ÜST REKLAM

logo

reklam

YEREL SEÇİMLERE DİKKAT!


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

HASAN YAVAŞ

Sınıf partisinin öncülük etmediği, yol göstermediği, örgütlenmediği ve müdahale etmediği hiçbir kitlesel hareketin başarı şansının olmadığını en çok Marksistler bilirler son 7-8 yıldır Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde meydana gelen kitlesel eylemlerin, bu ülkelerin sosyalist komünist partilerince yalnızca seyredilmiş, bu partiler, sürece müdahale ve süreci yönlendirme, eylemlere öncülük etme yerine, sürecin öncüsü değil, ‘’artçısı’’ olmuşlardır.(1)

Ülkemizde ise, adeta, AB ve ABD’nin sivil toplum kuruluşlarıyla örümcek ağına çevirip, ilericilik adına fonlarıyla beslemiş ve kendilerinin demokrasi ve insan hakları yalanını kimi sol- Partiler eliyle kitlelere yutturmuştur.

Kitleler aldatılmış, emperyalizmin ekmeğine yağ sürülmüştür.

Sınıf mücadelesinin bütün cephelerde sistemli ilişkilerini koparmış, ideolojik ve örgütsel bağımsızlığını kıskançlıkla koruyan sınıf örgütü oluşturulmadan,  yerel seçimlerde bir kez daha, emperyalizmin bu tuzağına sınıf savaşının verildiği her alanda düşülecektir.

Samandağ’ında olsun, Edirne’ de Kars’ta Ağrı’da Hakkâri’de, adayların bireysel etkinliklerinin, söylemlerinin bir önemi yok.

Sözü uzatmayacağım, önemli bir soru sormak ve kısaca düşüncemi belirtmek istiyorum.

Yerel yönetimlere aday adayı olmak isteyenler!

Cumhuriyetin bütün değerleri kazınıp, yakılıp, çöp kovasına boşaltıldığı bir dönemden geçiyoruz, ülke olarak, millet olarak.

Ve, bir sabah kalktığınızda ‘Halife-i Osmanlı’ ilan edildiğinde iş işten geçmiş olacaktır.

‘’Küresel dünyada merkezileşen, ağlarını ören dünya coğrafyasında Türkiye ‘’lokal’’ bir alandır ve yaşanan küresel kapitalizmin Türkiye’ye yansıyan krizidir. Küresel kapitalizmin yerküredeki hegemonya gerçeği gözetilmeden lokal alanlarda çözüm arama saflığı trajediyle sonuçlanmaya mahkumdur.’’

AKP’yi iktidara getiren küresel güçler, bu sermaye güçlerinin Ortadoğu’da girift ve karmaşık sorunlarını çözümü için iktidar yapıldı.

Haykırarak söylemek istiyorum!

Dünün burnundan kıl aldırmaz devrimcilerinin bugünün ‘’utangaç’’ mezhepçileri olması, küçük burjuva sinsiliğine bürünüp ‘’sosyalizm öldü, sınıf mücadelesi bitti’’ pazarlamacılarının sınıf bilinçsiz kitleler içinde rağbet görmeleri elbette tesadüf değildir. Yakın geleceğin küresel destekli faşist iktidarı karşısında ilk, ‘’Beyaz bayrak çeken’’ bu miskinler olacaklar.

Yerel seçimler de adayları ne istediğini bilmek istenilenin gerçekleştirilmesi açısından yeterli değildir. Hele önünde Kapitalist/ emperyalist güçler varken.

Aynı zamanda istenilenin nasıl gerçekleştirileceğini de bilinmesi ve araçlarının yaratılması zorunludur.

Seçilebilirsiniz, hiçbir itirazımız yok.

İşte, yazımızın başından beri sözünü ettiğimiz nitelik ve iradeye sahip bir araç, sınıf mücadelesine öncülük etme yeterliliğine sahip işçi sınıfı örgütüdür, partidir.

Sizi destekleyen taban ne kadar geniş ve gösteri araçları ne denli etkili olursa olsun sınıf örgütünün öncülük etmediği hiçbir kitlesel eylemin iktidarı hedefleme ve başarıya ulaşma şansı olmayacaktır.

Bugün yapılan propaganda ve genel bunalımın bir sonucu ortaya çıkan tepkiler ve buna bağlı eylemler ‘saman alevi gibi uçup gider’ eylemlerdir.

