YETKİLİLER NEREDE? | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

YETKİLİLER NEREDE?

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 9:45 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Yeni Mahallede çevre rezaleti!

Başkan Savaş, Atık Su Arıtma Tesisi ile övünür;  gerçekte ise tesise bağlanmayan tarım alanlarına akan, mikrop ve zehir yuvasına dönen dere, deyim yerindeyse bölgede alt yapı rezaleti yaşatır. Yeni Mahalleyi tam ikiye bölen derede geçmiş Dönem Belediye Başkanı Merhum Ali Terzi’nin PTT önünden başlattığı ıslah çalışması, Nazım Hikmet Ran Caddesine varınca durur. Çalışma sonraki belediye başkanı Mithat Nehir tarafından tamamlanmayınca, günümüze kadar sıkıntı sürer. Dereden su yerine lağım akmaya katmerleşerek devam eder. Çevre yolunun da yarattığı kirlilik ile tarım alanları kullanılamaz hale gelirken, o bölgenin suyunun aktığı alan tarım alanlarını zehir yuvasına çevirir.

Vatandaş Ne istiyor?

Kışın yağan yağmurlarla akan dere, yaz aylarında kuruyor… Dereye bırakılan lağım ve atık sularının yarattığı tahribatın önüne geçilmesi isteniyor. Vatandaşlar, ‘evet seçilmişler bize söz verdi ve tutmadı. Ancak burada sadece insan yaşamı söz konusu değil; doğa katliamı, canlı katliamı mevcut.

Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal, Lütfi Kaşıkçı, Barış Atay Mengüllüoğlu ve her nekadar Adana’dan seçilmiş olsa da ilçemiz sakinlerinden Tülay Oruç, Hatay Valiliği, Samandağ Kaymakamlığını, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe tarım Müdürlüğü, STK’lar, Oda Başkanları, Çevreciler ve Samandağ Sevdalısıyım diyen herkesi göreve davet ediyoruz.

İlçemizKaymakamı sesimizi duysun; biz zehir yataklarından sulanan sebzeleri, narenciyeleri tüketmek zorunda bırakılmak istemiyoruz. Bu sorun sadece Yeni Mahallenin sorunu değildir. Bu sorun bu tarlada yetişen ürünleri satın alan her vatandaşın sorunudur!   

Bizim talebimiz mahallemize gelip sorun tespit etmeniz değildir. Gelin ve sonunun çözümü için öncü olun.

Etrafa yayılan pis kokular da, rahatsız edecek boyutta. Alt yapısı (kanalizasyon sistemi) tamamlanmayan bu derenin sorunun çözümünü talep ediyoruz. Kimsenin geleceğimiz olan çocukların hayatlarını karartmasını istemiyoruz. Biz bu sorunun çözümünü talep etmek için bir çok dilekçe sunduk. Özel gidip Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük. Seçim öncesi verilen söz seçim sonrasında gene unutuldu. Bakın kapı komsumuz diyaliz hastasıdır ve bu kokuya maruz. Kimsenin bu durumu bize yaşatmaya hakkı yok” dediler. 

Haber-Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films