YO-YO SENDROMUNA DİKKAT « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

YO-YO SENDROMUNA DİKKAT

Bu haber 24 Mart 2017 - 11:49 'de eklendi ve 881 kez görüntülendi.

 

Obezite(şişmanlık) ve fazla kilo problemi dünya genelinde yaş ve cinsiyet fark etmeksizin yaygın görünen bir sorundur. Dünyada her yıl zayıflama pazarına harcanan meblağ artmaktadır. Obezitenin ayrıca kalp-damar, diyabet, kanser ve daha birçok hastalık riskini de arttırarak kişilerin sağlıkları üzerinde ciddi olumsuz etkileri olmaktadır. Obezite ile mücadeleye ayrılan pay büyük olsa da başarı oranı oldukça düşüktür. Kilo verenlerin sadece %2-5 oranında verdikleri kiloyu koruyabildikleri, %95-98’lik kısmın kaybettikleri ağırlığı geri kazandığı belirtilmiştir. Kilo kaybı ve kazanımı bazı kişilerde döngü haline gelmektedir, buna yo-yo sendromu ya da etkisi denir. Kısaca tekrarlayan kilo verme ve geri alma süreçleri yo-yo diyetler ya da ağırlık döngüsü olarak adlandırılır. Kilo verme girişiminde bulunan hemen hemen herkesin tecrübe ettiği bir süreçtir. Hatta kimi insanlarda alışkanlık haline bile gelebilir; ‘verdiğim kiloları geri aldım ama olsun yine veririm nasılsa’ düşüncesi kimi zaman rahatlatıcı bile gelmektedir. Ancak bu kiloları verip geri alma süreçleri sağlık üzerine ciddi etkiler yaratabilir. Uygulanan şok diyetler veya kullanılan zayıflama ilaçları, sindirim problemleri, kalp-damar hastalıkları ve depresyona uzanan sonuçlar yaratır.

Yapılan çalışmalar ağırlık kaybının %5 ile %10’ unun bile 6 ay süresince muhakkak korunması gerektiğini göstermiştir. Ayrıca diyetini 1 veya 2 aylık dönem sonrasında bırakan kişilerde bu durum daha sık yaşanmaktadır.

Amerikan Kalp Birliği’nin son bilimsel toplantısında sunulan bir araştırmaya göre bu döngüye giren kişiler başlangıçta normale yakın kilolarda olsalar bile ilerleyen dönemlerde kalp hastalıklarından ölüm riskleri artmaktadır. Dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk sırada kalp hastalıklarının geldiği düşünüldüğünde, ağırlık döngüsünden kaçınmanın sağlığın korunmasında yararlı bir yaklaşım olacağı düşünülmektedir.

YO YO yani yap- boz oyuncak gibi bu hastalık tablosunu yaşamamak için;

Diyet yapmaya kararlı başlamak ve kilo vermek değil verilen kiloyu KORUMAYI amaçlamak gerekir.

Diyet muhakkak doğru kaynaktan diyetisyenden/beslenme ve diyet uzmanından alınmalıdır.

3 ana öğün ve 2 veya 3 ara öğün tüketilmelidir. Ara öğünlere ana öğün kadar önem verilmelidir. Kan şekerinin düşmemesi ve açlık duygusunun oluşmaması için sık sık beslenmek, aç kalmamak şarttır. Zayıflamak isteyen kişilerin % 80–90’ ında yapılan en büyük hata ana ve ara öğünlerin atlanmasıdır.

Fiziksel aktivite düzenli hale getirilmeli metabolizmada artış sağlanmalıdır. Yürüyüş yapılabilecek en basit ve etkili aktivitelerdendir.

Tek besine yüklenmemeli diyette çeşitlilik olmalıdır. Öğünde 4 besin grubunun( süt/et/tahıl/sebze-meyve ) da bulunmasına özen gösterilmelidir. Böylece hem yeterli besin öğeleri alınır hem de kişi diyetten sıkılmamış olur.

Gereğinden fazla alınan her kalorinin vücutta yağa dönüşerek depolanacağını unutmamak gerekir.

Yemekleri sevilen usulle; kızartma ve uzun süre kaynatma işlemlerini yapmadan hazırlamaya özen gösterilmelidir.

Şeker ve yağ içeren besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır. Özellikle yemeklere giren yağ miktarı kısıtlanmalıdır.

İçerisinde çeşitli katkı maddeleri bulunan, bol yağ, şeker içeren ve marketlerin abur-cubur reyonlarında satılan ürünlerden uzak durun. Light ürünleri dahi tercih etmeyin, doğal besinler her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Vücudun temel ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri haplardan değil doğal sebze ve meyvelerden almak ilk tercih olmalıdır.

Su hayattır. Günde en az 6-8 bardak su içmeyi alışkanlık haline dönüştürmek gerekir. Su yerine tercih edilen kimi zaman ara öğünlerde ve sofralarda vazgeçilmezler haline gelen hazır meyve sularını, kafeinli içecekleri ve kolayı tüketmek hem sağlıklı değildir, hem de kilo olarak geri dönecektir. Öğünlerdeki içecek tercihleriniz ayrandan, sudan yana olmalıdır.

 

Deniz Selen Vahapoğullarıdnm123@hotmail.com