ÜST REKLAM

logo

reklam

YAZ MEVSİMİNİN MEYVESİ: ANANAS


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

Tropikal meyvelere zamanla daha kolay ulaşabilir duruma geldik. Bu sayede her türlü meyveye ulaşabiliyor ve ondan yararlanabiliyoruz. Daha önce sonbahar-kış meyvesi olan avokadoyu yazmıştım. Şimdi de yaz meyvesi olan ananası yazacağım. Bolca tüketerek bu güzel meyvelerden yararlanalım.

Ananas seçerken koyu yeşil yaprakları olmasına özen gösterin, bu taze ve iyi kalitede olduğunun belirtisidir. Özellikle küçük, yeşil ve tombul görünen ananaslar büyüklerinden daha tatlıdır. Ananas yıl boyunca üretilmektedir fakat yaz ayları ananasın en çok yetiştiği aylardır.

Ananas, bromelin adında bir enzim içerir. Özellikle doğal yöntemlerle etin yumuşatılması işleminde kullanılır. Bu enzim sayesinde ananas vücutta meydana gelebilecek olan inflamasyon (enfeksiyon) ve ödemi de etkili bir biçimde azaltır. Zedelenmiş dokuların iyileşme süresini kısaltabilir. Bromelin dokularda meydana gelen ödem ve inflamasyon sonucu ortaya çıkan artrit, sinüzit, gut hastalığı, bademcik iltihabı ya da yaralanma ve burkulmaların iyileşmesine yardımcı olur. Tendon iltihabı, kas zorlanmaları, burkulma ve diğer kas yaralanmalarının tedavisinde ananas/bromelin kullanılmaktadır.

Son yapılan çalışmalar ananasın, anti-inflamatuvar özelliği ile kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi geçirme ve inme riskini azalttığını göstermektedir. Ananasın büyük bir antioksidan ve C vitamini kaynağı olduğu da unutulmamalıdır. Antioksidan koruma sağlar ve bağışıklık sistemini destekler. Dokuların iyileşme süresini kısaltması, inflamasyon ve ödemi azaltması, selüliti azaltan meyve olarak nitelendirilmesine sebep olan özelliklerinden bazılarıdır.

Ayrıca ananas manganezden ve antioksidan etki gösteren C vitamininden zengin oluşuyla cildi güzelleştirmeye de yardımcı olur.  Meydana gelen güneş lekeleri ya da aşırı çevre etkileriyle oluşan sorunlar, ananasta bulunan antioksidanla ve yoğun C vitamini ile ortadan kalkar. Ananas tüm cilde iyi gelirken, özellikle kırışıklıkları da önler. Bu tropikal meyvedeki yoğun C vitamini katarakt oluşumunu da önlemektedir, sarı nokta hastalığının oluşum riskini azaltmaktadır.

İçerdiği fazla miktardaki C vitamini ve bromelin sayesinde boğaz ve burundaki mukus salgısının azalmasını sağlar. Soğuk algınlığınız var ise mutlaka ananas tüketin. Alerjisi olan bireylerde boğazını ve sinüslerini rahatlatmak için ananas tüketmelidir.

Ananas tıpkı papaya, mango, kayısı, havuç, kabak ve brokoli gibi beta karoten deposudur. Beta karoten de astım riskini ortadan kaldırır. Serbest radikallerin oluşması ananas tüketimi ile engellenecektir. Bu meyvenin beta karoten içeriğinin prostat kanseri üzerinde etkili olduğu da biliniyor.

Ananastaki lif ve su miktarı ayrıca sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar, kabızlığı önler, bağırsak sağlığını koruyucu hale getirir. Ayrıca içerdiği çözünür posa ile yüksek kan kolesterolünü dengeler ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucu etki gösterir.

Ananas bir antioksidan olan Ferulik asit kaynağıdır ve kanser oluşumuna neden olan maddeleri önlemeye yardımcı olur. Diyet yapanlar için de çok uygun ve yoğun tatlı tadına sahip lezzetli bir meyvedir. Şekerli bir tada sahip olması onu daha çekici kılar.Toksin atma özelliği sayesinde spordan önce özellikle tüketilmesi tavsiye edilir.

Meyvenin kendisini yiyebilir, suyunu çıkartıp içebilirsiniz. Meyve salatalarına, yoğurda, deniz mahsullerine veya etli yemeklerinize ilave edebilirsiniz. 120 gr taze ananas 1 porsiyon meyve yerine geçer ve günlük C vitamini ihtiyacının  %35’ini karşılar. Ananas suyu da düşük kalorili bir içecektir. Ananası saklama kabında muhafaza edebilir ya da streç filmle kaplayabilirsiniz böylece kokusunun diğer yiyeceklerle karışmasını önlemiş olursunuz. Ananas buzdolabında saklanmalıdır. Dilimlediğiniz ananasları buzdolabında 2-4 gün saklayabilirsiniz.

Share
648 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...