İnsanın da, bütün bir insanlığın da başına ne gelirse ‘’devlete soramadığı sorular, kesemediği faturalar yüzünden gelir.(2)

Sonuç olarak bizim bu eleştirilerimize acaba sorusunu bile sormaksızın kinleneceklerini biliyoruz. Kinlenmek ne yazık ki kimseyi içine düştüğü kuyudan çıkarmaz. Aksine bu yönde davrananlar her gün biraz daha derine batarak çözerler ya da kastlaşıp tam bir tarikat haline gelirler.

Biz isteriz ki, söylediklerimiz dikkate alınsın. Söylediklerimizden dolayı eleştirileceksek eleştirilelim.

Çünkü eleştirilirsek, eğer eleştiriler de dostlarımızdan geliyorsa bu bize güç veriri kuvvet verir, aynı zamanda da yanlışlıklarımızı düzeltmemiz için bir fırsat yakalamış oluruz. (Yerel seçimle ilgili yazılar sürecek)

KAPİTALİZM NEREYE?, İdris Köylü.

Mine Söğüt, Cumhuriyet.

 

Share
79 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ŞEFFAFLIK-PROJELER-SAMANDAĞ SEVDALILARI-SÖZÜMÜZ VAR

  13 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  (Mart ayının sihirli kavramları) Erken yazılmış bir doğa hikâyesi… Şubatın başından Mart sonuna kadar güzelim ilçemizde BAHAR başlar. Nisan ayında kendini tam olarak hissettirir.  Mart ayı doğanın yeniden doğmasıdır. Doğanın birer parçaları olan biz insanlar, hayvanlar ve bitkiler yeniden doğarız, canlanırız kış mevsiminin yarattığı rehaveti üzerimizden atarız. Bunun en güzel örneğini KAYISI, ZERDALİ, ŞEFTALİ ve ERİK ağaçlarında görürüz. Bu güzelim bitkilerin canları tezdir. Güneşin ısısını gördüler mi hiç düşünmeden...
 • TURİZM AÇISINDAN SAMANDAĞ’IN KONUMU

  11 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimlere giderken politikacıların turizm projelerinden geçilmiyor. Turizm projeleri enflasyonu yarattılar. İleri sürdükleri hayali projelerin uygulanabilirliğini düşünmeden söylem haline getirmişlerdir. Samandağ; Akdeniz bölgesinin Doğu Akdeniz Bölümünde Hatay İline bağlı bir ilçedir. Doğusunda Antakya, Kuzeyinde İskenderun, Güneyinde Yayladağı, Batısında Akdeniz, Kuzeydoğusunda Musa dağı, Güneydoğusunda Kel dağı yer almaktadır. Amanos dağların devamı olan bu sıra dağlarıyla Akdeniz arasında yayılan dar bir şeritte kurulu ye...
 • YEREL SEÇİM ADAYLARINA

  11 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Biliyorsunuz ki 31 Mart 2019 da ülkemizde yerel seçimler yapılacaktır. Uygar ve demokratik ülkelerde yerel yönetimler, merkezi yönetim kadar önemlidir. Çünkü toplumla iç içedirler. Belediye başkanları, belediye encümen üyeleri, il genel meclis üyeleri ve özellikle muhtarlar bulundukları yörelerdeki insanları birinci derecede temsil eden kişilerdir. Evet yerel yönetimler yöresel halkla iç içe de peki bu insanları o köyün, kasabanın ve ya ilin insanları mı belirliyor. Parti genel merkezleri oturmuşlar aday adaylar arasında aday belirliyo...
 • SAMANDAĞ’INA TURİST GELİR Mİ? (1)

  06 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Turizm Nedir? Turist nedir?  Turizm alt ve üst yapı gerektirir mi? Sosyal ve kültürel yapı bileşenine ihtiyacı var mı? Bu sözcüklerin parantezlerini açmaya çalışacağım. Memlekete politika yapan ya da yaptığını sananların yanılgıları veya halkı bilerek, olmayan bir şey inandırmaya çalıştıklarını beraber göreceğiz. Şunu belirtmeliyim; dünyada en zor şey, bilinmeyen şeydir. Aslında, bilinmeyen şeyi yaparım iddiasında bulunmak, daha zordur. Türk Dil Kurumu Sözlüğünü açalım ve Turizm maddesine beraber bakalım; Turizm, 1 ...