ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Mart 2017

YILDA 12 MİLYON FİDE ÜRETİLİYOR

 

Fidanlı Köyü, İstihdam Merkezi Oldu! Yılda 12 Milyon Fidan Yetiştirip Satıyorlar.

Fidanlı’da yetiştirilen zeytin, nar ve narenciye fidanları yurt içi ve dışından talep görüyor. Köy geçimini buradan sağlarken çalışmak için de günde 400 civarında kişi geliyor.

Akdeniz Bölgesi’nin önemli tarım kentlerinden Hatay’ın Amik Ovası’ndaki Fidanlı Mahallesi’nde yetiştirilen zeytin, nar ve narenciye fidanları yurt içi ve dışından talep görüyor.

İlçemize 14 kilometre uzaklıktaki bin 500 nüfuslu Fidanlı Mahallesi’nde yılda ortalama 12 milyon fidan yetiştiriliyor.

YURTDIŞINA DA GÖNDERİYORLAR

Fidan Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Atıf Çapar mahallede üretilen fidanların sertifikalarının bulunduğunu belirtirken, “Mahallede fidanların çekirdekten tarlaya ekim haline gelene kadar üretimi gerçekleştiriliyor. Burası fidancılıkta önemli bir yer. Yurt içinin yanı sıra Azerbaycan ve Makedonya gibi ülkelere de narenciye ve zeytin fidanı gönderdik. Başka ülkelerden de talep geliyor. İklimi ve verimli topraklarıyla burada yetişen fidanlar çok talep görüyor. Mahallede yaşayan hemen herkes bu işi yapıyor.” ifadelerini kullandı

YAZIN NÜFUS YÜKSELİYOR

Muhtar Bahri Sağ ise mahallede bin 500 civarında kişinin yaşadığını, ancak yaz aylarında nüfusun 2 bine kadar çıktığını anlattı.

İSTİHDAM MERKEZİ

Bölgenin en önemli geçim kaynağının fidancılık olduğunu aktaran Sağ, “Burada yaşayanların yanı sıra etraftaki mahallelerden de Fidanlı’ya çalışmak için günlük 300-400 kişi geliyor. Burası aynı zamanda istihdam merkezi. Burada yetişen fidanları Türkiye’nin her bölgesine gönderiyoruz. Amik Ovası’nın bereketi diğer toprakta üreticinin yüzünü güldürüyor.” şeklinde konuştu.

Haber:Ümit sağaltıcı-Foto:Arşiv

Share
676 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?