"YIKILAN DOSTLUK KÖPRÜLERİ YENİDEN İNŞAA EDİLMELİ" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“YIKILAN DOSTLUK KÖPRÜLERİ YENİDEN İNŞAA EDİLMELİ”

Bu haber 16 Ekim 2017 - 11:17 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.

Pilot Sufhan’ın, Tahliye Olduğunu Yurda Döndüğünü Müjdeledi.

Hatay’da yargılanan ve son duruşmasında da tahliye edilen Suriyeli pilot Sufhan, Yayladağı Sınır Kapısından Suriyeli yetkililere teslim edildi. 7 aydır tutuklu bulunan Suriyeli pilot Mehmet Safhan tahliyesinin ardından Yayladağı sınır kapısında Suriyeli yetkililere teslim edilirken Avukatı Anıl Cevahir Can onu yalnız bırakmadı. Can, haber merkezimizde gerçekleştirdiğimiz söyleşi de Askerin İdlib’e girmesi ile birlikte Suriye’li pilotun serbest bırakılarak Suriyeli yetkililere teslim edilmesi ülkelerarası ilişkilerde iyi niyet göstergesinin ilk adımı olarak değerlendirildi.

Hatay’da 4 Mart’ta düşen Suriye’ye ait savaş uçağının pilotu Mehmet Sufhan’ın avukatı Anıl Cevahir Can, müvekkilinin 7 aydır tutuklu bulunması, delillerin toplanmış olması, karartılma ihtimalinin kalmaması göz önünde bulundurularak tahliye edildiğini belirtti.

Müvekkili Suriyeli pilot Sufhan’ın Türk Ceza Kanununun 307/1 maddesi gereğince 6 ile 12 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığını hatırlatan Can, şöyle devam etti: “Bu iddianameye yansıyan suç. Suriyeli pilot vurulduktan sonra kabinin dumanla kaplanması ve o günkü hava şartları akabinde rotayı kaybetti. Uçaktaki aletler, mekanizmalar çalışmamaya başladı, yerle kontak kurmamaya başlayınca dolayısıyla rotayı şaşırıp ülkemizin sınırlarına girmek zorunda kaldı. Dolayısıyla uçağın vurulduğu yer Suriye toprakları, tabii uçağın düştüğü yer, bizim topraklar. Kendisinin beyanı özellikle dağı görünce uçağın rotasını dağa doğru çevirdiği yönünde. Onun amacı siviller ve aşağıdaki yerleşim yerlerine zarar gelmemesiydi. Dolayısıyla suç kastı olmadığı kanaatindeyiz. Yapılan duruşmada da pilotun 7 aydır tutuklu bulunması, delillerin toplanmış olması, karartılma ihtimalinin kalmaması göz önünde bulundurularak tahliye edildi.”

Tutuklu olduğu süre boyunca Sufhan’ın ailesinin kendisi ile görüşerek bilgi aldıklarını dile getiren konuşmasında Avukat Can, Sufhan’ın tedavi sürecinin Hatay’da gerçekleştiğine işaret ederek,  Sufhan’ın hem psikolojik hem biyolojik zor bir süreçten geçtiğini anlattı.

Tahliye sürecinin ülkemiz ve Suriye açısından olumlu sonuçlar doğurması gerektiği kanaatinde olduğunu dile getiren Can, “yıkılan dostluk köprülerinin yeniden inşaa edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. bunu hem bölge hem ülke vatandaşı olarak istiyoruz. Emperyalist devletlerin Suriye ile ilgili planları var, pilot ve Suriye ordusu bu planları bozmak adına hareket ediyordu. Ülkenin pilotunun yabancı bir ülkede tutuklanması infial ve üzüntü yaratacak boyuttaydı. Biz iki ülkenin vizeleri kaldırılmış, sınırları açılmış, akraba ziyaretlerinin gerçekleştiği günleri yeniden görmek istiyoruz. İnşallah bu pilotun tahliyesi bunlara sebebiyet verecek. Astana süreci ile sonuçta İran, Rusya ve ülkemizin garantör olduğu bir süreç. Bu garantör olduğu ülkenin pilotunun tutukluluğu Astana görüşmelerine sekte uğratacağı kanaatindeyim. Tabi bu tahliye ile bu sektenin aşılacağı kanaatindeyim.”dedi.

kararı sevinç gözyaşlarıyla karşıladığını ve tahliyesi sonrası ailesiyle telefonla görüştüğünü ifade etti.

Yayladağı’nda Suriyeli Yetkililere Teslim Edildi

Tahliyesinin ardından pilotu teslim etme sürecinin başladığına değinen Can, müvekkilinin Yayladağı Sınır Kapısından Suriyeli yetkililere teslim edildiğini aktardı. Can, bir sonraki duruşmanın ise 25 Ekim’de görüleceğini sözlerine ekledi.

Antakya ilçesi Yaylacık Mahallesi kırsalına 4 Mart’ta Suriye’ye ait savaş uçağı düşmüş, paraşütle atlayan pilot Mehmet Sufhan ise Altınözü ilçesi Fatikli Mahallesi’ndeki Ayvaderesi mevkisinde hava ve karadan yapılan geniş arama çalışmaları sonucunda yaralı bulunmuştu.

Tedavisinin ardından taburcu edilen Sufhan, “Türkiye Cumhuriyeti sınır güvenliğini ihlal ve casusluk” suçlarından tutuklanmıştı.

Haber: Ümit Sağaltıcı/ Foto: Ali Doğru

 

afdah.info

voir films