmış olması, korkutulmuş, sindirilmiş, kandırılmış yahut yedeklenmiş olması bu gerçeği değiştirmez.

Gelelim belediyeye yoktan-ısmarlama kadro tahsisi ile ilgili, “Bir televizyonda ve canlı yayında, ilçemizi temsiliyet yetkisi verdiğimiz kişinin itiraf niteliğindeki beyanlarına…

Hatırlanacağı üzere su kesintilerine yönelik bir ayı aşkın süre devam eden oturma eylemleri ile basın açıklamalarımızın birinde (15. Gün) , “Balık Baştan Kokar” başlıklı bayanımızda da ifade ettiğimiz üzere, balık hem baş hem başlangıç olarak ne yazık ki baştan kokuyor demiştik.

Bugün belediyeye yoktan-ısmarlama kadro tahsisi ile ilgili durum bundan farklı değil. Yine hatırlanacağı üzere 15. Gün başlıklı açıklamamızda, yetki talep edenlerin bu yetkiyi halktan değil aile reislerinden, para babalarından, erk sahiplerinden aldığı ve dolayısı ile seçimler sonrası sıra seçilenin borcunu ödemesine geldiğinde borcunu layıkı ile ve kime söz vermiş ise fazlasıyla ödediğini söylemiştik.

Halka borçlanılmadığı ve söz verilmediği için bu borç halka değil, yetki talebinde bulunana yol açan, güç veren, finanse eden şahsiyetlere mahsup bir borçtur ve ödenmektedir.

Zira seçilenler seçildikten sonra, güç ve dayanaklarını halktan almadıkları için hiçbir icraatlarında halkın fikrini sorma, tercihlerini, beklentilerini, taleplerini önceleme derdine düşmez, düşmemiştir ve bu haliyle düşmeyecektir.

Ancak iktidarın sürekliliği güç ister, dayanak ister. Bu güç ve dayanak halk olmayınca seçilenler yine erk sahiplerinin, para babalarının ve aile reislerinin kapısını çalar. İstediğini alır fakat bir karşılığı vardır. Bu bazen rant, bazen hukuksuzluğu görmezden gelme talebi bazen de bugün gündemimizi meşgul eden, belediyeye yoktan-ısmarlama kadro tahsisi şeklinde olur, olmaktadır ve bu gidişle olmaya devam edecektir.

Bu konu üzerinden kişileri öne çıkarıp, bunu icra edenlerin sanki kurumsal ve sorumlu bir kimlikleri yokmuş, bundan yararlananların sanki yararlandırıldığı yer bir kamusal alan değilmiş gibi davranamayız.

Bu yüzden sorun kişi veya kişiler sorunu değil, bir kurumun kurumsal kimliği kötüye kullanma sorunudur ve öyle bakılmalıdır. Yani burada sorun Samandağ Belediyesinin Kurumsal olarak kendisidir (haliyle bütün yönetim ve yetki sahibi kadroları)  ve hesap sorulacaksa da bu kurumdan sorulmalıdır. Yani yönetim kademesindeki ve yetki sahibi olan herkesten. Başkan, Yardımcıları, müşavirler, daire amirleri ve özellikle meclis üyeleri…

Hesap sorma derdine düşüldüğünde de ve haklı olarak hesap soracaklarınız: “Size borcumuz da sözümüz de yok, ne hesabı” diyebilir ve nitekim doğrudan olmasa da dolaylı olarak diyecektir, demektedir.

Şayet bu süreklilik arz ediyorsa-ki bugüne kadar hep karşılaşılan manzara bu ve ne yazık ki bugüne özgü değil- sorunumuz daha büyük demektir.

Yine başta zikrettiğimiz 15. Gün içerikli açıklamamızda söylediğimiz üzere; mesele algılayış meselesidir.  Hatırlatmakta yarar görüyoruz.

BALIK BAŞTAN KOKAR! (15. Gün-25.06.2021 Tarihli açıklamamızdan)

Bir toplumu toplum, bir halkı halk yapan yurttaş olma bilincidir. Yurttaş, Türk Dil Kurumu sözlüğünde, HAK VE SORUMLULUKLARI OLAN, BUNLARIN FARKINDA VE TALEPKAR OLAN KİŞİ olarak tanımlanır.

Bir de atasözümüz var, BALIK BAŞTAN KOKAR. Hem baş hem BAŞLANGIÇ ANLAMINDA…

Hani 15 gündür temel meselemiz algılayıştır, bu değişmedikçe hiçbir şey değişmez diyoruz ya. Bugün tam da ondan bahsedeceğiz.

Aslında 50 yıldır neden bu haldeyiz, “BİZİM İÇİMİZDE İKEN BİZİM GİBİ OLANLAR YETKİ VERDİĞİMİZDE NE OLUYOR DA BİZDEN UZAKLAŞIYOR, BİZE YABANCILAŞIYOR” sorularına cevap aramadan hiçbir yere varamayız.

