YETKİLİLER; “31 AĞUSTOS’TA KERBELA DÖNEMİ BİTİYOR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

YETKİLİLER; “31 AĞUSTOS’TA KERBELA DÖNEMİ BİTİYOR”

Bu haber 26 Temmuz 2022 - 13:29 'de eklendi ve 364 kez görüntülendi.

  İlçemizde son günlerde, çiftçilerimizi hayli zora sokan sıcaklar yüzünden ürünler kurumaya yüz tuttu. Çoğu evinde susuz kaldığı şu günlerde Karaçay Barajının durumu merak konusu iken konu ile ilgili ilk açıklama Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın ev sahipliğinde DSİ Genel Müdürü Prof.Dr. Lütfi Akca’nın katılımıyla gerçekleşti. Birçok gazete manşetlerinde vatandaşın ‘Kerbela’yı yaşıyoruz’ ifadesinin son bulacağı belirtildi.

Baraj şantiye alanında gerçekleşen açıklamada ilk konuşmayı Ak Parti Samandağ İlçe Başkanı Semir Özdemir yaptı.

Ak Parti Samandağ İlçe Başkanı Semir Özdemir konuşmasında; “DSİ Genel Müdürüm, Sayın Vekilimiz Hüseyin Yayman, Sayın Hüseyin Şanverdi, Sayın Sabahat Özgürsoy Çelik ve çok değerli DSİ çalışanları hepiniz Samandağ’ımıza hoş geldiniz. Bugün tarihi bir an yaşıyoruz. Şuan bu müjdeyi tüm Samandağlılara vermek istiyorum. 31 Ağustos itibariyle Samandağ’ın su sorunu çözülmüştür. Büyükşehir’in yapması gereken işleri Ak Parti yapıyor. Biz her zaman söylüyoruz yaparsa Ak Parti yapar. Bu durum sadece suda değil yolda da böyle. Büyükşehir’in yapması gereken işleri devletimiz Allah Razı olsun yapmaktadırlar. Burada emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Genel Müdürümüze, çok değerli vekillerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. 31 Ağustos tarihi itibariyle Samandağ’ın her yerinde su akacak. 2050 yılına kadar Samandağ’ın su sorunu çözülmüştür. Bize bu zulmü yaşatanlar utansın” ifadelerine yer verdi.

Samandağ için tarihi bir ana imza attıklarını ifade eden Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman; “Sayın Genel Müdürüm, çok değerli genel müdür yardımcılarımız, çok değerli bölge müdürüm, şube müdürüm Hatay’ımız için Samandağ’ımız için tarihi bir gün. Genel Müdürümüz pek çok müjdeyi verdi. Başta tahta köprü Karasu deravasyon kanalı Mayıs 2023’te tamamlanması çok çok önemliydi. Sayın Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. Diğer taraftan yine Hatay için çok önemli olan Gönençay Barajının Arsuz’da yapılması müjdesini verdi. Tanışma ve Bohşin’deki dere ıslahı çalışmalarının yapılması. Yine Hüseyin Şanverdi vekilimizin gündeme getirdiği Karasu deevasyon kanalı tüm vekillerimizin gayretiyle Hatay’da taş üstünde taş koymaya çalışıyoruz. Kıymetli Genel Müdürümüze sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Genel Müdürümüz ilk ziyaretini Adana bölgemize yapmıştır. Bu gerçekten tarihi değere sahiptir. Bugünde kendisi çok önemli bir müjdeyi verecek. Hep biz söylüyoruz gerçekten duvarda bir çivisi dahi olmayan insanlar bizi eleştiriyorlardı. Biz yaparsa Ak Parti yapar tabelasını astığımızda buraya bir sürü tenkitler getirdiler. Ama bakın Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken su işini dahi Sayın Genel Müdürümüzün, Sayın Bakanımızın, çok değerli Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ak Parti getirdi. Allah razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ediyoruz, Sayın Bakanımıza Vahit Kirişçi’ye teşekkürlerimizi arz ediyoruz ve Devlet Su İşleri ailesinin Genel Müdürlüğün şahsında çok değerli Genel Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bugün burada bizi yalnız bırakmayan çok değerli Sabahat Özgürsoy Çelik’e vekilime, çok değerli Hüseyin Şanverdi vekilime teşekkür ediyorum. İl Başkanımızın hepinize selamları var. Ben bu duygu ve düşüncelerle sözü Sayın Genel Müdürümüze bırakıyorum” dedi.

