ÜST REKLAM

logo

reklam

YEŞİL ALAN MİKTARI VE İNSAN SAĞLIĞI

Asaf HİŞMİ yazdı

Yeşil alan –  Ağaçlı yol, Otopark – yoların İhdası kent planlamasında çok önemli olduğunu bilmek zorundayız.  İmar yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre kişi başına ihdas edilecek yeşil alan miktarı en az 14m2/kişi olmak zorunda. Normalde kişi başına ihdas edilecek yeşil alan miktarı 35m2 / kişi olmalıdır. Daha fazla olursa daha iyi olur. Çünkü Şehir planlamasında temel unsur; Fen, sanat ve modern şehircilik anlayışı ön plandadır. Bunda amaçlanan şey; İnsan refahı, İnsan mutluluğu ve insan sağlığıdır. Sağlıklı bir yaşam çevresi oluşturmadan bunlar olmaz.

TUİK verilerine göre; Samandağ’ın Nüfusu 119.176 kişidir. Nüfus yoğunluğu: 310 kişi / km2 5Eylül 2017 tarihi itibariyle Samandağ, asgari ölçüden toplam yeşil alan miktarı; 1.666.560m2dir.  Faal, kullanılabilir yeşil alana sahip olması gerekiyordu Normal ölçüden değerlendirirsek; 4.166.400 m2 yeşil alana kullanılıyor olması gerekiyordu.

Hiç düşündünüz mü? Hali hazırda Samandağ’ın kişi başına düşen yeşil alan miktarı ne kadardır? Bana sorarsanız, sıfır m2 ye yakın oranda olduğunu düşünüyorum. Tabii akıllı biri çıkıp da özel mülkiyete ait olan portakal, mandalına ve limon bahçelerini yeşile eklemezse… Diğer taraftan buğday, arpa, yulaf tarlarını da çimene katmazsa, yeşil alanın ne olduğunu anlayacağız. Yeşil alanların yok edilmesinin nedenlerinden bire de yeşil alanın ne olduğunu anlamakta zorluk çektiğimizdendir. Ya da getirim adına bilerek ve planlayarak yeşil alanların yok edebildiğini söylemek zorunda kalınırsa, sonuç çok vahim olur. Bunu böyle algılamak istemem.

Garip bir örnek vermek gerekirse; Toplum içinde yaygın halde görünen ruhsal bozuklukların, Kalp hastalıklarının, genç insanların intihar girişimleri ve sonuçları yeşil alanlarla ilgisi vardır, denirse acayip karşılanabilir. Buna dayalı intiharların ve daha birçok rahatsızlıkların nedenlerinden biri, yeşil alan azlığıdır. Yeşil alanın, ağaçlı yolların kamu ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tahsisi yapılmış kentlerde insanlar daha mutlu ve ruh sağlıkları yerinde olduğu söylenebilir.

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisinde Abdullah AKPINAR ve Murat CANKURT tarafında gerçekleştirilen  ‘’ Türkiye’de Kişi Başına Düşen Yeşil Alan Miktar İle Ölüm Oranı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi’’ Derginin 02.12.2015 tarihli nüshasının, 101 – 107 sayfalarında yer almıştır.’’ Özetle: ’yeşil alanların insanların ruhsal ve bedensel sağlıkları üzerinde etkili olduğu kanaatine varılmıştır. Yeşil alanı az olan yerleşim bölgelerinde sağlık giderleri diğer yerleşim bölgelerine göre daha fazla..  Yeşil alanları ihtiyaçları karşılaması mümkün olmayan yerleşim birimlerinde; ruhsatlıyı şikâyetleri, intihar olayları, kalp şikâyetleri ve bunun sonucumdaki ölümler, normal ölümlere oranı daha fazla.