Aslında bunun cevabını,  seçim süreçlerini yakından takip eden herkes biliyor ve aslında seçtiklerimiz kime söz verdi ise sözlerini harfiyen yerine getiriyor. Bu konuda onlara haksızlık etmemek lazım.

Seçim süreçlerini bir hatırlayalım. Aylar öncesinden simsarlar türer. Yüz bin dolarlar havada uçuşur. Bu, aday için ilk kelepçedir. Ardından partiler yan ceplerini gösterir. Bu gayri resmi bağıştır, peşin diyettir, yine yüz bin dolarlar havada uçuşur. Propaganda masrafları,  Gönül almalar,  harçlık vermeler bir yana bir de ilgili partiye resmi olarak da para ödenir.  Para tükenir, bu sefer para babalarının -ki her ailede vardır-  kapısı çalınır ve partinin, partililerin eklediğine ek olarak adayın koluna da ayağına da kelepçe üstüne kelepçe eklenir.

Takdir edersiniz ki hiçbir zengin babasının hayrı için bu parayı vermez. Taviz daha seçilmeden verildikçe verilir, seçimlere girilir, biter, koltuğa oturulur.

PARAYI VERENİN DÜDÜĞÜ ÇALMA VAKTİ GELİR. Hazır seçilen de “ BENİM BAŞIM KEL Mİ” dedi miydi iş çığırından çıkar. Halk unutulur ki zaten halka verilmiş bir söz halktan alınmış bir borç da olmadığı için halkın beklentileri karşılıksız kalır, borç da vermediği için alacaklı olmaz.

 Haklı olarak şu sorulabilir  “PEKİ SEÇİME KİM, KİMLER GİTTİ” diye. Aslında cevabı basit. Her ailenin, kendisine söz verilen zengini seçime gider. Geriye kalanı, onun sürüklediği,  ikna ettiği,  ailecilik,  mahallecilik,  şuculuk, buculuk yalanları ile kafaları bulandırılan, takım tutar gibi taraf yapılan, kamplaştırılan halktır. Sadece gidip mühür basar.

Yani seçim süreçlerinde halk olduğu halde halk değilmiş gibi davranan bizler, ne yazık ki daha sonra da halk olup hak talep etmeyi aklına getirmez. Çünkü değişik baskı ve vaatlerle ZAMAN ZAMAN YETER ARTIK DESE DE halkı, zengin aile reisleri baskılar da baskılar ve susturur, tepkileri eritir, eritmekle yetinmez, yeri geldi miydi ailesini de susturur, PATLAMAK ÜZERE OLAN HALKINI, takdire şayan bir sihirbazlıkla, tam tersi, rahatsız olunan iktidarın kör birer destekçisi haline getirir.

YERELİMİZDE BÜTÜN SEÇİMLER HARFİYEN BÖYLE OLMUŞTUR İDDİASINDA DEĞİLİZ ELBETTE. ANCAK, BURJUVA HUKUKUNUN, DEMOKRASİSİNİN, AHLAKININ EGEMEN KILINDIĞI, BU HUKUK VE AHLAKA AÇIKTAN YÜKSEK SESLE VE TA BAŞLANGIÇTA KARŞI ÇIKILMADIĞI HER YERDE GENEL GEÇER İŞLEYİŞ BU.

SONUÇTA GÖRDÜĞÜMÜZ MUAMELE, BİZE REVA GÖRÜLEN İCRAATLAR, ÖZÜR BEKLERKEN TAM TERSİ ALTINA SOKULMAYA ÇALIŞILDIĞIMIZ MİNNET BORCU,  TEPEDEN BAKMA, HALKLA ALAY ETME, İHALELER İLE ZENGİNİ KOLLAMA, HAKKIMIZ OLAN HİZMETLERİ SUNMAMA,  SAVSAKLAMA,  SUNULAN SINIRLI HİZMETİ LÜTUF GÖRME TUTUMU, TAVRI,  TERCİHİ BİZE BU SÜRECİ VE İŞLEYİŞİ HATIRLATIYOR.

 Şayet bu böyle değil ise, muhataplar bunu icraatlarıyla, halka gösterecekleri koşulsuz ve hak edilmiş hürmet ile kanıtlamak zorundadır.

Neticede  “AYNASI İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ” demiş atalarımız, binlerce yıl sınanmış, damıtılmış ve onanmış bir bilgelik ile…

RIZA GÖSTERMEK DE DEĞİŞTİRMEK DE TAKDİR DE HALKIMIZINDIR.

Ve iyi biliyoruz ki, yukarıda tanımladığımız burjuva ahlakını ta başından reddeden, halkına dayanan, denetçisi halk olan, halkına borçlanan hiçbir adaya, seçilmişe hiçbir güç pranga vuramaz. Örnekleri de vardır.

Bizler, bu ülkenin vergi veren vatandaşları olduğumuzu, hep birlikte HALK olduğumuzu ulusal ve yerel iktidar sahiplerine hatırlatmaya, hakkımız olanı istemeye devam edeceğiz.

Bu halklı talepler etrafında birleşmek isteyen herkese ve her kesime kapımızı açık tutacağız.

06.12.2022 saygılarımızla…

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.