YİTİRDİĞİMİZ CANLARIN HEYKELİNİ DİKMEK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

YİTİRDİĞİMİZ CANLARIN HEYKELİNİ DİKMEK

Bu haber 28 Haziran 2017 - 9:41 'de eklendi ve 356 kez görüntülendi.

 

Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, bu kadim medeniyet Hatay bölgesi ve Türkiye’nin demokrasi şehitleridir.

Bizim kardeşlerimizdir. Bizim çocuklarımızdır. Bizim kan damlayan yüreğimizdir. Bizim faşizme ve gericiliğe öfkemizdir.

Bizim başkaldırı ve isyan neferlerimiz, canlarımızdır.

Bu üç canın anısı önderliğinde diğer canlar Berkin Elvan,  Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Hasan Ferit Gedik’i yaşatmak bizim temel meselemiz andımız olmalıdır. Bu canların heykelini, Samandağ kamuoyunda, günlerdir tartıştığımız kamu ve yurttaş ortaklı yer olan 75 yıl parkını yanında hatta yıkılmaya terke edilmiş Belbir’i de içine alan tartışmalı bu alana dikilmelidir.

Belediye Başkanı ve meclis üyeleri, Kaymakamlık ve diğer hak sahibi yurttaşlarımız bu onurlu adımı atmalı, gereken özveri ve gönüllüğü göstermelidir.

Ve dikilen heykelin üstüne Nazım Hikmet’in 1960 Devrimci, Gençlik önderlerinden olan ve polis tarafından öldürülen Turan Emeksiz için yazdığı,

“Bir ölü yatıyor

On dokuz yaşında bir delikanlı

Gündüzleri güneşte

Geceleri yıldızların altında…’’ diye yazılmalı.

En şerefli en namuslu bir iş yapmış oluruz. Öldürülen bu canlar elbet geri gelmez ve bizim onlara karşı yapacaklarımız bitmez. Bitmeyecek belki, lakin dirimize değilse bile; sahip çıkarız bari ölümüze. Anne sütü kadar helalken yaşamak; haram edenlere karşı koymak için, hesap sormak için, dikmeliyiz heykellerini ilçemizin orta yerinde.

Bazı coğrafyalarda zulüm böyle nesilden nesile devrediliyor hatta Roma imparatorluklarına kadar uzanıyor.

‘’Yarık Kaya’’ diye bir deyim vardır bizim buralarda, efsaneye göre kılıcını Amanoslar’a saplamış olan Hazreti Ali’nin dağlarda açtığı dev bir yarıktan çıkmış bu ad…

İşte ‘’O yarık’tan çıkan rüzgar şimdi tüm Türkiye’yi etkisine almış durumda. ‘’Kum Fırtınası’’ tüm görüş mesafesini yok ediyor, uğultusuyla akıl, mantığın sesini susturuyor.’’

Rusya’nın Türkiye’ye ‘’Ey Ankara!

Suriye politikana çeki düzen vermezsen, sana Hatay’la çok ağır bedel ödettiririm!’’ tehdidinde bulunduğu malum o uçak düşürme zamanlarında konuşulmuş ve Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey de dile getirmişti 2015 yılında. Şimdi böylesine hem içte hem dışta pazarlık konusu olan bölgemizde sahip çıkmamız gereken temel değerler vardır. Zannediyorum bayram arifesi Hatay’da ele geçen 5 IŞİD üyesi bunun bir kanıtı gibi duracak.

Kazanılmış haklarımız, ödediğimiz bedeller vardır. Tarihsel süreçler de bölgede tayın etmişliğimiz vardır. Cumhuriyetin kuruluşunda, Cumhuriyet gömleğinin düğmelerini ilikleyenlerimiz vardır.

Bu heykellerin sözü geçen yerde dikilmesi Hürriyet kavgası, Ölen Canlar için demokrasi mücadelesini sürdürme kararlılığıdır.

Tamda bu sohbeti gerçekleştirirken Mithat Başkanla Belediye Binasında tam da makamında; uyandırıyor çocuğum ‘anne hadi kalk acıktım’ diyor. Boğazım düğümleniyor ağlayamıyorum, aklımda adı kendinden güzel Ali, Abdullah, Berkin, Mehmet, Ethem, Medeni, Hasan… Onlar uyanamadılar bir daha analarının hazırladığı kahvaltıya…

Bir hayal edin ey güzel ilçemin temiz insanları; kocaman bir park, her 300 metrede bir şehidimizin göğe uzanan avuçlarında güvercin yemliği. Kocaman kahkahasıyla çocuklarımız yem veriyor avuçlarına heykellerin. Ve barışın kardeşliğin sembolü güvercinler özgürce yemleniyor kanatlanıyor semalara. Ne diyorsunuz değmez mi, İlçemize bu güzelliği kazandırmaya? Dünyanın gözünü bu alana çevirmeye?

Yine verin hak sahiplerine yer altında dükkanlar, sırtlasın dükkan sahibi gezi şehidimizi; ne olacak adına sanına yakışır bir Samandağlı olmaz mı? Hani demiştik ya ‘unutmayacağız, unutturmayacağız’. Bu fırsatı kaçırmayalım, hadi bakalım tüm güzelliği ile yüreğimizin el verelim bu projeye ne dersiniz?

Haber Yorum /Ümit Sağaltıcı