ÜST REKLAM

logo

reklam

YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖSYM, 2018 YKS yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Adaylar 2018 YKS sonuçlarını ÖSYM’nin web sitesinden öğrenebilecekler. Üniversite kayıtları, 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığı (ÖSYM) 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

Kayıtlar Haftaya Başlıyor

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt işlemleri 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında yapabilecek.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapılacak.

Lisede tek ders sınavına kalanlar ne yapacak?

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak. Bu adaylar mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna verirse asıl kayıtları gerçekleştirilecek. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak.

Kayıtlar İçin İstenen Belgeler

YKS yerleştirme sonuç belgesi, lise diploması veya yeni tarihli mezuniyet belgesi, nüfus cüzdanının onaylı örneği, ikametgah, askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına” dair belge, 12 fotoğraf, kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler, üniversitelerin istediği belgeler. Bazı üniversiteler genel kayıt belgelerinin dışında belgeler de isteyebilir.

Haber – Foto: Ali Doğru

 

 

 

 

Share
229 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?