YENİ MÜFREDATTA AĞIRLIK DEĞERLER EĞİTİMİNDE  | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

YENİ MÜFREDATTA AĞIRLIK DEĞERLER EĞİTİMİNDE 

Bu haber 11 Ekim 2017 - 9:53 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

 

  

2017-18 Eğitim-Öğretim Yılında müfredatta yapılan yenilikler dün Atatürk Orta Okulu 5. sınıf öğrenci velilerine, Rehberlik Öğretmeni Gökhan Baytar öncülüğünde Ders Zümre Başkanları tarafından anlatıldı. Türkçe, Matematik, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen, Sosyal Bilgiler, Resim ile Beden Eğitimi Dersleri Zümre Başkanları tarafından her bir derste yapılan yeni değişiklikler anlatıldı. İngilizce dersi dışında diğer derlerde müfredat çok değişmezken  eğitimde sadeleşmeye gidildiği yeni sistemin öğrencileri çok yormayacağı anlatıldı. Seviyeye uygunluk çalışmaları dışında giriş bölümüne ‘değerler eğitimi’ başlığının eklenmesi öğretmenlerce olumlu karşılanırken bazı veliler değerler eğitiminin evlerde aileler tarafından verilebileceğine işaret etti.

Toplantıda, öğretmenler ortak bir dille  “Çocuklarımıza nereden bakarsak bakalım bir hayalimiz var: devletimiz, vatan ve milletine faydalı, ‘fikri hür, irfanı hür’, müreffeh toplumları oluşturan uzuvlar olarak çocuklarımızı tasavvur ediyor. Siz anne-babaların bir hayali var: Bin bir meşakkat ve itinayla büyütüp okul çağına getirdiğiniz evlatlarınızı, gelecekte icra etmeyi arzuladıkları mesleğin kapısına emin adımlarla yürürken görmeyi, bu yürüyüşü gerçekleştirirken gerekli bilgi ve beceri ile donanmasının yanı sıra vicdan sahibi, saygılı ve dürüst birer fert olmalarını diliyorsunuz. Değerler eğitimi ile kendine, ailesine, milletine ve bayrağına saygılı bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir”dendi.

Yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilere değerler eğitimi verilecek

2017-18 Eğitim-Öğretim Yılında müfredatta yapılan yeniliklere de değinen Zümre Öğretmenleri, yeni müfredattaki en büyük değişikliğin sadeleştirme ve seviyeye uygunluk çalışmaları dışında giriş bölümüne ‘değerler eğitimi’ başlığının eklenmesi olduğunu söylediler.

Velilerin yoğun katılım gösterdiği toplantıda değerler eğitimi çatısında öğrencilere vatan sevgisinden, sabırlı olmaya, nezaket kurallarından aile birliğine önem konularında dersler verileceğinin altını çizen Öğretmenler,”vatan sevgisi, nezaket ve görgü kuralları, sabır, adil olma, aile birliğine önem verme, bağımsızlık ve özgür düşünebilme, dürüstlük, misafirperverlik, saygı, sevgi, sorumluluk ve temizlik. Bu değerlere sahip olan bireylerin geleceğimizi aydınlatmamaları mümkün müdür? Okullarda çocuklarımıza normal derslerin yanında bu topraklarda geçmişten beri var olan sevgi, hoşgörü, kardeşlik gibi kavramları daha fazla öğretmemiz gerekiyor. Çocuklar bunun yanında çocukluklarını yaşamalı” dendi.

 

Toplantıda, 5. sınıflarda adalet, denge, zaman yönetimi, hak konularının işleneceği belirtilirken, verilen eğitim sistemine bağlı sınav sisteminin de değişeceğinin altı çizildi.

Anne Babalara seslenilen toplantıda Anne – Baba görevini yerine getirsin, herkes işini bilmeli siz onların arkadaşı değilsiniz. Ama Empati kurun. Onların sizin sevginize ihtiyacı var arkadaşlığınıza değil” çağrısı yapıldı.

Çocukların beslenmelerine gereken önemin verilmesi gerektiği anlatılırken, ‘bir insanı değiştirirdeniz her şeyi değiştirirsiniz’ dendi.

Haber Foto:Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films