YÜKSEK KATILIM, COŞKULU GECE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SİN AİLESİ YASTA

Gündem, Yerel

YÜKSEK KATILIM, COŞKULU GECE

Bu haber 31 Ekim 2017 - 10:02 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samandağ Şubesi tarafından Cumhuriyetin Kuruluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Balosu her sene olduğu gibi bu sene de düzenlendi. Truva Lafe Otelde gerçekleşen gecede Atatürk’ün sevdiği Şarkılar ilçemizin bağrında yetişen Yerel ses sanatçısı Semir Ray ve ekibi tarafından seslendirildi. Dolu Dolu geçen gecenin sunumunu GCA Mimarlık Sahibi Gizem Cabaroğulları gerçekleştirdi.  ADD Samandağ şubesi başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu’nun günün anlam ve önemi üzerine gerçekleştirdiği konuşma ülke gündemine tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi.
Cumhuriyet Balosuna katılan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Hayrettin Arıkan, Avukat Edib Hadimoğulları, Avukat Şekip Beyaztunç da konuşmalar yaparken Helin Yağmur Arslan ‘Yıkın Heykellerimi’, İlçemiz Emniyet Müdürü Mustafa Ateş ve SGK Müdürü Gülay Ateş’in kızları Türkü Ateş’te okuduğu ‘Mustafa Kemaller Tükenmez’ şiiriyle geceye renk kattı.
Katılımcılara ‘Değerli Protokol üyeleri, Değerli Yurtseverler, Değerli Basın mensupları’ diyerek seslenen Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, konuştuğu her cümle ile ADD’nin “Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlemiş olduğu baloya hepiniz hoş geldiniz.


İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız.
“Benim nâçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek Kurucu’muzun bize emanet ettiği, Ülkemin aydınlık yüzü, Türkiye’min doğum günü “Cumhuriyet”, 94 yaşında. Sonsuza dek yaşatmak dileğiyle Kutlu olsun.
Türkiye genelinde 400 şubesi ve 1.000.000.- ‘u aşkın üye sayısı ile en büyük Sivil toplum kuruluşu olan Atatürkçü Düşünce Derneği ‘nde görev yapıyor olmaktan mutluyuz, gururluyuz.
Salonda bulunan Siz Cumhuriyet Sevdalılarını ve kendine “YURTSEVER” diyebilen herkesi, derneğimiz üyesi olarak görmekten onur duyacağımızı ifade etmek isterim.
Atatürkçü Düşünce Nedir?
İranlı bir şair demiş ki; “Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse, başına Mustafa Kemal gibi lider getirir.”
Peki Atatürk Kimdir?
İlknur Güntürkün Kalıpçı’dan dinlediğim bir hikaye anlatmak istiyorum size.


Yıl 1976, Kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü , üyelerine bir öneriyle gelir. Öneri paketindeki bir cümleyi sizlere okumak istiyorum. Diyor ki ”Bu gün UNESCO’nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal’dir.”
Öneri nedir ? Öneri ise onun doğumunun yüzüncü yılında, 152 üyesi vardı UNESCO’nun, 152 ülkenin devletleri aynı anda kutlasın önerisidir. Birden İsveç delegesi ayağa kalkar ve şöyle söyler:
“Ne yani dünyada bu kadar devlet adamı var; hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız?” diye hiddetle itirazına,
Rus delegesi ayağa fırlar, yumruğunu masaya vurur ve 152 ülkenin delegelerine aynen şöyle hitap eder; ”Genç delege arkadaşım, hatırlatmak isterim ki ATATÜRK öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir, bırakın onu bir yıl anmayı, her ülke, her problemimizde çare olarak aramalıyız” sözlerini döktürtebilen bir Mustafa Kemal…
Sonra ne mi olur? UNESCO tarihinde ilk ve tekdir, hiç negatif oy yok, hiç çekimser oy yok , 152 ülke oy birliği ile şu metne imza atar;
Hani İsveç delegesi demişti ya “ne yani” diye. O İsveç delegesi bu imzanın atıldığı gün, mikrofona gelir ve aynen şunları söyler; ”Ben ATATÜRK’ ü inceledim. Bütün ülkelerden özür diliyor, ilk imzayı ben atıyorum.”
İşte o muhteşem belge. diyor ki;
“ Atatürk kimdir; Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkilapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca, insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu…”
Var mı böyle bir metin! 152 ülke tarafından oybirliği ile imzalanan “ Eşi olmayan devlet adamı” metni. Peki, sonra ne mi olmuştur; 151 ülkede hemen hemen bir yıl boyunca her yerde bu metni görebiliriz, soruyorsunuz bana, o ülke kim? İşte o ülkenin adını vermeye benim dilim maalesef varmıyor.
Ben yetkili olsaydım eğer o ülkede, Benim önderim “ASRIN LİDERİ” seçilmiş. Benim milletim bunu bilecek, bu gururu yaşayacak. İstisnasız her kurumda, her resmi dairede, kamuya açık olan her yerde, her otobüs durağında bu metin asılacak.
Ama nafile… UNESCO’nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası olacak kadar büyük , eşsiz bir liderimiz varken, Onu yok etmek, hafızalardan silmek için bu çaba neden?…


