YÜKSELİŞ'TE, 'SİGARAYA DEĞİL, HAYATA TUTUNUN' KONFERANSI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

YÜKSELİŞ’TE, ‘SİGARAYA DEĞİL, HAYATA TUTUNUN’ KONFERANSI

Bu haber 18 Şubat 2019 - 9:24 'de eklendi ve 281 kez görüntülendi.

“Sigara Araçlardan Çıkan Egzoz Dumanı Kadar Tehlikelidir”


İlçemizde faaliyet gösteren Özel Samandağ Yükseliş kolejleri, öğrencilerini kötü alışkanlıklardan korumak için bir bilgilendirme konferansı düzenlediler. Özel Deniz Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Murat Şefikoğulları, Uzman Doktor Şeyda Zengin Acemoğlu ve Azerbeycanlı Doç. Dr. Faik Mustafaoğlu’nun konuşmacı olarak katılım gösterdiği  “Sigara Madde Kullanımının Zararları İle Bunlarla Mücadele Eğitimi” konferansta sigara madde kullanımının zararları ve bunlarla mücadele etmenin mümkün olduğu anlatıldı.

Şefikoğulları;”Sigara Ömrümüzden 20 Yıl Çalıyor”

Sigaranın beslenmeyi ve sosyal etkinlikleri ciddi şekilde etkilediğini belirten Özel Deniz Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Murat Şefikoğulları konuşmasında; “öncelikle burada bulunmanın sevincini yaşıyor ve Yükseliş Kolejine daveti için teşekkür ediyorum. Sigaranın sağlığa zararlarından bahsetmek istiyorum.

Sigara kadar sigaranın beslenmeyi sosyal etkinlikleri de etkilediğini belirtmek istiyorum. Sigara kullanmak beslenmemizi ve vücudumuzu da olumsuz yönde etkiliyor. Sağlıklı bir yaşamın oluşturulması için öncelikle zihnimizi zinde tutmak gerekir.  Uzun dönem yaşayabilmemiz için sürekli egzersiz yapmak ve spor yapmak hayatımız için oldukça önem taşımaktadır.  Sigara ömrümüzden ne yazık ki 20 yıl çalıyor. Bu nedenle sosyal etkinliklere başvurulmalı ve düzenli bir şekilde spor yapmalıyız. Yaş ortalamasını uzatan iki buluştan biri aşı ve diğeri antibyotikler (penisilin buluşu) oldu. Aşı ve antibiyotikler sağlığa yararlı büyük etkenlerdir. Fakat sigara öyle değildir. Sigara hayattan koparan ve acı sonuçlardan başka bir şey değildir. Demek istediğim kaliteli ve sağlıklı yaşam amaçlarımız olsun. Birçok insana sorulduğu zaman sigaraya başlama sebebi olarak çözülemeyen sorunlar, içinden çıkılmayan problemler ve bunun gibi birçok sorun yüzünden başladıklarını ifade ediyorlar. Bu anlamda sigara başlama nedenlerini ortadan kaldırırsak sigara gibi kötü bir alışkanlık hayatımızda olmaz” ifadelerine yer verdi.

“Temiz Bir Yaşam Temiz Bir Çevreyle Başlar”

Madde bağımlılığının, maddelerden haz almakla başladığını ifade eden Uz. Dr. Şeyda Zengin Acemoğlu konuşmasında; ” Madde bağımlılığı sigara alkol uyuşturucu vb. maddeler haz almakla başlar. Bu nedenle temiz bir yaşam temiz bir çevreyle başlar. Alkol ve sigara kullanımında ki en büyük etken çevre. Bu nedenle arkadaşlar çevrenizi seçmenizi öneriyorum. Bilimsel olarak haz etmekten bahsetmek olursak. Çikolata yiyince beynimizde bulunan bir hormon salgılanıyor. Buda bizim mutlu olmamızı sağlıyor. Beyinde bunu daha çok istiyor. Bunun gibi daha çok örnekte mevcut. Vücut uyuşturucuyu alınca daha fazlasını isteyen bir bağımlılık salgılıyor. Uyuşturucular tablet, damar yolu ve tozdan oluşan maddelerdir. Bu maddelerde damar yoluyla alınan uyuşturucu bağışıklık sistemini tamamen devre dışı bırakıyor. Bir defa kullanılması halinde bile ileriki dönemlerde korkunç durumlara karşılaşılabiliyor. Kullanılan uyuşturucular eşittir. AIDS, HepatitB hastalıklarını ortaya çıkarıyor ve vücuttaki tüm organların iflasına neden oluyor. Ve kullanımı sonrasında acılı bir ölüm meydana geliyor. Gerçekten keyif alabilmek için başka şeyler mevcut. Spora, yürüyüşe, müzik dinlemeye, aşkı yaşamaya yönelin” dedi.

Azerbeycanlı Doç. Dr. Faik Mustafaoğlu; ” sigara Amerika’da icat edilmiş. Sigara öyle zararlı bir madde ki araçlardan çıkan egzoz dumanı kadar tehlikelidir. Bu gibi sigara ortamlarında bulunulması gerektiğin önem vermek istiyorum. Kullanmayan arkadaşlar bile artık birer pasif içici oluyor. Sigara içen hastaların tamamı kalp hastası oluyor. Bunun devamında hiper tansiyonu olan bir sürü hastayla denk geliyoruz. Özellikle tansiyon ve hiper tansiyon hastası arkadaşlarımızın kesinlikle sigaralı ortamlarda bulunulmaması gerektiğini söylüyorum. Siz genç arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi görünce hep şunu söylüyorum. Bu yaşta kendinizi mahvetmeyin. Sigaraya yönelmeyin. Teknoloji çağından faydalanın. Spor yapın ve sigara içmeyin. Sigarayı bırakmak için de güçlü bir iradenin olması gerektiğini savunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Konferansa ilgi çok büyüktü. Yükseliş Koleji Kurucu Temsilcisi Onur Miçooğulları, yaptığı konuşmada “Yükseliş Kolejlerini, sevgili Samandağ’ımıza hizmet için Samandağ da açtık. Değerli halkımızın yararlanması için hizmetimiz devam edecektir.” dedi.

Gerçekleşen konferans plaket töreniyle sonlandırıldı.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı