logo

reklam

YETENEK AVCIPLARI, TAKİTE!

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle, geleceğin teminatı olan çocuklar için bir proje daha hayata geçiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü doğrultusunda; Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim öğretime devam eden öğrencilerimizin becerilerine göre sportif yeteneklerinin tespit edilmesine yönelik 81 ilde eş zamanda “Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi” uygulanmaya başlandı.

8 Mayıs 2018 – 8 Haziran 2018 tarihleri arasında uygulanacak olan proje kapsamında İlçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle İskenderun Kapalı Spor Salonu’nda tarama istasyonları oluşturularak, etkin bir teknik kadro ile öğrencilerin sportif yetenek taramaları yapılıyor.

42 okul 1376 3.sınıf öğrencisini kapsayan ve 8 istasyondan oluşan testlerde; Boy-Kilo Ölçümleri, Esneklik Testi, Kulaç Uzunluğu ve Üst Gövde Yüksekliği, Dikey Sıçrama Testi, Kavrama Kuvveti Testi, Çeviklik Testi, 20 M. Sürat Testi ve Sağlık Topu Atış Testleri uygulanmak suretiyle, öğrencilerimizin hangi spor dalına daha yatkın olduğu profesyonel eğiticiler marifetiyle tespit edilerek öğrencilerin bedensel yeteneklerine göre spor faaliyetlerine yönlendirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, öğrencilerin doğru branşa yönlendirilmemesinden kaynaklanan zaman kayıplarının önlenmesi ve yeteneğine en uygun branşa yönlendirilmesinin sağlanması hususunda Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önem ve öncelik gösterdiği bir konu olduğu bilinciyle ilçemizdeki çalışmalar titizlikle yürütülürken bu çalışmalar kapsamında; Teknolojik unsurlardan yararlanmak suretiyle, öğrencilerin kişisel bilgi girişlerinin akabinde barkod sistemi uygulanarak istasyonlar arasında geçişleri sağlanıyor.

81 İlde kurulan yetenek taramasında en gerçek ve net veriler elde edilmek üzere ekipmanlara özel yazılım geliştirilerek, tüm öğrencilerin değerleri tablet bilgisayarlar aracılığı ile e-devlet sistemi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığının sistemine aktarılmak suretiyle etkin bir uygulama icra ediliyor. Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu güç birliğinin neticesinde daha mutlu ve daha donanımlı gençlerin yetişmesini sağlamak mümkün olacağı gibi, olimpiyatlarda ve uluslararası yarışmalarda hem eğitim açısından donanımlı hem de kürsüye çıkmış başarılı sporcuları görmenin imkân ve ihtimali arttırılmış olacak.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
260 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?