ÜST REKLAM

logo

reklam

YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

Hazırlayan: Sami Aslan
Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir.
Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır.
Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz.
Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ünlü Roma devlet adamı,şair ve bilgini Cicero; “ yemek için yaşamamalı,yaşamak için yemeli” diyerek, sağlık ve beslenme arasındaki  doğrudan ilişkiyi anlatmaya çalışmıştır.

Bugün çok iyi biliyoruz ki sağlık ile beslenme arasında doğrudan bir bağ vardır.
Yanlış besleniyorsak hasta oluyoruz, doğru ve akıllı besleniyorsak sağlıklı oluyoruz.
Doğru beslenmenin doğru tanımı; sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak, hastalıklara karşı sürekli dirençli olmaktır.
Bağırsaklar hastalıkların başladığı yerdir.. Bağırsaklarımızdaki probiyotik organımız bu sağlık göstergesinin merkezidir.
Probiyotiği oluşturan mikroorganizmalar, bizi hayata bağlanmamızı sağlayan temel faktörlerdir. Bu mikro canlılar çok akıllılar, çok iyi üreticiler ve çok iyi bir yöneticilerdir.
Probiotik bakteriler bizim dost bakterilerimizdir. Onlar vücudumuzdaki sistemler bütününün uyumlu ve olumlu çalışmasını sağlıyor, bütün organların birbirini destekleyecek güçte olmasını gerçekleştiriyor.
Bütün bu bilgilerin ışığında yediklerimiz ve içtiklerimiz ile ilgili bilgileri yeniden düzenlememiz gerekiyor.
Bir gıdaya baktığımızda lezzeti kadar hatta ondan daha çok sağlığımızı ne kadar olumlu etki yaptığını bileceğiz.
 Fermente(mayalanmış), probiotik, ve işlenmemiş doğal gıdalardan oluşan yeni bir beslenme anlayışı oluşturmalıyız.
Mikrobiyatamızı (bağırsaklarımızdaki yararlı mikroplar) daha zengin, daha aktif, daha etkin hale getirecek fermente(mayalanmış) gıdalarımız ile yeni gıda ve yemek listeleri düzenlemeliyiz.
Ninelerimizin mirası olan geleneksel fermente gıdalarımızı(turşu, yoğurt, ekşi mayalı ekmek…) unutmadan, yok olmalarına müsaade etmeden zenginleştirerek bizden sonraki kuşaklara taşıyalım. 
  Sağlık konusunda ilaç, hastane, tetkikler gibi girdaplardan önce beslenme kliniklerinin oluşturulmasını talep edelim.Aileler sağlıklı beslenme konularında bilinçlendirilmelidir.
 Bu ülkenin geleceği sağlıkta ve sağlıklı beslenmede, bunu unutmayalım.

(Kaynak: Haydar Yılmaz – Probiyotik Mutfak )     

Share
54 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...