YAZ MEVSİMİNDE SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

YAZ MEVSİMİNDE SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Bu haber 14 Temmuz 2017 - 9:02 'de eklendi ve 253 kez görüntülendi.

 

Yazın ve özellikle de tatilde tükettiğimiz besinler son derece önemlidir. Yazın artan sıcaklıklar ile birlikte besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi sırasında mevcut bulunan bazı durumlar besinlerin bozulma riskini arttırdığından gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir.
Yaz aylarının başlaması ile artan hava sıcaklıkları birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmekte. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Doku ve organlarda oksijenlenmede azalma, kalp atım sayısı ve kan basıncındaki artış nedeniyle yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan terle birlikte su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz sıcaklığından en çok etkilenenler çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastalığı olan bireylerdir.

Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır. Yaz aylarında sıklıkla görülen sağlık problemlerinin azaltılmasında sağlıklı beslenme ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. Özellikle restoran, kafe ve otellerde hazırlanan yiyeceklerde hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, pişmiş gıdaların 2 saatten fazla oda koşullarında tutulması gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır. Yine yaz aylarıyla birlikte mangal yapımı ve piknikler artmaktadır. Pişime ve saklama koşulları önemlidir, aşağıda belirteceğim maddelere uyulması yaz aylarını daha sağlıklı ve daha az riskle daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Dört besin grubunda (süt, et, tahıl, meyve-sebze grupları) bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır.

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Her gün en az 1.5-2.5 litre (8-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, sade soda ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yaz aylarında yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, birkaç adet zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, taze sıkılmış meyve suyu veya bitki çayları tercih edilmelidir.

Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir.

Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine tam buğday ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Enerjisi yüksek şerbetli tatlılar, hamur tatlıları yerine hafif olan sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir.

Besin zehirlenmeleri, halk sağlığını yakından ilgilendiren ve özellikle yaz aylarında artan hastalıklardan biridir. Çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilgili bazı faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilmektedir. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Yaz aylarında özellikle rota virüslerden kaynaklanan bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen ishallerin önlenmesinde el temizliği ile sebze ve meyveleri yemeden önce iyice yıkamak çok önemli olup, ishali olanlar en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Gıdalar ile temas edilmeden önce eller yıkanmalıdır. Meyve ve sebzeler sirkeli suda bekletildikten sonra iyice su ile durulanarak tüketilmelidir. Kabuğunu soyacağınız gıdalar olsa bile her gıdayı pişirmeden, kesmeden ya da tüketmeden önce mutlaka akan suyun altında yıkayın.

Pişirdiğiniz et, tavuk, köfte ya da sebzeleri çiğ olanlar ile birlikte aynı kaba koymayın. Pişmiş ve çiğ kaplarınız ayrı olsun. Pişirdiğiniz et ürünlerinin merkez sıcaklıklarının 70°C sıcaklığa ulaştığına yani iyi piştiğine emin olun.

Mangalda pişirdiğiniz ürünlerin ateşe en az 15 cm mesafede olduğundan emin olun. Gıdaları yakmayın.

Pişirdiğiniz gıdaları oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakmayın.

Otel, restoran ve kafelerde orta bölümleri iyi pişmemiş et ürünlerini tüketmeyin.

Otellerde uzun süre beklemiş olan gıdaları tüketmeyin.

Eğer piknikte iseniz kolayca bozulabilen gıdalar için (özellikle pişmiş yumurta ve yumurtalı ürünler için) araba tipi soğutuculardan ya da buzlu taşıyıcılardan yardım alın.

 

 

 

 

 

Avatar
Deniz Selen Vahapoğullarıdnm123@hotmail.com
afdah.info

voir films