YÖRESEL GIDA PAZARI, ÜRETİCİDEN-TÜKETİCİYE İÇİN YOLA ÇIKIYOR. - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

YÖRESEL GIDA PAZARI, ÜRETİCİDEN-TÜKETİCİYE İÇİN YOLA ÇIKIYOR.

Bu haber 02 Ekim 2018 - 8:13 'de eklendi ve 235 kez görüntülendi.

 

Türkiye’nin bütün bölgelerinden üreticinin, tüketiciye ulaşması mümkün değildir. Üreticilerin son zamanlardaki “ üreticiden-tüketiciye” sloganı ile yola çıkarak, bölgelerde gıda pazarları açıyorlar.

Hatay’ın ilinin, İskenderun ilçesinde Alışveriş merkezinde yöresel gıdı pazarı açıldı. Yöresel gıda pazarında her şey doğal ve her şey kaliteli yani üreticinin elinden, tüketicinin eline ulaşmaktadır.

Yöresel gıdı pazarında, Malatya’nın çiçek balı, Siirt’in fıstığı, bademi, cevizli sucuk, pervane balı, Gümüşhane’nin pestilleri, keçiboynuzu pestili, bademli lokumları, Diyarbakır’ın özel doğal kahvesi, Kayseri sucukları, Maraş’ın keçi sütündün yapılan dondurması, Balıkesir’in kendine özgü ürünleri pazarda yerini almış ve müşterisini beklemektedir.

Pazar esnafı, büyük alışveriş merkezleri yerine böyle gıda pazarlarına halkın gelmesini istemekte, hem üreticilere destek, hem de keselerine uygun ürünlerin alınmasını sağladığını söylemekteler.

Yöresel Gıda Pazarında, pazara bölgelerinin ürünleri ile katılan üreticilerle görüştük.

Yöresel gıda pazarının yöneticilerinden Can Tekin, İskenderun’da üçüncüsünü düzenlediklerini belirtiyor. “Bizim amacımız 72 ilden katılan üreticilerin mallarını İskenderun halkına tanıtmak, memleket hasreti çeken insanlara, memleketinin ürünleri ile onları buluşturmak, biz aracı değiliz, üreticiden-tüketiciye şeklinde bir anlayışımız vardır. Halkımızın bu pazara gelmesini bekliyoruz. Gümüşhane peynirleri, Trabzon pestilleri, Türkiye’nin en büyük kuruyemiş ve Kayseri sucukları bu pazarda yerini almıştır.” Diyor.

Ali Emin, Malatya’dan katılmış, özellikle Malatya çiçek ve kır balını ürettiklerini, karışım olmadığını belirtiyor.  “Bizim ürünlerimiz doğal, her şeyimiz kendi üretimimiz, çörek otu yağımız, ölüm dışında her şeye iyi geliyor. Dut pekmezi hepsi doğal ve kendi üretimimizdir”. Diyarbakır’dan kahve ile pazara katılan Bilal Şam, özel bir kahve ürettiklerini, “mengiç ve dört doğal karışım ile kahve ürettik. Hataylılar çifte kavrulmuş kahve içiyorlar, bu acıdır, bizim ki daha yumuşak ve ağızda özel bir tat bırakmaktadır” diyerek, herkesin Diyarbakır kahvesini tatmasını istiyor. Halil Kılvar, halkın mutlaka pazara uğramasını, ürünlerden tatmasını istemektedir.

Anıl Baran Bulut, Gülüşhane ve bölgesi ürünlerini pazara getirmiş, ürünlerin çok kaliteli ve fiyatların uygun olduğunu ifade ediyor. “Biz Gümüşhane’den geliyoruz, bizim pazara getirdiğimiz ürünler köyümüzün ürünleridir. Biz şehir,şehir gezerek, kendi ürünlerimizi tanıtıyoruz. El yapımı pestiller, bunların içinde glokoz ve şeker yoktur. Keçi boynuzu pestili , Türkiye’de bizim dışımızda üreten yoktur. Pestiller ceviz, fıstık karışımı ve tamamen doğal ürünlerdir. Bademli lokum, fıstıklı muskalarımız, pazara sunduğumuz ürünler birinci kalite ve katkısızdır” diyor. İrfan Çelik Siirt ilinden katılmış ve pazara getirdiği ürünler hem ucuz, hem kaliteli hem de doğal olarak getirdiğini özellikle belirtiyor. “İskenderunlulara selam olsun, onlara Siirt ürünlerini tanıştırmak için geldim. Siirt yerli badem, yerli fıstık, her ikisi de yeni mahsul, yağı-tuzu azdır, metobolizmeyi hızlandırır ve kilo verdirir, yine Siirt’e özel cevizli sucuk, bu üründe naturel bir üründür. Meşhur Siirt-Pervane balının yanında Siirt’in siyah üzümü, çekirdeği küçük, dişleri rahatsız etmez. Halkımızı bekliyoruz”

Tabi gıda pazarında her şey var demiştik, Maraş’ın keçi sütünden yapılmış dondurması da pazarda yerini almış. İsmail Tekin “Herkes dondurmacı olamaz, bunun için emek ve ustalık gerekir. Dondurmanın güzelliği, keçi sütü, salep ve şekerdir. Bizim en güzel salebimiz Ahır dağından toplanmaktadır.” Tekin dondurmayı bir demet ip gibi koluna dolayarak bir de gösteri yapıyor.

Haber-Merkezi