YETKİLİLER NEREDE? « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

YETKİLİLER NEREDE?

Bu haber 02 Ağustos 2022 - 10:29 'de eklendi ve 1.378 kez görüntülendi.

Köpekler, Carettalar ve yumurtalarına saldırdı…

Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik, Yönetim Kurulu Üyeleri, Caretta Kaplumbağaları izleme ve koruma komiteleri ile gönüllü hayvan severler, dünyada nesli tehlike altında olan CarettaCaretta türü deniz kaplumbağalarını korumak için bin bir mücadele içine girseler de, sahilde objektifimize yansıyan görüntüler verilen mücadelenin tek taraflı olamayacağını yine gözler önüne serdi. Vatandaşlarımızın defalarca şikayet konusu olan sokak köpekleri bu sefer de carettacarettalar ile kumsaldaki yumurtalarına saldırdı. Carettacarettaların korunması için, bölgede işletme, dalga kıran hatta şezlong bile kurulması yasaklı iken, oluşan vahşet yıllardır dünyanın gözünü çevirdiği Samandağ Sahillerinin aslında reklamlarda görüldüğü gibi olmadığını gösterdi. Vatandaşlar, Hatay Büyükşehir Belediyesinin sürekli reklamını yaptığı Barınağın ne işe yaradığını sormadan edemediler?

Oluşan ihmalin bir kangrene dönüştüğünü belirten vatandaşlar, Milleyha Kuş Cenneti civarında karşılaştıkları manzaraya engel olmak için köpeklere taş fırlattıklarını ifade ederken, yaşadıklarını haber merkezimize anlattılar.

Dünyanın en uzun sahili olan Samandağ’da nesli tükenmekte olan caretta carettayı koruyamadıkları için üzgün olduklarını ifade eden vatandaşlar; “karşılaştığımız görüntüler bizi hem çok üzdü, hem de hayrete düşürdü. Biz zaman zaman sabahın erken saatlerinde buralarda yürüyüş yapıyoruz. Carettacarettaları korumak için görevli arkadaşları görüyoruz. Onların da emeğine sağlık, yalnız bu konu sadece onların sorumluluk alarak çözebileceği bir konu değil. Yetkililerin bu konuya el atmaları gerekiyor. Hepimizin bildiği gibi Carettacarettalar nesli tükenmekte olan canlılar ve yumurtadan çıkana kadar çeşitli tehlikelerle karşılaşıyorlar. Sanki dünyaya değil, bir yarışmaya doğuyorlar. Zayıf olan elenir misali. Yalnız dikkatinizi çekeriz yumurtaları yiyen bir deniz canlısı değil, yetkililer tarafından uygun yaşam koşulları çerçevesinde bakılmayan sokak köpekleri.

Sokak köpekleri Samandağ’ında neredeyse her vatandaşa saldırmışken şimdi decaretta ve yumurtaları. Bu manzaraları Yetkililerin gözleri önüne sererken, sormak istiyoruz; bu durum bir ihmal değil de nedir?

İlçemizde neredeyse her gün ‘köpek saldırdı, köpek saldırısından dolayı motordan düştü, vefat etti’ gibi haberler okuyoruz. Bu durum büyük bir sorun haline geldi. Dünyanın bir sürü ülkesinden vatandaşlar carettacarettaları görmek için İlçemizi ziyaret ediyor. Buradaki çevre gönüllüleri dostlarımız da yumurtaları korumak için nerdeyse gece gündüz nöbet tutuyor. Bu çabanın karşılığına yetkililerin yetersiz kalması çok üzücü. Kimsenin bu kadar büyük bir emeği boşa düşürmeye hakkı yok.

Yetkililerin, Carettaları reklam ederek fotolar çekinmeleri, doğa ve hayvan dostu mesajları bu manzara karşısında komik olmuyor mu? Yetkililerin Doğa ve canlı yaşamını hiçe saymadıklarını bu ilçede kim söyleyebilir?

Bölgere işletme olsa bekli bu görüntüler yaşanmadan müdahale edilecekti. Bu kaplumbağalar aslında yetkililerin görevini yapmamasından kaynaklı ölüyorlar. Sokak köpekleri her şeye saldırır hale geldilerse aç oldukları içindir. Bu da yetkililerin sokak köpeklerine yeterli şekilde bakmadığını gösteriyor.

Hayanlar gününde bir mesaj yazarak, billboard süsleyerek, barınakları ziyaret ederek bu sorunu çözmüş olmuyorsunuz. 

Biz vatandaşlar,carettacarettaları korumak için elimizden geleni yapacağız. Aynı hassasiyeti hem Hatay Büyükşehir Belediyesi, hem de Samandağ Belediye’sinden bekliyoruz. Biz reklam değil çözüm istiyoruz” dediler.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı