ÜST REKLAM

logo

reklam

YERAL: EHL-İ BEYTİN SESİ KESİLEMEZ!

 

 

 

 

yeral

EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, geçtiğimiz günlerde Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile ON4 TV ve Kanal 12’nin kapatılması üzerine basın yolu ile bir açıklama yayımladı.

EHDAV Genel Başkanı Yeral’ın yayımladığı açıklamada, Yeral; ”TV ON ve Yol TV’den sonra, 23.01.17 sabahına yine bir gece yarısı KHK ile uyanıp irkildik. Ehl-i Beytin 14 masum adıyla kurulan ON4 TV ile 12 İmamın adıyla yayın yapan Kanal 12’nin yayınları, maalesef Hükümetçe durdurulmuş ve tüm mal varlıklarına el konulmuştur.

Ülkemiz ile tüm İslam bölgesinin çok hassas ve kırılgan bir zaman ve zeminden geçtiği bir sırada, Hz. Ali’nin, E. Beytin, 12 İmamın, Aleviliğin, barış, hoşgörü, kardeşlik ve İslami vahdetin sesi olan bu 2 güzide E. Beyt kanalının kapanması, bizi son derece üzmüş ve tedirgin etmiştir. E. Beyt ile Aleviliğin sesinin kesilmesi ve boğulması anlamına gelen bu çirkin ve tehlikeli hareketi biz şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. Bir sürü özel kanal yanında, bizden aldıkları vergilerle biz Alevilere hakaret edip tekfir eden Devletin resmi kanalı TRT, görmezden gelinirken hatta desteklenirken, ON4 TV ile Kanal 12’nin kapatılmasının açıkça E. Beyt ile Alevi düşmanlığına yorumlanmasından ve Ülkeyi mezhepçilik fitnesiyle daha da çok kutuplaştırmak ve çatıştırmak istenmesinden başka hiç bir izahı olmaz! Onun içindir ki, bu ateşle oyunun yetkililerce acilen düzeltilmesini istiyor ve bekliyoruz. Zira

80 Askeri cunta döneminde bile emsaline rastlanmayan bu ayrımcı ve tehlikeli kararın, sadece Vatan hainleri ile milletin birlik ve beraberliğine kasteden düşmanların işine geleceğinin, yetkililerce de anlaşılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

”İNANÇLARIMIZA VE KALPLERİMİZE KELEPÇE TAKILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Tarihler boyu zulme, asimilasyona maruz kalan Alevi toplumumuzun hiçbir zaman zulme başvurmadığını dile getiren Yeral, açıklamasına şöyle devam etti; ”Ülkemizin 1/3’ini oluşturan biz Aleviler, Caferiler, Bektaşiler, Şiiler, Kızılbaşlar, Tahtacılar, kısaca Ehl-i Beyt taraftarları, tarih boyunca sayısız baskı, haksızlık, şiddet, zulüm ve asimilasyon görmemize rağmen, biz hiç bir zaman zalim olmadık, zulme destek vermedik, İnancımıza, Vatanımıza, Bayrağımıza, milli birlik ve beraberliğimize de ihanet etmedik, etmeyiz de. Ama bu ve benzeri tehlikeli kararlarla, 21. asırda, inançlarımıza ve kalplerimize bile kelepçe takılmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz. Herkesin gönlünde taht kurmaktan, Hz. Ali ile 12 İmamı anlatmaktan, Alevi – Sünni kardeşliği ile İslam vahdetini her zaman ve her yerde savunmaktan başka, bu güzide E. Beyt kanalların suçu – günahı nedir Allah aşkına, söyleyin de biz de öğrenelim bari? Kanaatimizce, bu tamamen Emevi zihniyetli Alevi – Caferi düşmanı Fetö veya onun ismi altında saklananların tasarrufundan başka bir şey değildir. Zira ülke, hızlı adımlarla “tek devlet, tek vatan, tek bayrak” yerine, “tek mezhep, tek ırk, tek parti ve tek adam” tiplemesiyle dünyada eşi benzeri görülmemiş, çok tehlikeli ve karanlık bir girdaba sürüklenmek isteniyor. Unutulmamalıdır ki, dünyada hiç bir kişi, yetki ve makam kalıcı değildir. Ama E. Beytin mukaddes ve mutahhar nuru, tüm engellemelere rağmen, ilelebet parlamaya devam edecektir.” dedi.

YERAL: BİZ BARIŞTAN YANAYIZ!

Akdeniz Arap Alevilerinin tarih boyunca barıştan yana olduğunu ifade eden EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, açıklamasını; ”Biz Akdeniz Arap Alevileri ve barıştan yana tüm canlar olarak, ON4 TV ile Kanal 12’nin haklı mücadelesi yanında olduğumuzu, her türlü demokratik desteği vereceğimizi, bu tehlikeli kapatma kararını tekrar şiddetle kınadığımızı ve acilen bu tarihi hatadan dönülmesi gerektiğini, yetkililer ile değerli halkımıza ilan ederiz. E. Beyt kanallarının kapanması demek, hiç bir Alevi – Bektaşi – Caferi mescit, cemevi, türbe ve ibadet yerinin, hatta hiç bir E. Beyt taraftarının canının bile artık güvende olmaması demektir. Bunun tek sorumlusu da bu kararın altına imza atanlardır. Oysa bu milletin başta Alevisi – Sünnisi olmak üzere, her inancı, ırkı, ideolojisi ve siyasi görüşüyle Hz. Ali ve 12 İmam söylemlerinden rahatsızlık duyanlar değil, E. Beytin yakinen dostu ve aşığıdır.

Allah size akıl, basiret, adalet, vicdan, hidayet ve yanlıştan dönme erdemliliğini versin, Milletimizin kardeşliğini bozmaya da hiç kimseye fırsat vermesin! Başta Sünni kardeşlerimiz olmak üzere, her onurlu vatandaşımızı, demokratik hakkını kullanarak bu tehlikeli mezhepçi ve ayrımcı kararı düzeltmeye davet ediyoruz.” ifadeleri ile sonlandırdı.

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

 

 

Share
639 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?