“YİTİRİLEN ÇEVRE DEĞİL, GELECEĞİMİZDİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“YİTİRİLEN ÇEVRE DEĞİL, GELECEĞİMİZDİR”

Bu haber 24 Haziran 2022 - 15:54 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Nilgün Karasu, Muğla Marmaris’e bağlı Hisarönü Mahallesi, Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda, 21 Haziran Salı akşamı henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın üzerine bir açıklamada bulundu.

Türkiye’nin en önemli doğa ve turizm merkezlerinde sadece çamların değil, çocuklarımızın, dünyamızın geleceğinin de yandığını ifade eden Karasu; “Yanan sadece ağaçlar değil, binlerce canlının yaşam alanı yanıyor..

İnsansız Hava araçları orman yangınlarını erkenden tespit etmek için kullanılmaya başlanmalı!

Geçen yıl pek çok bölgesinde binlerce hektar yeşil alanını kaybeden Türkiye’de, bu yıl da manzara değişmedi. Muğla Marmaris’e bağlı Hisarönü Mahallesi, Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda, 21 Haziran Salı akşamı henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın başladı.

Marmaris’teki orman yangınlarını dehşet ve üzüntüyle izliyoruz.

Türkiye’nin en önemli doğa ve turizm merkezlerinde sadece çamlar yanmıyor; çocuklarımızın, dünyamızın geleceği yanıyor.

Geçtiğimiz sene günlerce yüreğimizi yakan, nefesimizi kesen ve canlarımızı alan yangınları, unutmadık.

Daha üç beş gün önce sellerle boğuşuyorduk. Şimdi de yangınlar, Ormanlar yanıyor. Ağacın, kuşun kurdun, börtü böceğin yaşam alanı ormanlar..!!  Çiçek de ağaç da böcek de yanıyor şimdi cayır cayır.. Yanan sadece ağaçlar değil, binlerce canlının yaşam alanı yanıyor..

Sonbaharla birlikte, küresel ısınmaya, iklim değişikliğine karşı ağaçlandırma kampanyaları başlayacak. Halbu ki   50 yılda ancak yetişebilen ormanın yok oluşunu izliyoruz.

Ülkemizde yeşile dahil ne varsa yanıp kül oluyor.  Gecikmiş olsa da yangınla mücadele alanının ve kapsamının genişletilmesi gerekmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi artırılmalı, küstürülen orman köylüsü refaha kavuşturulmalıdır. Ata yadigarımız olan Türk Hava Kurumu, desteklenerek orman yangınlarındaki mücadeleye aktif biçimde dahil edilmelidir. Gece görüşlü olan hava araçları kullanılmalı, gece gündüz müdahale yapılabilmelidir..

Yaşamak istediğimiz dünyabu değil, çocuklarımıza bırakacağımızdünya bu olmamalı. İklim değişikliği diye bağırırken, iklimi dengeleyen en önemli unsur olan ormanlarımızı yok olmasından dolayı çok üzgünüz.

Bizler çevre katili politikalara karşı;

Doğanın, kuşun, böceğin, çiçeğin, dağın, derenin, ağacın tarafındayız..

Yitirilen Çevre Değil, Geleceğimizdir.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı