logo

reklam

“YUKARI TÜKÜRSEN BIYIK, AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL!”

Çiğdede Mahallesi’nde seyir halindeyim. Asmar önünden yolumu alacağım o da ne önümde birden bir araç beliriverdi. Daha evvel iki aracın rahatlıkla yol aldığı güzergahta nasıl bir sıkışma bu. Biraz araştırdım, daha evvel yolun daha geniş olduğunu belirten mahalleli var. Yolun nerede hangi alanda olduğunun, binanın kime ait olduğunun hiç bir önemi yok. Önemli olan vatandaşın geçiş hakkı olan yolda kaldırım yeri bile yokken binanın bu şekilde konuşlanmasına neden (neyin karşılığında!) izin verildiği? Mevzuat yasal düzenleme hak hukuk; geçtim bunların hepsini yolu abartısız 10 gün gözlemledim. Araç seyri dışında yol ağırlıklı öğrencilerin geçiş güzergahı. Peki, vatandaşın can güvenliğini riske etmek neyin karşılığındadır? Hiç mi görmedi imara izin verenler; 7 metrelik yolda kaldırım dahi yokken Trafik Büro araç seyir iznini nasıl veriliyor? Gelin; 45 yıl önce, abartmayayım 35 yıl önce yapılan imar hatalarının gözümüze gözümüze soktuğu çarpık kentleşmeyi siz de katmerleştirmeyin! Sokak aralarını siz görmüyor olabilirsizin ama doğa görüyor, yaşam görüyor!

Konu ile ilgili mahallenin yerlisi bir iki vatandaşla sohbet ediyorum, yaklaşık 200 metre ilerisini gösteriyorlar. ‘Siz geçin bunu burada çözüm yok artık ama ileriye bakın’ diyorlar. Evet, bina resmen yola çıkmış. İstinat duvarı sonrası yaya kaldırımı yapılacaksa yol bisiklet (keçi) yoluna dönecek. Peki, kim kullanacak bu bisiklet (keçi) yolunu?

Soruları daha da arttırabilirim ama vicdanım el vermiyor? Görünen köy kılavuz istemiyor ya da Perşembenin gelişi Çarşambadan belli… Ne değişti peki? Yerel yönetime talip olanlar; Canbolat, Abacı ve Terzi dönemini yuhalarken bu gün aynı mantalite üzerinden hizmet ürettiğinin farkında mı değil acep?

Neyse yorumlardan sıkılan olabilir habere dönüyorum…

Yaya kaldırımını düşündüklerinde kendilerine zaten yetmeyen yolun daha da daraldığını belirten vatandaşlar, belediyenin inşaatı bir metre geriye çekmesini istedi. Tabi bitmek üzere olan bir bina için imkansız bir talep olan bu istek, ihata duvarının kaldırılması ile çözülür gibi görünüyor. Tabi istenirse! Konu ile ilgili imza toplamayı düşünen vatandaşlar dilekçelerle belediyeye başvurmak istediklerini fakat geç kalmaktan endişe ettikleri için gazeteye demeç vermeyi uygun gördüklerini dile getirdiler.

Trafik ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne çağrı…

Yolun daraltılarak Ambulansın geçemeyeceği, itfaiye aracının geçemeyeceği bir yol oluştuğunun altını çizen vatandaşlar, Zaten dar olan yollarının sıkıştırılmasına bir anlam veremediklerini belirttiler.

 

‘Belediyenin bir an önce sorunu çözmesini istiyoruz’ diyen vatandaşlar, Trafik Ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nü yolda inceleme yapmaya davet ettiler. ‘Bu ihata duvarı bitince kaldırım yapılmayacak mı? Sorusu ile sitemini sürdüren vatandaşlar mülk sahibi belki yolu işgal etmemiş olabilir ama belediye ruhsat izni verirken yolu genişletmek adına 1 metreyi kamulaştıramadı mı? Bu duvar tamamlanmadan bu hatadan dönmelerini bekliyoruz” dediler.

Belediyenin mühendislerine yüklenen vatandaşlar “buraya kimse gelip bakmıyor mu.? Yolu nasıl böyle yapabilirler?. Herkesin hakkı gasp ediliyor. Birileri kazansın diye vatandaşların seyri kısıtlanıyor. Nüfus artıyor. İleriki süreçte buna yol denmeyecek, keçi yolu denilecek. Bu mühendisler keçi yolu yapmak için mi okuyor?” dediler.

Yol konumuyla ilgili bilgi aldığımız yetkililer bu yolun ihdasının en son 1994’te yapıldığını, yolun eninin belirli yerlerde 7, belirli yerlerde 12 ve belirli yerlerde 14 metreye ulaştığını belirttiler.

 Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?