ÜST REKLAM

logo

reklam

YATKIN: AKCİĞERİMİZİ KARARTMAYIN

‘Samandağ’ına ve parka yapılacak en büyük kötülük olduğunu anlamak için kahin ya da teknik bilirkişi olmaya gerek yoktur.’

İlçemiz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerinden, bir dönem Belediye Meclis üyeliği yapmış olan Mustafa YATKIN, dün basına; ilçemizde inşaa çalışmasına hazırlanılan Eski Vergi Dairesi ile 75. Yıl Parkı çalışmaları hakkında  bilgilendirme toplantısı düzenledi. YATKIN basına verdiği bilgide ilçemizde soğuk beton görüntüsüne, trafik keşmekeşine çözüm olup akciğerlerimize giden daha fazla oksijen  sağlayacak olan önerisinin yeniden altını çizdi. YATKIN, ‘Binanın yıkılarak 75. yıl parkına eklenmesi ve tamamının altının otopark olarak düzenlenmesi ileriye dönük çözüm üreten doğru bir proje olarak önümüzde durmaktadır’ dedi.

DSC_0046

YATKIN: “Samandağı’nda yaşayan herkesin bildiği 75. Yıl adında bir parkımız vardır. Önceleri üzerinde gökdelenler yapılması planlanan, sonra belediye hizmet binası yapılmak istenen ve onlarca yıl süren mücadele sonunda bugünkü halini alan parkımız. Geçmişte kimisine seçim kazandıran, kimisine seçim kaybettiren parkımız. Toplam alanı yollarla beraber birkaç dönüm olan bu park çarşının göbeğinde beton yığınları arasında açan bir kardelen çiçeği gibidir. İnsanların dinlendiği, çocuklarımızın oyun alanı kısacası soluk almamızı sağlayan organımız, akciğerimiz gibidir.

Aynı alan içerisinde bir kısmı özel mülkiyete bir kısmı kamuya ait üç katlı kasaplar çarşısı diye bilinen yaklaşık 1,5 dönüm civarında olan bir bina vardır.  İlgili bina üç katlı olup yetkililerce yıkılıp yerine 8 katlı bir bina yapılması düşünülmektedir. Hala hazırda bina ile park arasındaki yol da inşaat alanına dahil edilerek bina parka doğru genişletilecektir. Bu durumda bu inşaat parkı daralttığı gibi parkın gün ve güneş ışığını görmesini engelleyecek,  çirkin ve kaba bir görüntü oluşturacaktır.  İnşa edilmesi düşünülen bu yapının Samandağ’ına ve parka yapılacak en büyük kötülük olduğunu anlamak için kahin ya da teknik bilirkişi olmaya gerek yoktur. Yüzlerce işyeri ile betonlaşma yaratacak, oluşturacağı trafik keşmekeşinden dolayı yaşam alanımızı daraltan olumsuz bir etkisi olacaktır.

Büyükşehir Belediye Meclisi parkın altını otopark olarak düzenleme kararı almış bulunmaktadır. Gökdelenin yapılması halinde otopark yapımı kararı eksik ve sorunları çözmekten uzak ve yetersiz kalacaktır.  Samandağ’ın en büyük sorunlarının trafik, çarpık yapılaşma ve hızlı betonlaşma olduğu tartışmasızdır. Kasaplar çarşısı denilen yere gökdelen yapmak yerine binanın yıkılarak 75. yıl parkına eklenmesi ve tamamının altının otopark olarak düzenlenmesi ileriye dönük çözüm üreten doğru bir proje olarak önümüzde durmaktadır. Bu proje soğuk beton görüntüsüne, trafik keşmekeşine çözüm olup akciğerlerimize giden daha fazla oksijen demek değil midir?

Samandağ halkının ezici çoğunluğunun görüşü binanın yıkılarak parka eklenmesi yönündedir.  Buna karşı duran yöneticilerimiz bu yerin bir kısmının özel mülk olduğunu söyleyerek buranın parka eklenemeyeceği yönünde beyanda bulunmuşlardır. Bir kısmının özel mülk olması böyle bir proje uygulanmasına neden engel teşkil eder ki?  Ülkemizdeki bütün yatırımlar özel mülkler kamulaştırılıp bedelleri ödenerek yapılmıyor mu? Örneğin Samandağ Belediyesinin kendisi semt pazarını kamulaştırmak için 3 milyon TL kaynak ayarlamamış mı? Şu an Samandağ Belediyesinin kasasında yaklaşık 13 milyon TL nakit yok mu? Büyükşehir Belediyesi ile beraber organize olunduğunda kimse mağdur edilmeden özel mülke ait yerler kamulaştırılabilir. Kamuya ait yerler de takas yoluyla satın alınabilir. Buna gücünüz de yetkiniz de vardır. Eksik olan iradedir.

Kasaplar binasının yıkılarak parka eklenme iradesi ve isteği Samandağ halkında vardır. Bazı konularda anket çalışması yapan Samandağ ve Büyükşehir Belediyesi Samandağ halkının bu konudaki düşüncesini almak üzere anket düzenleyebilir.  Halk tarafından seçilenlerin can alıcı projelerde dönüp halka sormaları gerekmez mi?

Siz Samandağ halkı: kasaplar binasının yıkılarak parka eklenmesini ve tamamının altının otopark olarak düzenlenmesini ister misiniz? Ya da

Siz Samandağ halkı kasaplar binasının yıkılarak yeni inşaatın parka doğru genişlemesi ve 8 katlı yapılmasını mı istersiniz?

Görülecektir ki Samandağ Halkının Ezici Çoğunluğu Binanın Yıkılarak Parka Eklenmesi Ve Tamamının Altının Otopark Olarak Düzenlenmesi Yönünde İrade Beyanında Bulunacaktır.

Bu durumun tarafı olan kamu görevlileri Sayın vali ve Kaymakamımıza, Samandağ Belediyesi ve meclis üyelerine Büyükşehir Belediye Başkanı ve meclis üyelerine çağrımızdır. İlgili yerimizi görerek yapılmak istenenle ve sonuçlarıyla ilgili daha iyi kanaat oluşturabilirsiniz. Samandağ halkının görüşlerini yüz yüze ya da anket düzenleyerek öğrenebilirsiniz.

Sonuçta alacağınız karar akciğerlerimizin bronşlarını kapatarak nefes alışımızı ve yaşamımızı zorlaştırmak ya da bronşlarımızı açarak nefes alışımızı kolaylaştırmak ve yaşam kalitemizi arttırmak yönünde olacaktır” dedi.

 Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
618 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?