ZEYTİN HASADI HIZLA SÜRÜYOR | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ZEYTİN HASADI HIZLA SÜRÜYOR

Bu haber 18 Ekim 2017 - 12:12 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

İlimizin önemli gelir kalemlerinden biri haline gelen zeytin hasadı hızla sürüyor. Zeytin tarlalarında görüştüğümüz üreticiler, bu yıl yaz ayları başına kadar aralıklarla etkili olan yağışların zeytin üretiminde artışa neden olduğunu belirttiler.

Geçen yıla göre daha kaliteli ve daha fazla zeytin elde etmeyi hedeflediklerini kaydeden Üreticiler, “geçtiğimiz yıl zeytin üretiminde önemli bir düşüş yaşanmıştı. Ancak, bu yıl yaz başına kadar devam eden yağışlar zeytin rekoltesinin artmasını sağladı. Geçtiğimiz yıl üretim az olunca hem yeşil zeytin hem de zeytinyağı fiyatlarında bir miktar yükselme olmuştu. Bu yıl bu yükselişin sabit kalmasını bekliyoruz” dediler.

Türkiye’deki toplam zeytin üretiminin yüzde 10’nunun gerçekleştirildiği Hatay’da  yıllık ortalama 200 bin ton zeytin üretimi gerçekleştirildiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, bu yıl 517 bin dekar alanda yapılan zeytincilikle 200 bin tonluk zeytin üretiminin üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Yüksek Rekolte

Hatay’ın ülkenin önemli zeytin merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Tüfekçi, “517 bin dekar arazide zeytin tarımı yapılmakta. Geçtiğimiz yıllar itibari ile özellikle son iki yılda mevsimsel ve iklimsel problemlerden dolayı ilimizde zeytin üretimi miktarında bir düşüş kaydedilmişti. Ancak bu yıl bölgemizde özellikle geçmiş yılların ortalamasının çok üzerinde bir üretim bekliyoruz” dedi.

Çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tüfekçi, “Üreticilere zeytin alanlarındaki kültürel işlemlerin uygun bir şekilde yapılabilmesi için il müdürlüğü olarak, gerek budama, gerekse gübreleme, hasat ile ilgili işlemlerde eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Eğer usulüne uygun hasat yapılmazsa hem mevcut araçlar gelecek yılki ürüne hem de toplanan ürünlere zarar vermektedir” diye konuştu.

Organik Tarım Yayılıyor

Hafta sonunda Samandağlı vatandaşlar Defne Belediye’sine bağlı Koçören Mahallesi’nde hasat yaparlarken objektiflerimize yakalandılar. Vatandaşlar, 5 yıldır zeytin üretimi yaptıklarını belirterek, “bu yıl bakımını yaptığımız hatta ilk senesi olan ağaçlarımız bile meyve verdi. Bahçemizde yaklaşık 150 zeytin ağacımız var. Ağaçlarımıza hiç suni gübre atmıyoruz. Kimyasal hiçbir şey kullanmıyoruz. Doğal yolla üretmeye çalışıyoruz. Bizim için ağaçtan sofraya temiz yağın üretilmesi önemli”

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

afdah.info

voir films