ZAM, KURBANA DA YANSIDI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ZAM, KURBANA DA YANSIDI

Bu haber 28 Haziran 2022 - 10:12 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi.

Kurban Bayramına Sayılı Günler Kala, kaygı artıyor! Besiciler De, Kurbancılar Da Mutsuz

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte İlçemizde hayvan yetiştiricileri, hayvanlarını pazar alanlarına indirdi. Cemal Gürsel Mahallesinde meralardan dönen kurbanlıklar, Hayvan pazarlarında satışa sunulacak. Bu sene kurban satışlarının zayıfladığını belirten Besiciler, ‘daha önce 4 kişinin ortak aldığı kurbanlıkların yerini kilo ile et alımı aldı’ dediler. Kurbanlık almak isteyen ancak fiyatların kendilerini zorladığını belirten vatandaşlar ise, ekonomik yetersizlikten dem vurdular.

Bayrama sayılı günler kala besiciler, kurbanlık hayvanları sahaya çıkarttı. Hayvanlarını müşterilerin beğenisine sunan besiciler, ağırlığı, sağlık durumu, fiyatı ve bakımı konusunda da alıcılarını bilgilendiriyor.

İlçemizde besicilik yapan ancak zamların ardından yeterince satış yapamayacaklarını düşünen Besiciler; “Kurban Bayramı dolayısıyla hareketlilik başladı ancak eski tadı vermiyor. Bu yıl yem fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak hayvan fiyatlarında da artış oldu. Kurban için hayvanlarımızı bütün bir yıl besliyoruz. Sürekli bakımlarını yapıyoruz. Günlük kilolarca yem veriyoruz ancak bu Kurban’da karşılığını almayacağımızı düşünüyoruz. Bu durumda bizi üzüyor.

Besicilik yapmak gerçekten de zorlaştı.

Yem fiyatlarında yaşanılan yükselmelere rağmen biz vatandaşlarımızın kurban kesmelerini sağlamak amacıyla fiyatları normal seviyelerde tutuyoruz. Bu yıl kesilebilecek boyuta ulaşmış Kurbanlık fiyatı 10 bin TL’den, küçükbaş hayvan fiyatı ise 5 bin tl’den başladı. Hepinizin bildiği gibi içinde bulunduğumuz süreçte her şeye büyük zam geldi. Maalesef zam yem fiyatlarını da vurdu.

Bu nedenle besicilik yapmak gerçekten de zorlaştı. Ama bu işten ekmek yiyoruz. Esas amacımız isteyen tüm vatandaşlarımızın kurban kesmelerini sağlamaktır. Allah herkese kurban kesebilmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verdiler.

Korkutan 2022 kurbanlık fiyatları gerçekten ürkütücü noktalara geldi. Motorin zammı, buğday zammı, ham madde ve diğer girdilere gelen zamlar mecburen hayvanların da fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Normal şartlarda kişi başı üç bin lira ile beş bin lira aralığında girilen kurbana bu yıl 10 bin liraya kadar bütçe ayırmamız gerekebilir.

Kurbanlık bakmak için pazara inen vatandaşlar; “dana aldı başını gitti. Orta yaşlı denebilecek, heybetli görünüme sahip bir dana satın almak isterseniz toplamda 70 bin liraya kadar ödemeniz gerekecek. Bu da kişi başına maliyetin oldukça yüksek olduğu bir maliyet olacak. Örneğini verdiğimiz danaya dört kişilik ortak olması durumunda kişi başına 17 bin 500 lira ödenmesi gerekecek. Bu en korkutucusu ama daha düşük fiyatları da olacak tabii ki.

Daha zayıf ya da ortalama gözüyle bakabileceğimiz bir büyükbaşı satın almanın maliyeti ise ortalama olarak 50 bin liraya kadar mâl olacak. Yine benzer şekilde dört kişinin de bu danaya ya da büyükbaşa girmesi durumunda kişi başına düşen maliyet 12 bin 500 lira civarlarında olacak.

Zayıf ve güçsüz, daha az kilo ile et verecek olan bir dananın fiyatı ise 10 -15 bin liraya kadar düşüyor. 2022 yılında küçükbaşlar ise 7 bin lira civarından başlıyor. Tek kişilik ya da artık mecburen iki kişilik koyunun fiyatı ise kişi başına 3 bin liraya kadar düşebilir. 5 bin lira ve 4 bin lira şeklindeki kurbanlarda olabilir ancak şu an için piyasa ortalaması 5 bin lira gibi görünüyor. Biz bu durumda nasıl bir kurban keseceğiz, yani ihtiyaç sahibine et gönderemeyecek miyiz?” diyerek sitem etiler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı