logo

reklam

YEREL SEÇİMLERE DİKKAT!


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

HASAN YAVAŞ

Sınıf partisinin öncülük etmediği, yol göstermediği, örgütlenmediği ve müdahale etmediği hiçbir kitlesel hareketin başarı şansının olmadığını en çok Marksistler bilirler son 7-8 yıldır Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde meydana gelen kitlesel eylemlerin, bu ülkelerin sosyalist komünist partilerince yalnızca seyredilmiş, bu partiler, sürece müdahale ve süreci yönlendirme, eylemlere öncülük etme yerine, sürecin öncüsü değil, ‘’artçısı’’ olmuşlardır.(1)

Ülkemizde ise, adeta, AB ve ABD’nin sivil toplum kuruluşlarıyla örümcek ağına çevirip, ilericilik adına fonlarıyla beslemiş ve kendilerinin demokrasi ve insan hakları yalanını kimi sol- Partiler eliyle kitlelere yutturmuştur.

Kitleler aldatılmış, emperyalizmin ekmeğine yağ sürülmüştür.

Sınıf mücadelesinin bütün cephelerde sistemli ilişkilerini koparmış, ideolojik ve örgütsel bağımsızlığını kıskançlıkla koruyan sınıf örgütü oluşturulmadan,  yerel seçimlerde bir kez daha, emperyalizmin bu tuzağına sınıf savaşının verildiği her alanda düşülecektir.

Samandağ’ında olsun, Edirne’ de Kars’ta Ağrı’da Hakkâri’de, adayların bireysel etkinliklerinin, söylemlerinin bir önemi yok.

Sözü uzatmayacağım, önemli bir soru sormak ve kısaca düşüncemi belirtmek istiyorum.

Yerel yönetimlere aday adayı olmak isteyenler!

Cumhuriyetin bütün değerleri kazınıp, yakılıp, çöp kovasına boşaltıldığı bir dönemden geçiyoruz, ülke olarak, millet olarak.

Ve, bir sabah kalktığınızda ‘Halife-i Osmanlı’ ilan edildiğinde iş işten geçmiş olacaktır.

‘’Küresel dünyada merkezileşen, ağlarını ören dünya coğrafyasında Türkiye ‘’lokal’’ bir alandır ve yaşanan küresel kapitalizmin Türkiye’ye yansıyan krizidir. Küresel kapitalizmin yerküredeki hegemonya gerçeği gözetilmeden lokal alanlarda çözüm arama saflığı trajediyle sonuçlanmaya mahkumdur.’’

AKP’yi iktidara getiren küresel güçler, bu sermaye güçlerinin Ortadoğu’da girift ve karmaşık sorunlarını çözümü için iktidar yapıldı.

Haykırarak söylemek istiyorum!

Dünün burnundan kıl aldırmaz devrimcilerinin bugünün ‘’utangaç’’ mezhepçileri olması, küçük burjuva sinsiliğine bürünüp ‘’sosyalizm öldü, sınıf mücadelesi bitti’’ pazarlamacılarının sınıf bilinçsiz kitleler içinde rağbet görmeleri elbette tesadüf değildir. Yakın geleceğin küresel destekli faşist iktidarı karşısında ilk, ‘’Beyaz bayrak çeken’’ bu miskinler olacaklar.

Yerel seçimler de adayları ne istediğini bilmek istenilenin gerçekleştirilmesi açısından yeterli değildir. Hele önünde Kapitalist/ emperyalist güçler varken.

Aynı zamanda istenilenin nasıl gerçekleştirileceğini de bilinmesi ve araçlarının yaratılması zorunludur.

Seçilebilirsiniz, hiçbir itirazımız yok.

İşte, yazımızın başından beri sözünü ettiğimiz nitelik ve iradeye sahip bir araç, sınıf mücadelesine öncülük etme yeterliliğine sahip işçi sınıfı örgütüdür, partidir.

Sizi destekleyen taban ne kadar geniş ve gösteri araçları ne denli etkili olursa olsun sınıf örgütünün öncülük etmediği hiçbir kitlesel eylemin iktidarı hedefleme ve başarıya ulaşma şansı olmayacaktır.

Bugün yapılan propaganda ve genel bunalımın bir sonucu ortaya çıkan tepkiler ve buna bağlı eylemler ‘saman alevi gibi uçup gider’ eylemlerdir.

İnsanın da, bütün bir insanlığın da başına ne gelirse ‘’devlete soramadığı sorular, kesemediği faturalar yüzünden gelir.(2)

Sonuç olarak bizim bu eleştirilerimize acaba sorusunu bile sormaksızın kinleneceklerini biliyoruz. Kinlenmek ne yazık ki kimseyi içine düştüğü kuyudan çıkarmaz. Aksine bu yönde davrananlar her gün biraz daha derine batarak çözerler ya da kastlaşıp tam bir tarikat haline gelirler.

Biz isteriz ki, söylediklerimiz dikkate alınsın. Söylediklerimizden dolayı eleştirileceksek eleştirilelim.

Çünkü eleştirilirsek, eğer eleştiriler de dostlarımızdan geliyorsa bu bize güç veriri kuvvet verir, aynı zamanda da yanlışlıklarımızı düzeltmemiz için bir fırsat yakalamış oluruz. (Yerel seçimle ilgili yazılar sürecek)

KAPİTALİZM NEREYE?, İdris Köylü.

Mine Söğüt, Cumhuriyet.

 

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • LOKMAN HEKİM VE SAĞLIĞIMIZ

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Eğitimci - Sami ASLAN ???????????????????????????????????? Modern tedavi yöntemlerinin olmadığı eski çağlarda, halka sağlık konularında yol yöntem gösteren, akıl veren, tedavi eden deneyim sahibi bilge kimseler, hekim olarak bilinmekteydi. Halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde nesiller boyu yaşamış bu yücelmiş kişilerin en bilineni Lokman hekim’dir. Lokman veya Lokman Hekim Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla be...
 • MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir. İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir. Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir. ...
 • ‘’TACI TAHTI YAKTIM CANLAR…’’

  10 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

    Bu Toprağın Sesi Ümit Dadük Sağaltıcı ???????????????????????????????????? İlçemizde onca çileyi, onca acıyı, her sabah büyüğünden küçüğüne, hazırlayıp sokağa, küçükleri okula, büyükleri işe gönderen kadınları, görmüyoruz yerel idareler seçimlerinde. Neden! Türkülerin anası, sazın, sözün usta yorumcusu, toplumsal aksiyonların öncülerinden özgün sanatçı, Yazar Ozan Şah Turna’yı, benden bir büyük yaşta olan tüm Türkiye’nin bütün insanları bu mücadeleci kadını bilir, tanır, Maraş Sinemli kökenli, 1950 Sivas Gürün Kaynarca...
 • KENDİNİZİ HİÇ SORGULADINIZ MI?

  07 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hep susuyorum, Susup köşeye çekileyim derken, Birden, bire bir olayla ve yahut bir haberle karşılaşıyorum. İnsanoğlu için, Bu hayattaki en büyük Erdem nedir? Şimdi sorsan herkes erdemlidir! Fakat ben çevreme ve dünyaya bakınca, ortada bir erdemlik göremiyorum. Siyasilere sorsan? Halk için Erdemli bir şekilde çalışacağına söz verir! Fakat koltuğa oturdu mu? Halk'a verdiği bir sürü sözü unutup Kendi egosunu tatmin etmeye çalışır. Halk ve çevre hatta tabiat yanında hiç kalır. Şarkıcılara sorsan? Şarkılarını topluma iyi bir örnek olsun...