“YEREL BASIN DESTEKLENMELİ” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“YEREL BASIN DESTEKLENMELİ”

Bu haber 27 Eylül 2018 - 8:45 'de eklendi ve 107 kez görüntülendi.

Antakya Rotary Kulübü haftalık toplantısına konuşmacı olarak katılan Hatay Güney Rüzgarı Dergisi Sahibi, Gazeteci Mehmet Ali Solak, “Yerel Basının Dünü ve Bugünü” konulu sunumda, yerelleşmenin önemine vurgu yaparak, yerel basının desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Demokrasilerin yaşatılmasında fikirlerin önemli olduğunu, bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunamayacağını da vurgulayan Gazeteci Solak, “İlham Kaynağım olsun” projesini yürüten Antakya Rotary Kulübü’nün, insan odaklı, sosyal sorumluluk projelerinin topluma yararlı hizmetler sunduğunu da ifade etti.

Yerel basının; İskenderun Sancağı, Hatay Devleti ve Hatay İli Döneminde önemli görevler üstlendiğini ifade ederek, Hatay Basın Tarihini yazan Mehmet Tekin’e teşekkür edip, konunun detaylandırılmasını dileyen Solak, 1924 yılında Arapça olarak yayınlanıp, yayın hayatı 3 ay ile 3 yıl arasında süren gazetelerin daha sonra Türkçe ile basılıp, temel amaçlarının Milli Mücadeleye katkı sunmak olduğunu belirtti.

Tarık Mümtaz Göztepe, Vedi Münir Karabay, Şükrü Balcı, Refik Halid Karay, Selim Çelenk, Selahattin Kutlu gibi isimler gibi, zaman içerisinde başarılı gazetecilerin de yetiştiğini belirten Solak; saygıyla andığı Sabahattin Ezer, Ahmet Perker, Günay Çelenk, N. GassanSeyfittinoğlu, Hasan ve Ali İhsan Alibaba, Faik Çağlar, Abdürrezak Beşir, Bekir Soydan, Kemal Sülker Okur, Mahmut Kuru, Bekir Sıtkı Kunt, Arif Coşkun, Sabahattin Yalkın, Kemal Karaömeroğlu, Mehmet Güneş, Zeki Özkaya ve Burhan Günel gibi isimlerin yerinin doldurulamadığına değindi.

Hatay’da Yayın Sayısı

Hatay’daki günlük, haftalık ve aylık yayın organlarına değinen Gazeteci Solak, bölge gazetesi olmayan Hatay’ın teknolojiye yaptığı yatırımın insan kaynaklarına yapılmamasından yakındı.

22 yıldır aralıksız olarak aylık yayınladığı Güney Rüzgârı Dergisi’ni çocuğu gibi görüp, okurlarına olan sorumlulukla sürdürdüğünü belirten Gazeteci Mehmet Ali Solak; “Hepimizin önemle üzerinde duracağı temel konu, yerelleşme olgusudur. Gelişmeler, yerelden genele, genelden evrensele doğru yaşanıp, anlam kazanır. Yani kentinize sahip çıktığınız kadar varsınız, kentinizi tanıttığınız kadar başarılı, kentinizi sevdiğiniz kadar mutlu ve kentinize sorumluluk duyduğunuz kadar kimlik sahibi olursunuz.

Hatay’da yürütülen Milli Mücadele, yerel basınla başarıya ulaşmıştır. Gazetecilik mesleği kutsal bir meslektir. Bu mesleği hakkıyla yapanlar kadar, gazetecilik adı altında mesleğimizi yerler altına alanlar da var. Örneğin günümüzde kullanılan akıllı telefonlarla görüntü kaydetmek suretiyle, kendini gazeteci ilan edenler de var. Oysa yaptıkları, sadece anı yakalamaktır. Gazetecilik ise tarihe tanıklık etmektir. Yerel basın, seçilmiş ve atanmışların aldıkları kararları, yaptıkları çalışmaları halka tarafsız olarak yansıtandır. Görevi; halkı gelişmelerden haberdar etmek ve bilgilendirmektir. Köprü vazifesi görürken, kendine farklı roller çalarak, kişisel çıkarları için sözde gazetecilik yapanlar, değim yerindeyse bu toplumun asalaklarıdır, şarlatanları ve hırsızlarıdır. Çünkü hırsızlık sadece para çalmakla olmuyor, emek hırsızları da var aramızda” ifadesini kullandı.

Zamanın sürekli yeniliğe açık, teknolojik gelişmelerin de hızlı bir rota çizdiğine işaret eden Solak, konuşmasını şöyle tamamladı: “Hepimiz yeniliğe açık olmalıyız. Çok okumalı ve okuduklarımızı sevdiklerimizle paylaşmalıyız. Dünyada pahalı olan şey, araba, yurt dışı gezisi düşünülebilir ama iyi düşündüğümüzde en pahalı şey ‘boşa harcanan zaman’dır.

Değerli dostlar; ‘Düşünüyorum, öyleyse varım’ diyen Sokrates’ten bahsetmek ayrıdır, dünyada ilk kez ölüleri rüşvet karşılığında karşı kıyıya geçiren cehennem kayıkçısı Haron’dan bahsetmek ayrıdır. Özlü söz, ‘İnsan var odayı aydınlatır, insan var odayı karartır’ demektedir. Her biriniz mesleğinde başarılı, toplumu aydınlatan insanlarsınız.Söz uçar yazı kalır örneğinden hareketle, bizi biz yapan değerlerle, bizi anlatma ve tanıtma çabasına giren yerel basının desteklenmesi gerektiğini yinelemek isterim.” Dedi.

Haber- Foto: Ali Doğru