İlçemize baktığımızda;

1 – Belediyenin İlk işi Köpek barınağı yapmak oldu.. Duyan köpeklerini ilçe sınırına getirip bırakmaya başladı. Barınak kısa sürede doldu. Çareyi, ilçeninim gelenini köpek barınağına çevirmek oldu. Şimdi biz. Açık hava köpek barınağında köpeklerle yaşayarak stresimizi atmaya çalışıyoruz. Her sokakta her caddede ve her iş yeri girişinde bir ya da birkaç köpekle güne ballıyoruz. Bende köpekleri severim. Ancak ilçenin genelini köpek barınağına çevrilmesini istemem. Çünkü insanları köpeklerden daha kıymetli olduğunu düşünürüm. Köpeği seveceksen, beslemek üzere alır, bakımın üslenirsin. Dilediğin kadar seversin. Yani sokaktan kurtarır evcilleştirirsin. İşin oluru bu…  İlçe insanının yaşamını zehir etme hakkın ve yetkin yoktur. ( Bunu belediye yetkililerine söylüyor ve uyarıyorum.)

2 – Ye75. Yıl Cumhuriyet Parkındaki Ağaçların kesilmesine ya da kestirilmesine başlandı. Gün geçtikçe bu ağaçlar azaldı. Ardında parkta inşaat yapmak üzere zemin gerilmesi tespiti için sondaj yapılmaya başlandı. Zaten daha önce parkın köşesinde belediye zabıta kulübesi inşaatı yapıldı. Ardında Samandağ Spor kulübüne bir kulübe yeri tahsis edildi. Pakın çevresi otopark olarak çevrildi. Daha sonra bir adet taksi durağı ihdası yapıldı. Bitmedi. Halk otobüslerine bir durak yapıldı. Daha sonra da Parkın kendisini Motorlu taşıtlar girsin diye trafiğe açıldı. Parkta otururken önünden hızlı biçimde bir motosikletli geçtiğinde duyacağınız hazzı tarif edemem. Yaşlılar ve çocuklar motosikletlerin cirit attığı bir parkta yaşlılar oturup dinlenecek, çocuklar koşup eylenecek öyle mi?

Söylemek istemezdim. Ama söylemek zorundayım; Yuvarlak kafada sivri zekâ varsa, yaşamda başarı, mikroskobiktir.

Felaket tellallığı yapmak istemem. Ancak gidiş, telafisi mümkün olmayan olay ya da oluşumlara doğru olduğu açık ve net biçimde görülüyor…

ÖNERİLER:

1 – İlçenin köpek barınağı olmaktan kurtarın.

2 –  Parktaki kulübeleri ve durakları kaldırın.

3 – Park çevresindeki otoparkı kaldırın.

4 – Motorlu ve motorsuz taşıtların parka girişini önleyin.

5 – O bölgeyi yayalaştırın. ( Trafiğe kapatın)

6 – O bölgedeki görüntü kirliliğini giderin.

7 –  Yasal koşulları oluşturmadan elinizdeki imar değişikliğini uygulamaya koymayın.

8 – Ezbere iş yapmayın. Bedeli ağır olur. Her imzanın sahibine sorumluluk getirir. Bunu unutmayın.  Bu şekliyle o bölgede meydana gelecek trafik kazasından dolayı ölüm vakası söz konusu olursa, sorumlular hakkında ölüme sebebiyetten dava açılabilir. Çünkü saydığımız tasarrufların hiç birisini yasal dayanağı yoktur.

9 – İntihar eden gençlerin yakınları, yeşil alanı talan ettiğiniz için, imza sahipleri hakkında dava açma hakları doğmuş durumdadır. Çünkü yeşil alanları bilerek planda temizliyorsunuz. İnsanlara yaşanmaz bir ortam yaratıyorsunuz. Gençler bu keşmekeşlikte rahatsızlık duyuyor. Stresini ataca rahat bir yer bulamıyor. Zaman içinde enerji birikiyor. Patlama noktasında, genç intihar ediyor. Sorunlusu kim? İlçemizde intihar olayları artmış durumdadır. Sizleri uyarıyorum.

10 – İlçe ne zamana kadar köpek barınağı olarak kullanılmaya devam edecek?

11 – pakta kesilen ya da kestirilen ağaçlarını yerine yenisini diktirin. 06.09.2017

 

 

 

Share
652 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?