ZAHTER’İN RAKİBİ ÇİLEK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ZAHTER’İN RAKİBİ ÇİLEK

Bu haber 28 Eylül 2018 - 8:11 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

Hatay’a bağlı Altınözü’ünde zeytin ve zeytinyağından sonraki en büyük gelir kaynağı olan zahtere çileğinde rakip olacağı belirtildi. Konu üzerine Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Koz Kalesi mahallemizde pilot uygulamayla “Çilek Alın Teri Gibi Her Zaman Tatlıdır Projesi” hayata geçirildi.

Altınözü Kaymakamlığından alınan bilgiye göre Kozkalesi, Kamberli, Yunushan ve Sofular Mahallerinde toplamda bin 200 dekar alanda 300 ton üretimi yapılan, kekik türü olan zahterle anılan ve Hatay’ın 111 tonluk zahter ihtiyacının 102 tonunu karşılayan Kozkalesi Mahallesi’nde “Çilek Alın Teri Gibi Her Zaman Tatlıdır Projesi”   uygulaması başlatıldı.

Zahter üretimine alternatif olarak Kozkalesi Mahallesi’nde 3 dönümlük arazide yetiştirilen oluşturmak istenen Altınözü Kaymakamlığı, bölgenin elverişli koşulları nedeniyle Kozkalesi Mahallesi’nde 3 dönümlük arazide  “Çilek Alın Teri Gibi Her Zaman Tatlıdır Projesi” hayata geçirildi.

Kozkalesi Mahallesi halkının ekmeğini topraktan çıkardığını söyleyen Kaymakam Bülent Uygur, Kozkalesi’nin yeniliklere açık olduğunu ifade etti. Kaymakam Bülent Uygur “Çilek Alın Teri Gibi Her Zaman Tatlıdır Projesi kapsamında Kozkalesi Mahallemizi pilot bölge olarak seçtik. Kozkalesi Mahallemiz aynı zamanda Hatay’daki 111 ton üretilen zahterin 102 tonunu üreten bir mahallemizdir. Bu da bize şunu gösteriyor, Kozkalesi yeniliklere açık ve bu tarz projelerde kadın, erkek ayrım gözetmeksizin herkes elini taşın altına koyup emek vererek bunun karşılığını topraktan bekleyen bir mahallemizdir. Yaklaşık 3 dönümlük arazide çilek fidelerinin ekimi gerçekleştirildi. Projemizde üretilen çileğin normalden 1 ay öncesi hasadını gerçekleştirerek, mart ayında yapacağız. Bu pilot bölgemizde yaklaşık dönüm başına 4 ton ürün almayı hedefliyoruz. Yıllık üretimimiz 12 tonu bulabilecektir. Elde edilecek ürünlerin satışını sağlamak içinde bir ofis oluşturuldu. Bu ofisten ilerleyen dönemde çileğin tamamı istenilen bölgeye ulaştırılacaktır. Projemiz Değişen, Gelişen ve Güzelleşen Altınözü ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

Haber Merkezi