YILBAŞI VE NARDUGAN BAYRAMI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

YILBAŞI VE NARDUGAN BAYRAMI

Bu haber 02 Ocak 2019 - 8:41 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

Tüm insanlığın” Nardugan Bayramı” kutlu olsun… Bolluk, bereket ve güzellikler bizimle olsun.

Yeni yıla girdik. Ayrıca yeni yılda herkese barış, sağlık ve esenlik diliyorum.

Hemen söyleyeyim, yeni yılın gerçekte Hz. İsa’nın doğumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Hz İsa’nın doğduğu günü kim bilebilir? Bu tamamen bir yakıştırmadır. Türklerde çam süsleme geleneği Nardugan bayramıyla başlar. Türklerin, tek Tanrılı dinlere(İslamiyet) girmesinden önceki inançlarına göre,

yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor.

Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, imge olarak Anadolu’nun halı, kilim ve işlemelerinde görebilirsiniz. Buzul çağını yaşamış eski toplumların inançlarında “güneş”  çok önemli ve kutsal bir varlıktır. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek utku kazanıyor.

İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşunu Türkler (ve onlara yakın yaşayan diğer komünal toplumlar)büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar.

Güneşin yeniden doğuşu (gündüzün yeniden uzamaya başlaması), bir yeni doğum olarak algılanıyor.

Bayramın adı Nardugan (nar=güneş, tugan, dugan = doğan) Doğan güneş.

Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen’e dualar ediyorlar.

Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına armağanlar koyuyorlar; dallarına alacalı ipler bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan…

Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Çocuklar ağacın çevresinde şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler görmeye gidiliyor; bir araya gelerek birlikte yiyip içiliyor.

Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme… Bayram, yakınlarla bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur getirirmiş.

Akçam ağacı yalnız Orta Asya’da yetişiyormuş.

Araplar bu ağacı bilmezlermiş, bu yüzden olayın,

Türklerden Hıristiyanlara geçtiği, bunu da Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra, onlardan görerek aldıkları söyleniyor.

Yeni yılın, İsa’nın doğumu ile hiç bir ilgisi yoktur.

“Doğum, güneşin yeniden doğuşudur.” Tarihteki birçok olgu gibi yılbaşı kutlaması da zamanla değişip başkalaşarak günümüze kadar gelmiştir.

Günümüzde emperyalizmin sermaye oligarşileri, çıkar savaşlarıyla dünyamızı kana, ateşe, açlığa, yoksulluğa ve karanlığa sürüklemektedir. İnsanlık; birbirine elini uzatarak paylaşarak, oyunla, gülmeceyle, barış ve dostlukla direnmeye devam edecektir.

(Kaynak: Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ)

Eğitimci / Sami Aslan