“YEDAM’LA, HAYATA DEVAM” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“YEDAM’LA, HAYATA DEVAM”

Bu haber 23 Eylül 2019 - 10:35 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

YEDAM, Mahalle Muhtarlarımızı Bilgilendirdi

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Hatay Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’nın Samandağ Mahalle Muhtarlarına yönelik gerçekleştirdiği “Muhtarlık Bilgi Sistemi (MUBİM)” bilgilendirme toplantısının ardından İlimiz Yeşilay Danışmanlık Merkezinde faaliyet gösteren, Psikolog Macit Sönmez ve Sosyal Hizmet Uzmanı Gönül Yurtsever, mahalle muhtarlarına YEDAM ile bir sunum yaptılar.

Alkol ve Uyuşturucu Sorunuyla Başa Çıkmak İçin YEDAM ile iletişime geçilmesinin sağlıklı olacağını ifade eden  Sosyal Hizmet Uzmanı Yurtsever gerçekleştirdiği sunumda; “YEDAM (YEŞİLAY Danışmanlık Merkezi), uyuşturucu, alkol bağımlılarına ve ailelerine ücretsiz psikolojik destek ve sosyal destek hizmeti vermektedir. Türkiye’nin her bölgesinden aranabilen 444 79 75 hattıyla da psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları tarafından, arayanlara nitelikli danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Danışma Hattı ve Yüz yüze Görüşme Hizmetleri

Danışma Hattında motivasyon görüşmeleri ve yönlendirme yapılmaktadır. Yüz yüze görüşmelerde ise; tıbbi tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında uzun süreli psikolojik ve sosyal destek süreçlerini kapsayan bir rehabilitasyon hizmeti uygulanmaktadır.

Bağımlı bireyim kendisi gelmiyorsa, ailesi ne yapabilir?

  • Bağımlı birey gelmiyorsa, siz gelebilirsiniz.
  • Bağımlılık sadece bireyi etkileyen bir süreç değil, aileyi de etkileyen bir süreçtir.
  • Ailenin iyileşme sürecindeki rolü çok önemlidir.
  • Ailenin yaklaşımındaki iyileşme, bireyin iyileşmesine katkı sağlar.
  • Bağımlılıkta iyileşme süreci uzun sürebilir, sabır gerektirir.

YEDAM’ın sunduğu hizmetler nelerdir?

Psikolojik Destek:

YEDAM’a başvuran alkol ve uyuşturucu madde sorunu olan bireylerle yapılan yüz yüze görüşmelerdir.

Aile Görüşmesi:

YEDAM’a başvuran bağımlı kişilerin aileleriyle yapılan görüşmelerdir. Aile içi iletişiminin düzelmesi için önemlidir.

Sosyal Destek:

YEDAM’da psikolojik destek sürecinde devam eden kişilere sağlanan sosyal destek, kişinin topluma uyum sağlama sürecinde önemlidir. İŞKUR vasıtasıyla iş bulmak için yönlendirme, öğrenim sürecine destek olma, sosyal aktiviteler düzenleme, hobi ve beceri edinme kurslarına yönlendirme, sosyal güvence için destek olma gibi faaliyetleri içerir.

Aile Grup Terapisi:

YEDAM’da psikolojik destek görüşmelerine gelen kişilerin ailelerinin bir arada toplandığı, bilgilendirme ve paylaşıma dayalı iyileşmeyi destekleyici görüşmelerdir.

YEDAM Atölye:

Bireyin topluma en iyi şekilde katılımını hedefleyen YEDAM modelinin, beceri ve katılımını hedefleyen adımıdır. Amaç; bireyin hobi, mesleki beceri yeteneklerini geliştirerek bireylerin temiz kalmalarını sağlamak, toplumda sosyal uyumlarını arttırmak, mesleki edinmelerinde yardımcı olmak ve toplumda üreten konuma gelmelerini sağlamaktır.

YEDAM Atölye’de, gastronomi, spor ve hobi, oyuncak ve grafik tasarım olmak üzere 4 atölye yer almaktadır.

Kimler başvurabilir?

Aşağıdaki durumlarda bize başvurabilirsiniz:

Alkol kullanımınız fazlaysa

Madde bağımlılığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız

Eğer aile üyelerinizden biri bunları yaşıyor ama danışmanlık için gelmiyorsa, bilgi ve danışmanlık almak için siz de doğrudan YEDAM’a gelebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.