YORGUN’DAN, KOOPERATİF DEĞERLENDİRMESİ… - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

YORGUN’DAN, KOOPERATİF DEĞERLENDİRMESİ…

Bu haber 06 Temmuz 2020 - 17:45 'de eklendi ve 523 kez görüntülendi.

Cuma Yorgun, ilçemizde, Samandağ Belediyesi öncülüğünde kurulan Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi ile ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Yorgun, Samandağ Belediyesine seslenerek uyardı. Yorgun, ‘kooperatifçilik ve kadın emeği üretimi kavramlarını ilçemizde ticari bir turizm işletmesi olacak olan köyün altında Samandağ Belediyesi adıyla ezdirmeyin!” dedi. 

“Örgütlü Sermaye,  Kadın Girişimi Kooperatifi Ve Samandağ Belediyesi” başlıklı yazısında Yorgun, “Samandağ da, Samandağ Belediyesi öncülüğünde örgütlü sermayeye kurdurtulan kooperatifin adıdır, kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi. Biz bu kooperatife Kısaca kadın kooperatifi diyeceğiz.

Samandağ Belediyesi, Samandağ da ki kadınların istihdamına, kadınların sosyal ekonomik gelişmelerine, cinsiyet ayrımcılığı ile mücadeleye ve kadınların her yönüyle toplumda var olmalarını sağlama amacıyla bu kooperatifin kurulmasına öncülük ettiğini beyan ettiler.

Kooperatif kanununa göre kooperatifin, tüm menkul gayrimenkul, mal ve mülkleri, tüm gelirleri, tüm hakları, tüm faydaları sadece ve sadece ortaklarındır. Samandağ Belediyesi öncülüğünde kurulan kadın girişimi kooperatifinin ortak olma koşulu en az 100 bin lira sermaye koymaktır. Bu maddeye göre sermayesi olan kadınlar kooperatife ortak olabilir ve kooperatifin nimetlerinden faydalanabilir, bunun yanında ortak olamayanlar üzülmesinler kooperatife başvurup ücretli çalışmak istediklerini bildirebilir, kooperatif yönetiminin belirleyeceği koşullar, maaş ve çalışma şekline göre bildirilenler arasından ücretli çalışan olarak, aylık sabit bir ücret artı sigorta ya da asgari ücret artı sigorta ile istihdam edilme şansları olabilir denilmektedir.

KOOPERATİF BU UYGULAMA İLE yukarıda Samandağ Belediyesinin kooperatifin kuruluşuna öncülük ederken ve kooperatife ortak olurken kadınlara kazandırmayı amaçladığı faydalara ters olabilecek durumlar oluşacaktır.

Bu sistemle kadınlar klasik patron- çalışan ticari ilişkisi içerisinde bulunacak ya da üretici – tacir ilişkisi içerisinde bulunacaklar, bu da kadınların kazanması planlanan sosyal, kültürel ekonomik kazanımların eksik olmasını ve yerelde kooperatife bakış açısını; kooperatif dayanışma demektir algısından kooperatif bildiğin ticari şirkettir algısını oturtacaktır buda toplumda kooperatiflere yaklaşım manasında büyük bir kayıp olacaktır. AYNI SAMANDAĞ BELEDİYESİ’NİN HİZMET VAKFINDA OLDUĞU GİBİ!

Kadın girişimi kooperatifi örgütlü sermaye tarafından Kurulduktan sonra, Samandağ Belediyesi 25 yıllığına 24 dönümlük araziyi kooperatife tahsis etti, bunun yanında 500 bin liralık sermaye ile kooperatife ortak oldu ve bu arazi üzerinde kurulacak gastronomi köyü için oluşturulan projede aktif destek sağladı, TKDK’dan 5 milyonluk proje için 3.25 milyonluk hibe almasında yardımcı oldu.

Kooperatif kanunlarına göre kooperatife ait her şey sermaye koyan ortaklarındır yani bizim kadın girişimi kooperatifin de her şey örgütlü sermayenindir bu durumda oluşturulacak ve ticari gelir elde edecek olan bu köyün tamamı üreten üretecek ya da ücretli çalışacak olan kadınların değil tamamen örgütlü sermayenin olacaktır.

(Kooperatifin örgütlü sermaye tarafından kurulduğu ifadesi, meclis üyesi aynı zamanda kooperatif kurucularından olan bir kadına aittir.)

Bu durumda Samandağ Belediyesi arazi tahsisi, proje yapımı ve onayı, bugüne kadar koyduğu ve koyacağı sermaye, sağlayacağı teknik imkan, kamyonu, kepçesi, yolu, suyu elektriği alt üst yapısı ile örgütlü sermayeye pozitif ayrımcılık yaptığı yapacağı anlamına gelmiyor mu?

Samandağ Belediyesi’nin iyi niyetle yapmaya çalıştığı bu girişimi;

Bilim adamlarının insanlığın gelişimi ve enerji ihtiyaç açığının giderilmesi için atomun parçalanması ve bu parçalanmadan dolayı büyük bir enerji açığa çıktığını bulmalarına ama başkalarının bu yolu enerji üretimi insanlık için değil, güç sahibi, söz sahibi olabilmek için bir silaha çevirmesine benzetiyorum.

Ve son olarak Samandağ Belediyesine bir uyarıda bulunmak istiyorum; kooperatifçilik ve kadın emeği üretimi kavramlarını, ilçemizde ticari bir turizm işletmesi olacak olan köyün altında Samandağ Belediyesi adıyla ezdirmeyin” şeklinde konuştu.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı