YAŞAMIMIZDA MEYAN KÖKÜ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

YAŞAMIMIZDA MEYAN KÖKÜ

Bu haber 26 Mart 2018 - 11:23 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

Eskiden iş bulmak, para kazanmak zordu. Mahalle insanının; zeka ve becerisi, yen bir çalışma alanı yaratıyordu. Mahallemizin bakkallarında Reşit Sürmeli ‘’ Reşit Hilk’’ Çalıştırdığı bakkal dükkânının arka bahçesini, vatandaştan satın aldığı meyan kökü için stok sahası olarak kullanırdı. Meyan kökünün kilosu 25 kuruştan alıyordu. Çocuk denecek yaşta olanlarla genç ağabey ve ablalar meyan kökü toplamaya giderlerdi. Herkes topladığı meyan kökünü Reşit Sürmeli’ye’’ Reişt Hilk’e’’ getirirdi. Bu işle uğraşan tek Reşit amca vardı. Başka mahallelerde bu işin ticaretini yapan var mıydı? Onu bilmiyoruz. Meyan kökü ticareti uzun yıllar sürdü. Mahalleli, aile bütçesine az da olsa bir katkı sağlıyordu.

Bu işle uğraşan çocuk ve genç yaştakiler, sabahleyin erke bir saatte yola çıkıyorlardı. Ayrı ayrı gidenler olduğu gibi, Kafile halinde gidenler de vardı. Herkes, kazmasını, kullanacağı ipini, öğle yemeğini beraberinde alırlardı. İş sahası Kurtderesi Mahallesinin Kuzeydoğusuna düşen tepelerin yamaçlarındaydı. Oraya varıldığında herkes kendine bir alan seçer ve beraberinde götürdüğü kazmayla toprağı kazıp aradığı meyan köküne ulaşmaya çalışırdı. Kökler bir ile iki metre uzunlumda olanları vardı. Toprak yüzeyine yakın olan kökleri bir ucundan tutup elle çıkarmayı denerlerdi. Derinde olanlarını kazma yardımıyla toprağını kaldırarak ortaya çıkarılırdı. Evde, bahçede, tarlada işi olmayanlar, meyan kökü sökmeye / toplamaya giderlerdi.

İş başı sabahleyin erken saatte başlıyordu. Havalar kararınca biterdi. Üretilen kökler düzgün bir biçimde istiflenir. Yanlarında bulundurdukları iple güzelce sarılıp denk haline getirilir. Herkes yükünü sırtına alır ve tek sıra halinde reşit amcanınım dükkânına giden yola koyulurlardı.

Dükkâna varıldığında sırttaki yük indirilir. Sıra ile tartılır. Kilosu 25 kuruştan hesap yapılır. Peşin olarak ödeme yapılır.

Fiyatı Reşit amca belirliyordu. Hiç kimsenin itirazı olmazdı.  Mahallede bu işin müşterisi yalnız Reşit amcaydı. Başka mahallelerde yapan var mıydı? Bilen yoktu.

Meyan kökü ne işe yarar? Faydası ya da zararı nedir?  Bilmiyorduk. Kazma vurmaya ya da pamuk toplamaya Amik ovasına, Çukurova’ya gidişlerimizde meyan kökü şerbeti satanlarla tanıştık. Yazın serinletici bir içecek olarak satılıyordu Satıcının sırtında süslü, minare yapısına benzeyen bir kabın içini meyan kökü şerbeti doldurmuş, eline de bakırdan yapılma iki adet tası var, tasları birbirine vurarak ses çıkarıyor, öylece dolaşır. Yüksek sesle’ ’tatlı ve soğuuuk, tatlı ve soğuuuk’’ bağıra bağıra cadde ve sokaklarda, vatandaşın dikkatini çekmeye çalışıldı. Hatay merkez ve kimi ilçelerinde benzer, satıcılara rastlamak mümkündür. Buradakiler de Arapça olarak reklam yapmaya çalışırlardı. Hem Tatlı hem soğuk’’ hem hülü,hem berid’’ cülesini yüksek sesle seslendirirdi.

Yaşadıklarımız ve gördüklerimizin ham maddesi, mahallemizin tepelerinden elde edildiğini bilemiyorduk.  Öğrenince, sevinmiştik. O şaka yollu çalışmadan neler elde edildiğini öğrenmiş olmak gururumuzu okşamıştı

24.03.20418

Asaf HİŞMİ