logo

reklam

“YIKIM KARARI, DOĞRU, AHLAKİ VE İLÇENİN MENFAATLERİNE UYGUN DEĞİL”

 

  1. Dönem Hatay CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, gazetemize konuştu. Eryılmaz Ayhan Kara’ya ait ‘Dört Mevsim’adını taşıyan ev ile ilgili görüşlerini paylaştı, Samandağ Belediyesini de ayhan Kara’ya destek vermeye davet etti.
  2. Dönem Hatay Milletvekilimiz Eryılmaz, “Yıllardır hakettiği Turizm yatırımını alamayan ve Turizm potansiyelini de bir türlü hayata geçiremeyen Samandağ ilçemizde işadamı sayın Ayhan Kara’nın Tarihi zenginliğimize ve ilçemizin tanıtımına katkı sunmak üzere kendi imkanları ile restore ettiği tarihi binanın Samandağ Belediye Başkanlığınca yıkımına karar verildiğini şaşkınlıkla ve üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.

Yıkım kararı yasaya aykırı olmayabilir ancak ilçemizde ve özellikle yıkımına karar verilen tarihi binanın bulunduğu Kapısuyu Mahallesinde bu kadar çok çarpık ve kaçak yapılaşma mevcut iken böyle estetiği, tarihi değeri olan ve İlçenin tanıtımına katkı sunan bir yapının seçilerek yıkımına karar verilmesini doğru, ahlaki ve ilçenin menfaatlerine uygun bulmadığımı ifade etmek istiyorum.Kanuna ve yasalara tabiki uyulmalıdır ancak herkese ve eşit uygulanması koşuluyla.Belediyenin görevi tarihi yapılara sahip çıkmak ve korumaktır.Yüzlerce ruhsatsız ve kaçak yapının olduğu bir ortamda tarihin izlerini taşıyan ve ilçe Tanıtımına katkı sunan bir yapının seçilerek yıkılmaya çalışılması abesle iştigaldir,ilçeye zarar vermektir.Çarpık yapılaşmanın , keyfi kat artırımlarının ve ruhsatsız yapılaşmaların alabildiğince yaşandığı ilçemizde bir tarihi binaya bu şekilde bir uygulamanın reva görülmesini anlamakta zorlanıyorum.Bu kararı alan yetkili arkadaşlara şu soruları sormak istiyorum;

– Kapısuyu mahallesinde KAÇ tane RUHSATSIZ YAPI vardır ve bunlarla ilgili bir işlem yapılmış mıdır?

-Ruhsatsız -kaçak-çarpık yapılaşmayla mücadele konusunda bugüne kadar Belediye ne tür tedbirler almıştır. Bu konuda halkımızı tatmin edecek şekilde açıklama yapılmasının elzem olduğunu düşünüyorum.

Bizim görevimiz ve hedefimiz bu tür tarihi yapıları yıkmak değil ikorumak,yaşatmak ve Turizmin hizmetine kazandırmak olmalıdır.Sayın Belediye Yönetiminden beklentimiz bu tarihi yapıları koruma adına gerekli yasal işlemleri gerçekleştirmek üzere sayın Ayhan Kara’ya destek vermek ve yardımcı olmaktır.Belediyemize yakışan ve ilçemizin yararına olan budur.Saygılarımla” dedi.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?