“YÜKSEK TANSİYON BEYİN KANAMASI RİSKİNİ ARTIRIYOR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“YÜKSEK TANSİYON BEYİN KANAMASI RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Bu haber 27 Mayıs 2022 - 12:26 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi.

Son günlerde ilçemizde sıkça duyduğumuz yüksek tansiyona bağlı beyin kanamaları durumunu araştırdık.

Stres Ve Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Riskini Artırıyor

İlçemizde sıklıkla duymaya başladığımız yüksek tansiyona bağlı beyin kanamalı ölümler üzerine görüştüğümüz Uzmanlar, sıkıntı veren gergin ve stresli ortamların ve ani yükselen tansiyonun beyin kanamalarına yol açabileceğini belirterek uyarıda bulundular.

Beyindeki damarların yırtılmasına bağlı olarak ani kan toplanması sonucu oluşan beyin kanamasının, hem öncesi hem de sonrasında tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir hastalık olduğunu söyleyen Uzmanlar, hastalık hakkında üzerine şu bilgileri verdiler; Beyin kanaması, stres ve yoğun aktivite sonucu gelişebileceği gibi, her zamanki rutin işlerinizi yaparken hiç beklenmedik şekilde de ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon ve beyin damarlarındaki gerginliğin artışı da risk faktörleri arasındadır. Beynimizin darbelere karşı iyi korunması beyin kanamalarını önlemede oldukça önemlidir çünkü başımıza alacağımız herhangi bir darbe ve çarpma sonucu oluşabilecek beyin kanamalarında ani bir hafıza kaybı, şuur bozukluğu ve nabız yavaşlaması görülebilir. Böyle durumlarda hastaya zaman kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunmak gerekir.

Beyin kanamalarının tedavisinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Bu noktada hastanın çevresindekilere önemli görevler düşmektedir. Beyin kanaması geçiren kişinin, kanamanın oluştuğu taraftaki göz bebeği büyür ve hasta ani bir şekilde hafıza ve şuur kaybı yaşayarak hayati faktörlerini yitirme aşamasına gelebilir. Böyle bir durumda hasta komaya girer, yüzü kıpkırmızı bir hal alır, soluk almakta zorluk çeker.

Hastanın çevresindeki kişiler, hastayı derhal uygun bir hastane ortamına taşıyarak gerekli müdahalenin yapılmasını sağlamalıdır. Beyin cerrahı getirilen hastaya,  kanın beyin üzerinde yapmış olduğu hasara göre kan basıncı hafifletmek için gerekli çalışmaları yapar. Duruma hemen müdahale edilemez ve hasta da tedaviye cevap vermez ise sonuç oldukça tehlikeli olabilir ve hatta hastanın sonu ölümle sonuçlanabilir.”

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı