Yetkililere Sesleniyoruz! "BAZ İSTASYONLARI YAŞAM ALANLARIMIZI DOĞRUDAN HEDEF ALMAKTADIR" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Yetkililere Sesleniyoruz! “BAZ İSTASYONLARI YAŞAM ALANLARIMIZI DOĞRUDAN HEDEF ALMAKTADIR”

Bu haber 02 Eylül 2019 - 11:53 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

Yaşam alanlarının içerisine kurulan baz istasyonlarının elektromanyetik kirlilik konusunda toplumsal endişeler yarattığını ifade eden Samandağ Yaşam Platformu, Samandağ Kent Parkı’nda kurulan baz istasyonlarına karşı bir basın açıklamasında bulundular.

Konu üzerine  General Şükrü Kanadlı mahalle muhtarı İnal Kazan yaptığı açıklamada; “Büyükşehir belediye başkanına düşüncelerimizi basın açıklaması yoluyla değil doğrudan belirtmek isterdik. Fakat kendileri maalesef başka açık kapı bırakmadı.” şeklinde konuştu. İnal konuşmasını “Seçim döneminde başkanımızın kullandığı sloganlardan biri de “Hatay halkı hakkını istiyor.” idi. Şimdi de bizler; Şükrü Kanadlı, Kurtderesi ve Cemal Gürsel mahalleleri sakinleri olarak yaşam hakkımızı istiyoruz. Sesimizi duymasını rica ediyoruz. Samandağ belediyesi yönetiminden de geçmişte başka bölgelere kurulan baz istastonlarına karşı gösterdikleri duyarlılığı göstermelerini rica ediyoruz.” şeklinde tamamladı.

İnal’ın ardından basın açıklamasını okumak üzere söz alan Samandağ Yaşam Platformu sözcüsü Yılmaz Sürmeli ise insan hayatının kalitesini arttırmayı hedefleyen teknolojik gelişmelerin, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde insan ve toplum sağlığını ciddi risklerle karşı karşıya bıraktığını belirterek bina cephelerine, aydınlatma direklerine, okul ve hastanelerin çevrelerine, parklara, çatı ve teraslara plansız ve gelişigüzel bir şekilde yerleştirilen baz istasyonlarının yaşam alanlarını doğrudan hedef aldığının altını çizdi. Sürmeli, konuşmasına baz istasyonlarının çocuk oyun alanlarının içerisine ve çevresine kurulmasının toplum sağlığı açısından savunulacak bir tarafının bulunmadığını, Samandağ Kent Parkı’nın da yakın gelecekte çocukların, gençlerin ve ailelerin en çok vakit geçirecekleri sosyal alanlardan biri haline geleceğini söyledi. Samandağ Belediyesi’nin de gerekli duyarlılığı göstermesini beklediklerini dile getiren Sürmeli, konuşmasını yaşam alanlarına kurulan baz istasyonlarına karşı verilen meşru mücadelenin devam edeceğini belirterek sonlandırdı.

Samandağ Yaşam Platformu sözcüsü Yılmaz Sürmeli tarafından okunan açıklamanın tam metni şu şekilde:  “İnsan yaşamının kalitesini arttırmayı hedefleyen teknolojik gelişmeler; gerekli tedbirlerin alınmaması halinde insan ve toplum sağlığını ciddi risklerle karşı karşıya bırakan durumlar yaratabilmektedir.

Yaşam alanlarının içerisine kurulan baz istasyonu sayısının artması ile beraber 3G, 4G ve 4.5G özeliklerine sahip baz istasyonlarının da devreye girmesi elektromanyetik kirlilik konusunda toplumsal endişeler yaratmaktadır.

Bina cephelerine, aydınlatma direklerine, okul ve hastanelerin çevrelerine, parklara, çatı ve teraslara plansız ve gelişigüzel bir şekilde yerleştirilen baz istasyonları yaşam alanlarımızı doğrudan hedef almaktadır.

Toplum, sürekli artan ve yoğun bir şekilde yaşam alanlarını kuşatan baz istasyonları nedeniyle ciddi bir huzursuzluk, endişe ve korku yaşamaktadır.

Birçok ülkede sağlık riskleri konusunda çeşitli çalışmalar yürütülürken, Türkiye‘de yetkililer elektromanyetik alanlardan kaynaklı halk sağlığı riskleri konusundan uzak durmayı tercih etmektedirler. GSM şirketleri ise yatırımlarını gerçekleştirirken sadece kâr odaklı hareket edip resmi kurumların ilgisizliğinden de beslenerek meselenin kamu sağlığı boyutunu göz ardı etmektedir.

Avrupa ülkelerinde insanların uyarılması amacıyla baz istasyonlarının üzerine ve çevresine rahatlıkla görülebilecek biçimde tehlike veya güvenlik levhaları konulurken ülkemizde baz istasyonlarının vatandaştan özellikle gizlenmeye çalışıldığı uygulamalarla karşı karşıya kalmaktayız. Baz istasyonları bacalara, boş dairelere, direklere, kulelere, reklam panolarına ve daha akla gelmedik yerlere gizlenmeye çalışılmaktadır.

Maalesef bu uygulamalardan birine de şu an içerisinde olduğumuz Samandağ Kent Parkı’nda tanıklık etmekteyiz. Parka inşa edilen kulenin içerisinde 3’ü aktif olarak çalışan tam 5 adet baz istasyonu yerleştirilmiştir. Baz istasyonlarının çocuk oyun alanlarının içerisine ve çevresine kurulmasının toplum sağlığı açısından savunulacak bir tarafı bulunmamaktadır. Zira ilgili yönetmeliklerde de konuyla ilgili hükümler gayet açık bir şekilde belirtilmiştir. Samandağ Kent Parkı, yakın gelecekte çocukların, gençlerin ve ailelerin en çok vakit geçirecekleri sosyal alanlardan biri haline gelecektir. Ayrıca parkın bulunduğu bölgede de belediyeler öncülüğünde yürütülen ciddi yapılaşma çalışmaları ve projeleri mevcuttur.

Samandağ Yaşam Platformu olarak, yaşam alanlarımıza baz istasyonları kurulmasına karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, Samandağ Kent Parkı’na kurulan baz istasyonlarının buradan taşınmasını talep ediyoruz.

Yetkili kurumlara, baz istasyonu projelerinde anten ve kulelerin kurulacağı yerleri insanlara etkisini en aza indirecek şekilde planlama, ticari kaygılardan uzak, insan odaklı bir hizmet anlayışı ile gerekli tedbirleri alma, toplumsal etik ve yasal açıdan duyarlı bir şekilde hareket etme çağrısında bulunuyoruz.

Halkımızın, mahallelerimizin, çocuklarımızın sağlığını ve geleceğini tehlikeye atacak bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli ve aktif olan üç baz istasyonu derhal pasifize edilmelidir. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli çalışmaları başlatarak Samandağ Kent Parkı’nda ve diğer yaşam alanlarımızda bulunan baz istasyonlarını toplum sağlığını en az riske edecek noktalara taşıması yönünde talebimizi yeniliyor ve mevcut yönetimi bu tür projelerin gizli kapaklı bir şekilde değil, halka açık, şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde yürütülmesi noktasında uyarıyoruz.

Kurtderesi ve General Şükrü Kanadlı mahallelerinin sakinleri olarak, geçmişte yaşam alanlarımızda kurulmaya çalışılan baz istasyonlarına karşı takındığımız tavırda bir değişiklik olmadığını, geçmişte olduğu gibi bugün de sağlığımızı, geleceğimizi riske edecek bu tür girişimleri engelleme noktasında son derece kararlı olduğumuzu, her türlü yasal yola başvuracağımızı ve meşru demokratik toplumsal mücadelemizi sürdüreceğimizi beyan ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Açıklamaya Kurtderesi ve General Şükrü Kanadlı mahalleleri sakinleri yanı sıra mahalle muhtarları İnal Kazan ve Mehmet Nural ile Samandağ Terziler odası başkanı katılım gösterdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films