ÜST REKLAM

logo

reklam

YOL İSTEMEK, HİZMET TALEP ETMEK SUÇ DEĞİL

29 Şubat 2016 tarihinde Samandağ Belediyesi tarafından aylarca muhatap alınmayan, yollarının yapılmasını talep etmek için belediyeye yürüyen ve bu yürüyüşten dolayı yargılanan Tekebaşılı 22 Gencin davasına siyasetçilerle birlikte ilçemiz avukatları destek verdiler. Tekebaşılı 22 genç, yürüyüşlerinden iki yıl sonra Samandağ Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “Kanuna aykırı toplantı, gösteri yürüyüşleri düzenlemek ve katılmak” gerekçesi ile açılan dava ile karşılaştılar. Davanın ilk duruşması dün yapıldı. Gerçekleşen duruşmada Tekebaşılı gençler davanın takipsizlik kararıyla beraat etti. Hatay Milletvekili Serkan Topal, 24. dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın da katılım gösterdiği dava öncesinde Hükümet Konağı önünde basına bilgi verildi.

Tekebaşılı gençlere destek olan Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Tekebaşı mahallesi gençleri üzerine dava açılmıştır. Gençler mahallelerinde yaşadığı sıkıntıları İlçe Belediyesine aktarmak istediler ve bu anlamda Belediye binası önünde bir basın açıklaması düzenlediler. Ama yapılan bu tepki haksız bir dava kararıyla sonuçlandı. Tekebaşı halkı ve gençlerinin bugün görülecek olan davasının beraatla sonuçlanacağına yürekten inanıyorum. Bu anlamda kamunun yararına, kamunun talepleri göz ardı edilerek dava açılamaz. Kamu vicdanı susturulamaz. Kamunun gücü her şeyin üstündedir. Dava açılan gençlerimizin her daim yanındayız. Bu sabah Samandağ Ayna Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Sağaltıcı’nın da duruşması vardı. Halkın her zaman yanında olan Ayna Gazetesi beraat kararı aldı. Basın yargılanamaz.

Tekebaşı Mahallesi ve gençlerinin davasının takipçisi olacağım. Halkın Gazetesi olan ve kamu yararına çalışan Ayna Gazetesi’ne verilen beraat kararı bizi mutlu etmiştir. Gençlerimizin de davalarının aynı kararla sonuçlanmasını temenni ediyorum. Burada bulunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Hatay Milletvekili Topal’ın açıklamasının ardından 24. Dönem Milletvekili Refik Eryılmaz da konuştu. Eryılmaz;  “Değerli basın mensupları ülke çok zor bir süreçten geçiyor biliyorsunuz. Dolayısıyla birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız olduğu bir süreçten geçiyoruz. Tekebaşı Mahallesine ve bazı gençlerimizin kendi mahallelerinde yaşanan sıkıntıları İlçe Belediyesine aktarmak üzere bir araya gelmiş ve Belediye Binası önünde bir basın açıklaması yapmaya çalışmışlardı. Görülecek olan dava bu konuyla ilgilidir. Biz bir hukuk devleti olarak yargıya güveniyoruz. Yargının da, Sayın Mahkeme heyetinin de bu konuyu kanunlar çerçevesinde takdir edeceğini çok iyi biliyoruz. Biz gençlerimizin, halkımızın bu demokratik tepkisinin yanındayız. Biz bu davayı avukat arkadaşlarımızla birlikte, mağdur olan vatandaşlarımızla, gençlerimizle birlikte takip edeceğiz. Bu davanın da beraatla sonuçlanacağına yürekten inanıyorum. Bu konuda duyarlılık gösteren, gençlerimizin yanında olan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Haber-Foto : Ümit Sağaltıcı

Share
518 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?