“YAŞANABİLİR BİR SAMANDAĞ YARATMANIN MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“YAŞANABİLİR BİR SAMANDAĞ YARATMANIN MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ”

Bu haber 04 Ocak 2019 - 9:28 'de eklendi ve 161 kez görüntülendi.

 

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri çevreci eylemlerle Samandağ’a damga vuran ve gösterdikleri kararlılıkla İlçemizin geleceğine zarar veren bütün girişimlerin karşısında olduklarını belirten Samandağ Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi, gündeme oturacak açıklamalarda bulunarak sahada olduklarını, çalışmalarını sürdüreceklerini belirttiler.

Konu üzerine açıklamada bulunan İnsiyatif, ilçemizin hayati önem taşıyan sorunlarına değindiği açıklamada; “Çarşı ve çevresinin en büyük sorunu betonlaşmanın hızla devam etmesi ve nefes alacak alanların yok edilmesidir. Çarşı nefes alınabilecek yayalaştırılmış bir alana kavuşmak zorundadır. Abdullah Cömert alanı, 75. Yıl alanı, eski bina, Hükümet Konağı ve çevresinin içine alındığı trafik akışından arındırılmış, yayalaştırılmış bir alan Samandağ İçin Yaşamsal Bir Öneme Sahiptir. Bu alandaki yer sahipleri hiçbir şekilde mağdur edilmemelidir. Yönetim enerjisini yer sahiplerini mağdur etmeden bu alanı parka dönüştürme yönünde harcamamıştır. Belediye’ye ait parsel satışından gelen milyonlar ihaleye girme yeterliliği olmayan firmalara araç kiralamak üzere satın alınan araçlara harcanmıştır. Taşeronlaştırma ve özelleştirme şampiyonu olan yönetimin sözüm ona tasarruf etmek adına parsel satışlarından gelen milyonlarca lirayla araç alıp bir firmaya kiralaması manidardır.

Bu süreçte 75. Yıl alanı içinde yapılan çok katlı oto parkın yaşamı kolaylaştıran çözüm odaklı olacağı tartışmalıdır. Mahalle ve köylerden ve Antakya’dan gelen bütün güzergâhlar bu alanda kesişmektedir. Alanın bütün çevresinde gün boyu trafik akışı tıkanmaktadır. 25 yıl önce alan ve çevresinin Samandağ’ında trafik yönünden en sıkıntılı yer olduğu bilirkişi raporu ve mahkeme kararıyla saptanmıştır. Tüm bu gerçekler ortada iken yüzlerce araçlık yer altı oto parkının bu bölgedeki etkileri araştırılmadan inşaatına başlanmıştır. Bu alanda yapılan oto parkın çevresel etkilerinin ne olacağı ile ilgili bilimsel bir çalışmanın, bir fizibilitenin yapılıp yapılmadığı 1 derece yetkiliye sorulmuş ve yapılmadığı yönünde yanıt alınmıştır.

Birinci derece deprem bölgesi olan ilçemizde ucube binaların yükseldiğini hayretle gözlemlemekteyiz. Türkiye’nin en iyi narenciyesi mayıs portakallarının yetiştiği bölgede 15 katlı rezi(l)dansların dikildiğini görmekteyiz. Belediye yönetiminin müteahhitlik maharetiyle yapılan bu yapılar aynı zamanda sosyal bir proje de değildir. Satışa sunulan fiyatlarından anlaşılacağı gibi dula, yetime, fakire, yoksula, evsize, çulsuza hizmet etmediği ortadadır. Aynı zamanda 1. Sınıf tarımsal alanda Bu Boylarıyla Doğaya Da İnsana Da Saygısız Bir Şekilde Yükselmektedirler.” ifadelerine yer verdi.

“Mevcut Yerel İktidar, Ticari Kaygılarla İş Yapıyor”

Samandağ Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi, mevcut yerel iktidarın hizmet değil, ticari kaygılarla iş yaptığını söylerken, açıklamaya şöyledevam etti; “Ticari saikle yapılan balıkçılar çarşısı amaca hizmet etmemektedir. Yanlış yönlendirme sonucu dükkân alan onlarca vatandaş mağdur edilmiştir. Dükkânların % 80’i boş olup çarşı genel yapısı ile çevresini rahatsız eden kokmuş ve metruk bir yer görüntüsündedir. Gölet haline dönmüş oto parkı ile harabeye dönmüş Pazar yeri yönetimin dışında herkesi rahatsız etmektedir. 5 yıllık binanın bu kadar kısa sürede bu hale gelmesinin yegâne sorumlusu sosyal projeyi sulandırıp ticari proje haline getiren yönetimin yaklaşımıdır.

Samandağını tanıtırken her Samandağlının övündüğü dünyanın 2. Uzun kumsalı carettasıyla, kaliteli kumuyla, kumul bitkileriyle dünya harikası kumsalımız. Bu güzelim kumsal ve çevresi hizmet sunma girişimiyle betonlaştırılmış hızlı ve çarpık yapılaşmaya sebep olunmuştur. Yönetimin ufku geniş olmayan bu yaklaşımları denizin, kumun doğallığının bozulmasına, kaplumbağaların ve bitkilerin yaşam alanlarının daralmasına sebep olmuştur.

İlçe trafiğinin düzenlemesi yazboz tahtasına dönüştürülmüştür. Trafik sorunu ve çarpık yapılaşma ilçemizin en büyük sorunudur. Yeterli bir çalışma yapılmadan tek yön uygulaması başlatılmış, uygulamanın çözüm olmadığı ve yüzlerce esnafı mağdur ettiği ortaya çıkmıştır. Bazı güzergâhlar için tek yön uygulamasından vazgeçilmesi gündemdedir. Aynı zamanda bu durum tek yön uygulamasına göre pozisyon alan insanımızı mağdur edecektir. Dolayısıyla iyi düşünülmeden alınan bu kararların çok yönlü mağdurları oluşmuştur.”

“Mevcut Yönetimin Karnesi Zayıftır”

İnisiyatif, yaptığı açıklamada son olarak; “Bütün bu uygulamalar sonucu doğa tahrip edilmiş, yaşam alanları daraltılmış, trafik keşmekeşi yaşanmıştır. Nefes alacağımız alanlar yok edilirken, doğal ve tarımsal alanlar imara açılmıştır. Samandağ yerel yönetimi 10 yıllık icraatında doğayla dostane bir şekilde el sıkışmamıştır. 2 dönem 10 yıllık icraat yönetimin karnesine pek zayıf olarak geçmiştir.

Samandağı’nı yönetmeye talip olanların tartışması gereken sorunlar orta yerde iken gündem Ankara merkezli olarak tıkanmaktadır. 2 dönem karnesi pek zayıf olanların okuldan atılması gerekirken Ankara merkezli olarak tekrar sahaya sürülmesi halkta karşılığını bulmayacağı gibi tasarruf sahiplerine ağır bedeller de ödetir. Yapılması gereken 10 yıllık somut icraatların ne kadar halkçı, ne kadar şeffaf, ne kadar taşeronlaştırıcı, ne kadar özelleştirici ve güzelleştirici, ne kadar sosyal, ne kadar çevreci olduğuna bakmaktır. Dayatma yerine demokratik kanalların sonuna kadar kullanılması tercih edilmelidir. Geleceğimize zarar veren bütün girişimlerin karşısında olan Nefes Almak İstiyorum İnsiyatifi başta çarşıdaki park olmak üzere yaşanabilir bir Samandağ yaratmanın mücadelesine devam edecektir. Saygılarımızla” ifadelerine yer verdiler.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Haber Merkezi