Çünkü “Türkiye, Türklere bırakılmayacak kadar değerlidir” Bir Amerikan Devlet Adamı der ki “Biz Amerika olarak neden güçlüyüz biliyor musunuz?” “Bizler içimizdeki vatan hainlerini çabuk etkisiz hâle getiririz… Dünyanın birçok ülkesindeki vatan hainlerini de kahraman yapar, onları ülkelerinde önemli yerlere getiririz.”
İşte Emperyalist proje bu; ” İçindeki haini yok et… Dışındaki haini kahramanlaştır!…
“Eşsiz Devlet Adamı” rehberliğinde kaldığımız, O ‘nun ilkelerini yaşattığımız sürece bizi asla yıkamayacaklarını bilirler.
Sırf bu yüzden, ” Gericilik ve bölücülük” fitnesi ile aramıza girerler, sağdakilere “ dinsizdi” derler, soldakilere “ırkçıydı” derler.
Oysa Ne sağ, ne sol, Atatürkçülük, tamamen ayrı bir yol!… Eşitlikten, hukuktan, kadın haklarından yana bir yol, Akıla – bilime dayalı medeniyetten uygarlıktan geçen bir yol…
Bu fitneye geçit vermeyeceğiz. “Dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun herkesi eşit kılan” Halkçılık ilkesiyle pekiştirilmiş “Atatürk Milliyetçiliği”, maalesef ki bölücülerin tuzağına düşen birçok gencimiz tarafından anlaşılamamıştır. Efendim “Sen Arap’sın niçin Türk’üm diyorsun?”Ya da Kürt’sün. Ya da Laz’sın. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Arap’lar, Türk’ler, Kürt’ler, Laz’lar, Ermeniler ve daha nice soylar… Biz bu Cumhuriyeti hep beraber kurduk. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir.
Ülkemizin milli çıkarlarını korurken, dünyaya karşı savunurken, aynen Alman gibi, İngiliz, Fransız, Japon gibi vatandaşlık babında, ulusal bir kimlikte Türk oluyor, ortak bir paydada buluşuyoruz. Dünyada büyük olmanın başka yolu yoktur. ADD olarak siz Anne babalardan istirham ediyoruz. Çocuklarımızı bilinçlendirelim. Atatürk’ü ve devrimlerini Müfredattan çıkaranların, Çocuklarımızın Yüreğinden çıkarmalarına izin vermeyelim.
Laikliğin dinsizlik değil, aksine ADAM olmak anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz.
Din toplumun afyonudur. Beyni uyuşturur. Millet uzaya çıkar, size ayet ezberletilir.
Kenya’lıların bir sözü var; “Misyonerler Afrika’ya geldiğinde bizim topraklarımız, onların İncilleri vardı. Dua edelim dediler. Gözlerimizi kapattık. Açtığımızda, bizim incilimiz, onların toprakları vardı”


Peki, biz gözlerimizi kapamışken neler kaybettik?
Neredeen nereye gittiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Detaya girip zamanınızı almayacağım.
Peki, böyle mi devam edecek? Çare nedir?
“Norveççe’de “ATATÜRK gibi düşünmek” deyimi var. Çözümsüz gibi görünen problemlerde, “Bir de Atatürk gibi düşün!…” derler.
Atatürk gibi düşününce aşılmayacak hiçbir engelin olamayacağını bilirler. O halde sıra bizde, Çare’nin Atatürk’te olduğunun bilinciyle,
Geçmişimizden ders alarak, Akılla, bilimle, aydınlanma devrimini sürdürerek, Geleceğin tam bağımsız Türkiye’sini yeniden kuracağız.
Cumhuriyetimiz, fabrika ayarlarına dönünceye kadar, her birimiz birer Atatürk olacağız…
Ülkemizi, bağımsız düşünen, özgür yaşayan, laik, müreffeh, geleceğe güvenle bakan insanların yurdu yapacağız.
Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Atatürk devrimleri!…
Bu yemeği düzenlerken, emeği geçen herkese, davetiye sunan üyelerimize, Cumhuriyete sahip çıkarak burada bulunan siz misafirlerimize, Sanatçımız Semir Ray ve ekibine, Truva Life İşletmesine, sunucumuz Gizem Cabaroğulları’na….
Ayrıca Cumhuriyet etkinlikleri dahilinde; sivil bir farkındalık yaratarak Samandağ Halkına eşsiz güzellikte bir Fener Alayı yürüyüşü Kazandıran Büyükşehir Belediyesi’ne ve işbirliği için ilçe belediyemiz yönetimine. Tarihe Saygı Koşusu’nu Geleneksel hale getiren Ayhan Kara Vakfı yöneticilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films