“ZARARIMIZI KİM KARŞILAYACAK!” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ZARARIMIZI KİM KARŞILAYACAK!”

Bu haber 28 Ocak 2022 - 11:11 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

“Bu kara Kışta Elektriksiz Kaldık, Eşyalarımız Bozuldu”

Kimi elektronik eşya Elektrik voltajı yüksekliğinden kimisi düşüklüğünden bozuldu. Geçtiğimiz hafta ilçemizde havaların mevsim normallerinin dışında yaşanması elektriğin sağlıklı verilememesine neden oldu. Akabinde buzdolabından televizyona, bilgisayardan çamaşır makinasına, aydınlatma lambalarından binaların girişindeki elektrik panolarına varıncaya kadar  cihazlarının bozulduğunu iddia eden vatandaşlar zararlarının karşılanmasını istiyor.  İlçemiz vatandaşları elektriklerin kesilmesinin yanı sıra elektronik eşyalarının bozulmasından dolayı mağdur olduklarını ifade ederek konu üzerine gazetemize konuştular.

İlçemiz esnaflarından Levent Usta, özellikle yağışların yoğun olduğu geçtiğimiz haftalarda elektriklerin sıklıkla kesilmesi buna bağlı elektronik eşyaların bozulması üzerine gazetemize konuştu.

Levent Usta konuşmasında; “elektrikten dolayı oldukça sıkıntılıyız. Geçtiğimiz hafta yaşadığımız yoğun yağışlar öncesinde de elektriklerimiz kesiliyordu. Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesinde yağışlardan kaynaklı kesintiler oluştu. Elektriğin iki, üç gün gelmediği de oldu. Buda yetmezmiş gibi faturalarımız oldukça kabarık geliyor. Ben her gün sabahın erken saatlerinde evden çıkıp işime gelen biriyim. Evimde gündüz elektronik eşyalarım çalışmıyor, buna rağmen 650 TL fatura bedeli gelmiş. Yetkililer sesimizi duyuyorsa bu duruma bir el atmalı. Ben önceki aydan daha az enerji harcamış olmama rağmen faturam daha yüksek geldi. El insaf” dedi.

Bir başka esnaf ta; “Çalıştığımız sektör gereği endüstriyel dolaplarımızı muhafaza etmek zorundayız. Bu eşyalar bozulduğu zaman bir sürü işlem yapmamız gerekiyor. Ürünlerimiz uzun süre dışarda kalamaz. Sen bir dolabı tamire yolladığın zaman en azından 1 hafta 10 gün tamir için zaman kaybediyorsun. Şirket sadece dolabın masraflarını karşılıyor o on günlük kaybı karşılamıyor. Samandağ’ında yaşanan kesintilerle ilgili söylemek isterim ki kesinti olacaksa vatandaşa önceden bir şekilde bildirim yapılmalı. Yazın gevşeyen, kışın gerilen hat sıkıntısı yaşamaktan bıktık. Bize bildirim gerek anonslarla gerek mesajlarla daha üstün bir iletişim ağı varsa oradan halka uyarı yapılmalı.  Para tahsili yapacakları zaman, fatura bedellerini mesaj olarak bildirmeyi çok iyi biliyorlar. Kesinti olacağı zamanda vatandaşların tedbirlerini alabilmeleri için elektriğin kesileceğine dair bildirim yapılması gerekiyor.

Bütün bunları bir kenara koyarsak yine konuşacağımız bir konu daha var. Kademeli olarak %50 ila %125 arasında değişen elektrik zammı. O başlı başına bir ayıp. Zaten ülkende ekonomik kriz küçük esnafı vurdu. Bunları konuşmak bile sonuçsuz çünkü durum ortada hepinizin malumu. Elektrik kesintilerini Samandağ’ın kaderi haline getirmişler ancak bu bir kader değil. Bu durumu toplumsal bir hareketle önleyebiliriz. Toplumsal bir tepki olmazsa bireysel bir hareket olursa o hareketin ceremesini tek bir kişi çeker. Bu konuda toplumsal bir hareket olması gerekiyor. Bir de vatandaşlarda da bir duyarsızlık söz konusu yanlış bir durum olduğunda tepki göstermiyorlar. Artık sadece zamma zam deyip geçiyor. Ölü toprağı üzerlerinden atmalarının vakti geldi de geçiyor” dedi.

Sabah iş yerine geldiği zaman elektriğin dengesiz bir şekilde gelip gitmesinden kaynaklı eşyalarının kullanılmaz hale geldiğini ifade eden bir vatandaş; “sabah iş yerine geldiğimiz zaman elektrikte büyük bir sıkıntı vardı. Ampullerin yarısı çalışıyor, yarısı çalışmıyordu. Bilgisayarlar, klima çalışmıyordu. Buna ek olarak yazıcımız bozuldu. Bir bilgisayar ekranımız şuan çalışmıyor.

Bu durumdan kaynaklı olarak da patronumuz yüksek bir miktar ödeyecek gibi duruyor.

Biz iş yerine gelip normal işleyişimizi yapacağız derken bütün işlemlerimiz aksadı maalesef” dedi.

İlçemizde tamir atölyesinde çalışan Ekrem Usta, elektriklerin bu şekilde kesilmesinden dolayı oldukça sıkıntı yaşadıklarını ayrıca zamlı fiyatların bütün dengelerini alt üst ettiğini ifade ederek gazetemize konuştu

“Bu yaşıma geldim elektrik faturasına yansıyan böyle bir zammı daha önce görmedim duymadım” diyen Ekrem Usta, “48 yaşında, 4 çocuk babasıyım. 4 ü de okuyor. Artık bu zamlara ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Bir vatandaş olarak devlet büyüklerimizden yapılması gereken ne varsa yapmalarını arz ediyorum. Elektrik kesintilerinden dolayı da oldukça muzdaribiz. Annem astım hastası genelde buhar makinesini çalıştırıyoruz. Elektrik kesildiğinde onu çalıştıramıyoruz. Televizyonumuz bozuldu tamiri için baya bir masraf döktük, bu zararı kim karşılayacak” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı