ZAFER İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ZAFER İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

Bu haber 02 Eylül 2019 - 9:51 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.

30 Ağustos Zafer Bayramının 97. yıldönümü dolayısıyla ilçemizde kutlama töreni gerçekleşti.

Tören geçtiğimiz hafta Cuma günü saat 09:00’da Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na İlçe Kaymakamlığı ve Samandağ Belediyesi tarafından çelenk konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Samandağ Kaymakamlığı ve Samandağ Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Büstüne çelenk sunuldu. Ardından, Jandarma Üstçavuş Rakip Aslan günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdi.

Jandarma Üst Çavuş Rakip Aslan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında “Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Değerli Samandağlılar ve Kıymetli silah arkadaşlarım, bugün asil Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos zaferinin 97’inci yıl dönümüdür.

Bu zafer; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu zafer; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyunca sinsice hazırlanan planların o gün için sonuncusu olan sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk milletinin ve kahraman Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin, kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya gösterildiği, Balkan harbinin hemen ardından gelen birinci Dünya harbinde; uzun bir zaman Avrupa’nın ve Dünyanın en büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen bu milletin; 3 yıl 3 ay ve 11 gün gibi uzun bir zaman katlandığı sıkıntıların ve döktüğü kanın bedeli olan, tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir.

Değerli konuklar, Türk milletinin mukadderatını belirleyen 30 Ağustos Zaferi Türk ulusu için tarihte bir dönüm noktasıdır. Bu muharebede Türk Ordusu “dört-beş ayda düşürülemez’ denilen düşman mevzilerini altı günde çökertmiş Afyon-İzmir arası 400 kilometrelik takip harekâtını da 10 günde gerçekleştirmiştir. Yıldırım harbi ile zalim ve mağrur düşman ordusunun büyük bir kısmı inanılmayacak kadar az bir zamanda yok edilmiş, istila amacı ile Anadolu topraklarına çıkanlar ağır bir yenilgiyle, bir daha dönmemek üzere geri gönderilmiştir. Bu müthiş zafere ulaşmak için Türk milleti katlanılmaz olana katlanmış. Dayanılmaz acılara dayanmıştır. Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Çünkü her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât ile Türk Ordusunun, yüksek kudret ve kahramanlığı tarihte bir daha kanıtlanmıştır. Türk milletinin hürriyet ve istiklâl mücadelesinin ölümsüz bir abidesi olan 30 Ağustos Zaferi ile vatanımız ve milletimizin aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu zaferin 97’inci yıldönümünde böyle bir milletin ve onun bağrından çıkan Türk ordusunun mensubu olmakla gurur duyuyoruz. Büyük önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını ve vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Şanlı zaferin 97’inci yıldönümü, Türk milletine ve onun bağrından çıkan kahraman ordusuna kutlu olsun.“ dedi.

Çelenk sunma töreninin ardından saat 09.30’da, Kaymakamlık makamında Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz ve Samandağ Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Fatih Bildik, vatandaşlar ile bayramlaşarak bayram tebriklerini kabul ettiler.

Çelenk sunma törenine Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Samandağ Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Fatih Bildik, İlçe Emniyet Müdürü Duran Datlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, oda başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı 

afdah.info

voir films