YIKIMA GEÇİT VERMEDİLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

YIKIMA GEÇİT VERMEDİLER

Bu haber 20 Ekim 2017 - 10:41 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Kıyı Kenar Çizgisi Tespiti  İçin Bugün Yeniden Bilirkişi Atanacak…

İlçemizde son günlerde gündemde olan kıyı kenar çizgisi sorunu gün geçtikçe daha büyük tepkileri beraberinde getiriyor. Dün Deniz Çevlik yolu üzerinde Latif, Rıza ve Ata Eletaş kardeşlere ait Palmira Tesisleri Ve Aqua Park‘ın yıkımının gerçekleşeceği bilgisini alan işletme sahipleri ve vatandaşlar yıkım araçlarının geçmemesi için etten duvar ördüler. Barikat uygulaması taş ve lastik tekerlerle yolun kesilmesine kadar gitti. Yıkım işlemini yapacak olan Samandağ Belediyesi görevlileri İlçe emniyeti ve tomaca koruma altına alınmaya çalışıldı. Sabah saat 08.30 sularında yolda iki ayrı noktaya git gel yaparak yıkımı engellemeye çalışan vatandaşlar saat 15.30 sularında 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’ın konu ile ilgili Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik ile görüşmesi ve halka sorunda çözüm odaklı olunması noktasındaki telkini sonuç vererek vatandaşın dağılmasına yardımcı oldu. Bağımsız Türkiye  Partisi İlçe Başkanı Seyran Miçoğulları, halk dağılana kadar yanlarında yer aldı. Avukat Turgay Abacı ve ilçemizde CHP’nin çeşitli kademelerinde görev almış olan Mehmet Kamacı da vatandaşın yanında saf tuttular. Mehmet Kamacı, halkı ikna etmeye çalışarak bu süreçte mağduriyet yaşanmaması adına bir halk gönüllüsü olarak elinden geleni yapacağını beyan etti. İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, makamında ağırladığı 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’a bugün yeniden bilirkişi atayarak  Palmira Tesisleri Ve Aqua Park‘ın kıyı kenar çizgisi ve sahil şeridinde kalıp kalmadığının tespitini yaptıracağını belirtti. 

Gerekirse direniş göstereceğiz…

Kıyı Kenar Çizgisi gereğince mahkemenin, “Tapu iptal kararının” ardından Samandağ Deniz Sitesi’nde bir araya gelen kıyı kenar çizgisi mağdurları; ’mülklerini asla teslim etmeyeceklerini, gerekirse direniş göstereceklerini belirttiler.

Yıkımın gerçekleşmesi beklenen Palmira Tesisleri Ve Aqua Park önünde konuşan vatandaşlar: “bizler kıyı kenar çizgisi mağdurları olarak böyle bir kararı asla kabul etmiyoruz. Bizleri tek tek avlamaya çalıştılar. Bundan sonra hep birlikte bu duruma dur diyeceğiz. Kıyı kenar çizgisi keyfi ve yanlış çizilmiştir. Biz bu çizginin yeniden çizilmesini istiyoruz. Verilen kararı asla kabul etmiyoruz. İşimiz, aşımız, değerlerimiz tehdit altında direnişse, direniş, imza toplamaksa imza toplama, bir kerbiçin bile yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Bizler kıyı kenar çizgisinin sağlıklı bir komisyonla yeniden çizilmesini istiyoruz. Bizi evsiz bırakmayın.

Bu karar Samandağ Hakkında alınan siyasi bir karardır. Samandağ’a yöneliktir ve biz ortak hareket edeceğiz. Biz şuana kadar kimseyi kırmadık, saygıda kusur etmedik ama buna rağmen bizi çiziyorlarsa makul bir şekilde direneceğiz. 272 mağdur vatandaşız. Bizim burada bulunmamızın sebebi arkadaşlarımızın aldığı kararın yanında olduğumuzu belirtmektir. Biz birlikte hareket edeceğiz ve bu mağduriyetin ortadan kalkmasını istiyoruz” dediler.
Vatandaşlar, “bu çok tehlikeli ve ucu açık bir karardır. Belediye ve kaymakamlı suç işliyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Bizim için ayrı kararlar alınmasına karşıyız. Biz bu ülkede eşit haklara sahip olmak istiyoruz” dediler.

Belediye biz yıkmak istemiyoruz…

Vatandaşları ziyaret eden Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yıldız ve Mehmet Ali Kamacı, yıkım kararını İlçe Kaymakamının talimatıyla yerine getirmek zorunda kaldıklarını aksi takdirde görevden ihraçla karşı karşıya kalacaklarını belirttiler.

Yıkım Kararı Belediye Encümen kararıdır…

İlimiz 24. dönem Hatay milletvekili Refik Eryılmaz ise hazine arazisinde bulunan kamu mallarını korumakla görevli olan İlçe Kaymakamının görevini yapmaya çalıştığını ifade ederek; görevini layıkıyla yerine getirmeyenin Belediye Yönetimi olduğunu belirterek ‘bu sürecin bu aşamaya gelmemesi gerekiyordu. Burada çözüm odaklı olması gereken belediyedir. Burada amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek omalı’ dedi.

Palmira Tesisleri ortağı Elataş, kıyı kenar çizgisi içindeysem yıkıma engel olmayacağım…

Palmira Tesisleri ortağı Latif Elataş,İlçe Kaymakamının yeniden bilirkişi atayacağı ve kıyı kenar çizgisi haricinde kalınmış ise kendilerine kiracı olma noktasında ecrimisilde yardımcı olmaya çalışacağına dair beyanda bulunan İlçe Kaymakamının yaklaşımına ‘eğer kıyı kenar çizgisinde isem yıkıma müdahale etmeyeceğim’ diyerek söz verdi.

Haber -Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films