Zeytin yağımız GOLD YSA 88 markasıyla, uluslar arası arenada; RAKİP TANIMAYACAK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Zeytin yağımız GOLD YSA 88 markasıyla, uluslar arası arenada; RAKİP TANIMAYACAK

Bu haber 15 Eylül 2020 - 8:56 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi.

Zeytinler dalından toplandıktan sonra zeytinyağı mucizesine dönüşmek üzere yolculuğa çıkar. Üretim tesisine ulaşan zeytinler önce yapraklarından ve dal parçalarından güzelce ayrılır ve sadece meyvesi kalınca, özenle yıkanır. Bu yıkama işlemi sayesinde zeytinler üzerlerinde kalan toz, kir ve ilaç kalıntılarından arınır ve yağa dönüştürülmek üzere pres makinalarına alınır. Antik çağdan günümüze şifa kaynağı olan zeytinin, zeytinyağına dönüşüm adreslerinden biri de geçtiğimiz kısa süre zarfında açılışını gerçekleştiren GOLD YSA 88 Zeytinyağı Fabrikası oldu. Açılış üzerine sohbet etme şansı bulduğumuz kurucu Yunus Açıkgöz’ün mütevazi kimliği, ilçemizde kangrenleşmiş gurbet işçiliğinin acı ve soğuk yüzüyle yeniden yüzleşmemize vesile oldu.

Birçok kişi ile çok ortaklı iş hayatına giren Açıkgöz, taş ağırlığında yiyeceği lokma için çıktığı gurbet yolculuğunun maddi ve manevi zorluklarına rağmen zor şartlarda süren yolculuğunu 13 gün sonra Afrika’nın Sudan ülkesine vararak tamamlamış. Başarısının sırrını ‘hiçbir zaman yılmadım’ diyerek kısaca özetleyen Açıkgöz, neden YSA sorumuza “(Y) aratan (S) ensin (A) llah’ım” diyerek cevap veriyor. Ulu Önder hayranlığı, eşinin doğum tarihi ve 8 rakamının kendisine uğur getirdiğine inandığı için de 88 firmanın tabela adında yer alıyor. 3 çocuk babası Açıkgöz, çocuklarının eğitimini memleketinde gelenek ve göreneklerinden kopmayarak sürdürüyor.

Gold YSA 88 Tarım Ürünleri yetkilisi Yunus Açıkgöz, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafında sızma ve natürel zeytinyağı satışı yaptıklarını belirterek, çalışmalar hakkında sorularımızı yanıtladı.

Açıkgöz, “20 yıldır Afrika’nın muhtelif ülkelerinde çalışıp bir birikim sahibi oldum. Bu zor süreçte ülkeme, şehrime yarar sağlamak ve istihdam yaratabilmek için bu fabrikayı kurdum. 20 yıllık ticaret hayatımda şunları öğrendim.

Hayat kimseyi özel kılmaz, insanı özel kılan ticari ahlakı ve dürüstlüğüdür. Hayat insanlara eşit şans tanır. İnsanın şansını arttıran ise çabası, cesareti ve azmidir.

Bunları bilen biri olarak sizlere söz veriyorum fabrikamızda her zaman için birinci sınıf ürün üretilecek ve bize inanan insanlara asla yanlışımız olmayacaktır. Gönül rahatlığıyla Gold YSA 88 Tarım ürünlerini tüketebilir ve sevdiklerinize önerebilirsiniz” dedi.

‘Dalından kopartılan zeytinlerimizin yağını sizlerle buluşturuyoruz’ diyen Açıkgöz, ‘zeytinyağı çok önemli bir gıda ürünüdür. Tadı, kokusu ve kıvamıyla yemeklerinize lezzet, sofralarınıza doğallık, bedeninize sağlık katar. “Kalbiniz bizimle güvende”diyor.

1. sınıf zeytinyağı üretmenin yöntemini doğru uygulamamız gerekmektedir” diyerek sözlerini sürdüren Açıkgöz, zeytinin yağa dönüşme yolculuğunun doğru yöntem aşamalarını şöyle sıraladı;

1 – Ağaçtan toplanan zeytinin toprakla temas etmemesi gerekir.

2 – Toplanan zeytinin ÇUVAL veya TORBA içerisinde toplanması halinde asit oranını yükseltir, kaliteyi düşürür dolayısıyla AÇIK KASALARDA toplanmalıdır.

3 – Toplanıp kasalara doldurulan zeytinin en kısa sürede sıkımdan geçmesi gerekmektedir.

4 – Sıkımdan hemen sonra karanlık odalara yerleştirilmiş krom tanklarda muhafaza edilip hava ile teması kesilmelidir. Böylece peroksit değerlerinin bozulmasının önüne geçilir.

5 – Krom tanklarda dinlendirilen zeytin yağının filtre sisteminden geçirilip el değmeden dolumunun yapılması gerekmektedir” dedi.

Biz zeytinyağı üretiminde Dünya’da 6. Sıradayız. Fakat dış ülkelerde raflarda hakkımız olan yeri maalesef  alamıyoruz. Ben doğru üretimi yaparak 1. Sırayı alabileceğimize inanıyorum. Ben buna inanarak Gold ysa88 zeytinyağı fabrikasını kurdum.

Doğru üretimi nasıl yapabiliriz; zeytini toplarken, zeytini işlerken, ambalajlarken doğru yöntemleri uygularsak dünya 1.si olmamamız için bir neden yok aslında. Bunu başarabiliriz.

Ben bu süreci doğru başlattım.

Hatay’ımızın zeytini çok kalitelidir. Değerleri çok çok yüksektir. Sızma ve natürel zeytinyağımız çıkıyor. Bu da dünya standartlarına çok çok uygun. Ve biz bunu doğru koruyacağız. Kültür mutfakta başlar’ bugün sofranızda yediğiniz içtiğiniz ne varsa 5 sene sonra hatta 10 sene sonraki fiziki yapımızla sağlığımızı tayin edecek.

Bu sebeple diyorum ki herkes zeytinyağı tüketsin. Özellikle Gold YSA 88 Zeytin Yağını.       

Samandağ doğumlu Açıkgöz, akıcı olarak 4 dil konuşabiliyor. Açıkgöz, konuşabildiği dilleri Türkçe, İngilizce, Arapça ve Afrika’nın yerel dili olan Svahili olarak sıralıyor.

Ticaret hayatının 1999 yılında başladığına dikkat çeken Açıkgöz, şuan Afrika’nın 8 ayrı ülkesinde aktif olarak ticaret yaptığını ülkesini, şehrini ve özellikle ilçemizi çok sevdiğini belirterek, istihdam yaratmanın verdiği haklı mutluluğu yaşıyor.

Gold Ysa 88 tüketmek isteyenler irtibat mail ve numarası: info@ysa88.combilgi@ysa88.com

+90 532 133 3288 Email ve Telefon numaralarindan ulasabilirsiniz.

Samandağ Ayna Gazetesi olarak GOLD YSA 88 Zeytinyağı Fabrikası Kurucusu Yunus Açıkgöz şahsında tüm emekçilerine başarılar diliyoruz.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı