YOL ORTASINDA, MEZAR BÜYÜKLÜĞÜNDE GÖÇÜK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

YOL ORTASINDA, MEZAR BÜYÜKLÜĞÜNDE GÖÇÜK

Bu haber 23 Ocak 2018 - 10:03 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

Samandağ’ına bağlı Mızraklı ilçesinde seyir halindeyiz. Önümüzde bir teker. Tamirciyi işaret ediyor diye düşünürken, akıllara durgunluk getiren bir olaya şahit olduk. Yol ortasında mezar büyüklüğünde göçük vardı. Mızraklı Çift Şerit Otoban yolu ortasında bir heyelan sonucu göçük meydana geldi. Olaya şahit olan mahalle sakinleri hem korktular, hem de yol üzerinde seyir halinde olan sürücüleri uyarmak maksatlı yol ortasına teker koydular. Yol üzerindeki azami hız sınırı ise,  80 km…

Yaşanan bu olay mahalle sakinlerini sinirlendirdi. Konu ile ilgili olarak mahalle sakinleri tepkilerini şu şekilde ortaya koydu; “bu resim nerde çekildi biliyor musunuz? Kubilay Sokak, Çiftlik Mahallesi. Ve durum bu gördüğünüz vaziyette. Yolumuz yol olmaktan çıktı. Daha öncesinde orası beton asfalttı sonrasında Kuşalanı’na giden su projesi dolaysıyla beton asfalt delindi ve sonuç ortada.

İhale alan işini yapacak elbette ki. Peki, oradan sorumlu olanlar ve orada yaşayanlar ne yapacak? Bunu hiç düşündünüz mü?

Mahallelerde sorumlu yetkili birim Muhtar olduğu için yola muhtardan çıkalım; Muhtar, Belediye Başkanı, Fen İşleri, Zabıta ya da Meclis Üyeleri olsun, bir gün bile ‘bu mahalleleri kontrol edelim, bir eksik bir gedik var mı bakalım’ demediler.  Bu yol eski haline nasıl gelecek peki bunu düşünen var mı ya da yapacak olan birileri çıkacak mı?

Bu soruna bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Bu yolun eski haline gelebilmesi için ihaleye eklenebilir, hiç olmadı yapılma sözü alınır ki, inşallah eğer yolun bu hali yetkililer tarafından görünür ve yolu yapmak için bir çabaya girişilirse yol eski haline dönebilir. Her ne olursa olsun bir çözüm bulunması gerekir. Çünkü biz bu şekilde yaşamayı hak etmiyoruz. Yeter ki yapılmak istensin bir çözüm illa ki bulunur.

Yol yaptık, su verdik, mahallelerin bütün sorunlarını giderdik deniyor ama bu göçük ne o zaman, acaba yapılan yol’da malzememi eksikti?”dendi.

Yolun ortasında mezar genişliğinde bir göçük oluşuyorsa yetkililer hiçbir tedbir almıyor demektir.”

‘Bu göçük bile bizi korkuttu, ki deprem olması ihtimalinde buradan geriye bir çöp bile kalmayacak o görülüyor’diyen vatandaşlar, “bu iş çocuk oyuncağı değil. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp olan. Yol yapılırken bilir kişilere yol yordam sorulur. Yapılan işler neden takip edilmiyor? Böyle bir sorunla karşılaşılabileceğini hiç düşünmediniz mi? Hele ki Hatay’ın deprem kuşağında olması ve üzerinden bir fay hattı geçiyor olması bile yetkililere görevlerini doğru dürüst, hakkıyla yaptıramıyor ise biz ne diyelim” ifadelerine yer verirken diğer vatandaşlarda, “Yol kenarında heyelan olsa neyse de yol ortasında çökme nedir. Yolumuz bu kadar dayanıksızsa bizim hiçbir can güvenliğimiz yok” diyerek tepki gösterirken, yetkilileri işlerini hakkıyla yapmaya davet ettiler.

Haber-foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films