31 Ağustos tarihi itibariyle bölgemizin bütün ilçelerine su gönderileceğini ifade eden DSİ Genel Müdür Lütfi Akca; “ Çok saygıdeğer Milletvekillerim, değerli dostlar, dün Adana’daydık. Bugünde Hatay’da. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla bölgemizdeki yatırımları ve su ile ilgili konuları yerinde görmek incelemek, izlemek ve gerekli istişarelerde bulunmak üzere Hatay’da şantiyeleri dolaştık. Hızlandırılması gereken noktaları tespit ettik. Sayın vekilimin ifade ettiği gibi de pek çok noktada inşallah bugün kesin ve hayırlı kararlar aldık. Önümüzdeki günlerde bunlar hizmete geçtikçe mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. Buraya da bir başka projenin durumunu görüşmek için geldik. Şantiyede ilgililerden bilgiler aldık. Teşkilatımızla değerlendirmelerimizi yaptık. Sayın vekilimin, sayın bakanımın ifade ettiği gibi içme suyu temini gerek ilgili kanunlarda gerekse uygulamalarda Büyükşehirlerde Kanalizasyon idarelerinin görevi olmakla birlikte bu idarelerin yetişemediği yapamadığı yerlerde bu görevleri yapmak her zaman DSİ’nin görevi olmuştur. Bu görevleri de mutlulukla yerine getiriyoruz. Burada tabi Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatları, bizlere verdikleri destekleri gerçekten her şeyin üzerindedir. İnsanın acil ihtiyacı olan içme suyu konusunda devletin hiçbir fedakarlıktan kaçınamayacağını bizim bu görevlerimizi yapmama, gecikme gibi bir lüksümüzün olmadığını ve devletin bu imkanlarının her zaman ilgili idarelerin emrinde olduğunu her defasında da bize ifade eder. Bugünde burada Hatay’ın özellikle de Samandağ’ının içme suyu konusunu görüştük. Bildiğiniz gibi bu bölgedeki büyük Karaçay Barajı yılda 35 bin metre küp kapasitesiyle yani toplamda 480 bin nüfusa hizmet verecek kapasitesiyle bölgemize hizmet vermektedir. Bunun Hatay’a ulaşan kısmı 1 metre çapında çelik boru ile 35 milyon metre küp kapasitesine sahip 480 bin nüfusun tamamının ihtiyacını karşılayacak. İçme suyu arıtma tesisi de Hatay’a hizmet vermeye devam etmektedir. Diğer taraftan çeşitli nedenlerle ben bu nedenlere de girmek istemiyorum. Samandağ’ına verilen bu hizmetin geciktirildiği bilgisi bize ulaştırılınca normalde 3-5 ay sonra buradaki çalışmaların tamamlanacağı noktada yine Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda gösterdiği hassasiyet ve verdiği talimatla buradaki çalışlarımızı hızlandırdık. 31 Ağustos tarihi itibariyle 200 bin nüfusun içme suyunu karşılayacak ve bu bölgede içe suyunu karşılayacak hizmetimiz yakında hizmette olacak. Bu bizi de çok mutlu eden bir haber. Samandağlı hemşerierimizle, kardeşlerimizle paylaşmak istedim. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Bakanımızın selamlarını, sevgilerini bütün halkımıza ifade etmek istiyorum. Bu desteklerimiz de devam edecek. Bu duygu ve düşüncelerimi sizlerle ifade ettikten sonra tekrar hazirunu saygıyla selamlıyorum. Ve bu hizmetlerin gerçekleşmesinde emeği geçen başta teşkilatımızın mensuplarına teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı