Yıkıma Karşı Direndiler, Yetkililer Süreç Yasal Dediler DENİZ SİTESİNDE YIKIM BAŞLADI | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Yıkıma Karşı Direndiler, Yetkililer Süreç Yasal Dediler DENİZ SİTESİNDE YIKIM BAŞLADI

Bu haber 16 Eylül 2019 - 21:15 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Deniz Sitesi’nde ‘Kıyı kenar çizgisi ve devlet hazinesi içerisinde yer alıp izin alınmadan inşa edildikleri’ gerekçesiyle sahil şeridinde bulunan yapıların yıkımına başlandı. Bu sabah başlatılan yıkım çalışmaları sırasında vatandaş ve belediye çalışanları arasında gerginlik yaşandı.
Gazetemize konuşan Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Duran; Kıyı kenar çizgisi içerisinde ve devlet hazinesi üzerinde yer alıp hiçbir izin alınmadan kurulan gece kondular kaymakamlığımızın da aldığı kararla yıkılmaktadır. Turizm bölgemizde yer alan bu yapıların yıkımının ardından 50 yıllık bir projeyi Samandağ turizmine kazandıracağız” ifadelerini kullandı.
İlçemiz Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cabburoğluları: ”Bu güzel projenin 50 yıl önce yapılması gerekiyordu. Yarım asırlık proje Av. Refik Eryılmaz’ın başkanlığında gerçekleşiyor. İnşallah en kısa sürede tamamlanır. Samandağ halkına şimdiden hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.


Vatandaşlar, “elimde yapı kayıt belgem var, yürütmeyi durdurma kararı var. Yasalar çiğneniyor. Evimizin yıkılmasına asla izin vermeyeceğiz. Dedi.
Zabıta Müdürü Önder Şimşek: ”Yıkım kararı geçtiğimiz Cuma günü tebliğ edildi ama vatandaşlar evlerini boşaltmak istemediler” ifadelerine yer verdi.
Vatandaşlardan Mevlüt Oruç ise şu ifadeleri kullandı: ”Burada imar affı var. İmar affına dayanarak buraya yapı kayıt belgesi verildi. Burası yıkılamaz, belediye ve kaymakamlık suç işliyor. Derhal bu yıkım kararından vaz geçilmeli.”
Yıkım sırasında vatandaşlar kepçenin önüne geçerek yıkımı önlemeye çalıştılar. Belediye çalışanlarına saldırmak isteyen vatandaşlara polis tarafından müdahale edildi. Belediye bazı vatandaşlara evlerini boşaltmaları için Cuma gününe kadar süre tanıdı.

Samandağ Belediyesi yetkilileri konu ile ilgili daha sonra yaptıkları açıklamada, “Samandağ ilçesi Deniz-Çevlik sahil bölgesi içerisinde kalan ZUHUR ZİYARETİ (Türbesi) ile ilgili sosyal medyada BELEDİYEMİZİ hedef alan yalan haber ve çarpıtmaya dayalı yayınlar yapılmaktadır.
ZUHUR ZİYARETİ olduğu gibi yerinde durmaktadır ve ZİYARET’in kendisine yönelik herhangi bir yıkım kararı veya faaliyeti söz konusu değildir. Yapılan sadece ZİYARET’in etrafında harabe yapıların temizlenmesidir. Temizlenen yapıların yerine ve ZİYARET’in çevresine ZİYARET’imizi dini, kültürel, gelenek ve göreneklerimize uygun daha elverişli bir şekilde kullanabileceğimiz ve ZİYARET’in manevi değerine yaraşır bir peyzaj çalışması yapılacaktır.
Halkımızın, Belediyemizin resmi açıklamaları dışındaki açıklamalara-söylemlere itibar etmemesini saygılarımızla ve önemle rica ederiz” ifadelerine yer verdiler.

afdah.info

voir films