logo

reklam
10 Ağustos 2017

“YEŞİLE SAYGIMIZ VAR (!)”

 

 

İlçemiz Cumhuriyet Mahallesinde ki bölgede tarihi dut ağacını kestiler. Özrü kabahatinden büyük olayın yani ilçemizin sembolü haline gelen ve uzun yıllar boyunca Samandağ’ın merkezinde bulunan dut ağacının kesilme nedeni de ‘tek yön uygulaması’ olarak ifade edildi. Benzer olay bu sefer de Antakya’da Büyük Park’tan İnönü Caddesi’ne inen köprünün tam karşısındaki ara sokakta bulunan ağaç oldu.

Vatandaşlar, günlük koşuşturmaları arasında kullandıkları yol üzerinde bulunan ağaçlardan birinin kesilmiş olmasını acı verici şeklinde nitelerken, daha düne kadar dallarına kuşların konduğu ağacın kesimi üzerine, ‘sorun neydi, anlamadık, ağaç neden kesildi’diye sordular.  Ağacı bir sabah kesilmiş halde bulan vatandaşlar, “‘şehircilik’ algısı içinde ‘ağaç’ kesme işleminin neden bu kadar sık başvurulan bir yol mu?” dediler.

Ağacın kesilmiş olduğunu gören vatandaşlar; “Niye kestiler, anlamadık? Kesmelerine neden olan şey ne oldu? Bir sabah geldik, kesilmiş halde bulduk. Kesiyorlar kesmesine de, bir tık yükseklik de bırakıyorlar. Yapılan şey ‘görünsün’ istiyorlar belli ki… Yani ağaç kestiklerini gizleme gereği bile duymuyorlar. Çünkü baktığınızda, kesilen yerde ne bir kök temizliği var ne başka bir şey. Geride kalan ağacın bir kısmı toprakta kalıyor. Bu da yaptıkları şeyi gözümüzün içine soka soka yaptıklarını işaret ediyor.

Sorarım size, yeşile saygımız var diyerek bas bas bağıran belediye yönetimleri hep ağaç kesiyor. Peki, bu vaatler ne kadar samimi geliyor?

 

 

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?