“YÖNÜ EMEKTEN YANA OLAN HERKESİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“YÖNÜ EMEKTEN YANA OLAN HERKESİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Bu haber 02 Mayıs 2018 - 8:36 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

  

Deniz Mahallesi Muhtar Adayı Nilgün Oğur, 1 Mayıs’ın,  1886’dan bugüne kadar sömürüye karşı direnen işçilerin, bu uğurda bedel ödemekten çekinmeyen emekçilerin mücadelesinin simgeleşmiş tarihsel bir ad olduğuna işaret ederek, 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Gününü kutladı.

Defne İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Kurucularından Muhtar Adayı Nilgün Oğur, ‘Alın teri dökerek ekmek mücadelesi veren, aynı zamanda emeğiyle ülkemizin ve milletimizin refahına katkı yapan işçilerimizin günüdür.  Emekçinin ve çalışanın, köylünün, esnafın, ev hanımının, ezilenin, dışlananın, sömürülenin bayramıdır.

Emek en yüce değerdir. Dünyanın neresinde olursa olsun ilerleyen her bir ülkenin, gelişmesinde, kalkınmasında işçilerin emeği büyüktür “Emek kutsaldır, emek çatlayan nasır tutan el, kırılan tırnak, eve yorgun argın gelen baba, ev işlerinden beli bükülen annedir. Onun için emeğe ve alın terine sahip çıkmalıyız.

Ülkemizde emekçilerin neredeyse yarısı kayıtsız çalışmaktadır. Sendikalaşma işten atılmanın sebebi olmakta ve iktidar bunları görmezden gelmektedir. Hükümetin de desteğiyle taşeronlaşmanın son hızla arttığı ülkemizde, güvencesiz, esnek, kuralsız çalışmanın önü açılmak istenmektedir. Ülkemizde iş kazaları işçi cinayetleri halini almıştır. İş kazalarındaki ölümler, trafik kazalarındaki ölüm sayısı ile yarışır olmuştur.

Çalışma yaşamındaki acımasızlığın, sömürünün, hızlanan hak kayıplarının önlenebilmesinin yolu, emek mücadelesinin yeniden yükseltilmesinden geçmektedir. Yönü emekten yana olan tüm sivil toplum örgütleri, kişi ve kurumlar ile siyasi partiler emek mücadelesinde güç birliği yapmak durumundadırlar. Cumhuriyet Halk Partisi ezilenlerin, dışlananların, yok sayılanların yoldaşıdır, yol arkadaşıdır. İşçi emekçi yurttaşlarımızın sorunlarını dile getirmek, mücadelelerine omuz vermek bize onur verecektir.

Uzun ve kuralsız çalışma süreleri, taşeronlaşma, düşük ücret, örgütsüzlük, sendikasızlaştırma, yüksek sayıda ölümlü iş kazaları, kayıt dışı çalışma, çocuk işçiliğinin tüm acımasızlığı ile var olduğu ülkemizde insanca, özgürce, kardeşçe bir yaşam arzusu ile örgütlü-örgütsüz tüm emekçiler güçlerini birleştirmek zorundadır.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde,  1 Mayıs 1977’de Taksim’de katledilen işçilerimizi, yurttaşlarımızı saygı ile anıyor;  İş, emek, demokrasi, kardeşlik, barış mücadelelerinin bayrağını yükseklerde dalgalandıran tüm işçi kardeşlerimin 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Gününü kutluyorum”dedi.

Haber-Foto: Hasan Dadük