"YAŞAMA HAKKI, İHLAL EDİLDİ" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“YAŞAMA HAKKI, İHLAL EDİLDİ”

Bu haber 16 Mart 2018 - 8:21 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

 

İlçemiz Avukatlarından Anıl Cevahir Can, ‘ Evrensel hukuka göre, devletin kolluk görevlilerinin silah kullanması, ancak “yakalamak amacıyla” ve “yakalamayı sağlayacak ölçüde” olmak zorunludur’ diyerek Güven Oğurel’in katli ile ilgili değerlendirmede bulundu. Olayın yaşandığı an itibari ile olay yerine intikal ederuk duyarlılığını ve Samandağ hassasiyetini ortaya koyan Avukat Can, olayla ilgili görüşlerini belirtirken, ‘Kaçmaya çalışan bir gencin kullanmakta olduğu aracın tekerleklerine belki ateş açılabilir ama doğrudan üstüne ateş açılamaz’ dedi.  

Avukat Can, “kısa bir süre evvel yasalaşan ve kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen yasa değişikliklerinden sonra polis, “eşyaya zarar verenlere” dahi “doğrudan ateşli silah kullanma yetkisi”ne sahip kılınmıştır.
Samandağ’daki cinayeti polisin kavuştuğu bu yetkilerden bağımsız düşünemeyiz.
Polisin silah kullanması ancak “son çare” olarak gündeme gelir. Polis kendisine ve halkın yaşamına, sağlığına, esenliğine yönelik hukuksuz bir saldırıyı ancak “başka bir çaresi kalmamışsa”, o zaman silah kullanarak etkisiz hale getirebilir. Polisin “başka çareleri varsa” silah kullanmak, yasanın aşılması ve hukukun ihlali olacaktır. Kaçmaya çalışan bir gencin kullanmakta olduğu aracın tekerleklerine belki ateş açılabilir ama doğrudan üstüne ateş açılamaz mesela. Somut olayda uygulama noktası olmadığı ve de maktül gencimizin aracının park halinde olduğu unutulmamalıdır.
Öte yandan polis hukuksuz bir saldırıya dahi “orantılı” cevap vermek zorundadır. Bu, hem saldırıya uğrayanların hakları konusunda, hem de polisin kullandığı araçlar bakımından orantılı olmak anlamına gelir. Yüksek sesle konuşarak başkalarını rahatsız eden veya alkol alıp sokakta nara atan kişilere karşı mesela silah kullanılamaz. Orantılılık ilkesi, bu anlama gelir.
Somut olay bu gözle değerlendirildiğinde, öldürülen gencimizin yakalanması için polisçe 6 defa ateş edilmesine olay sırasında ihtiyaç yoktur. Öte yandan, elinde silah olmayan, kimseye zarar vermeyen, en fazla hakkında var olan yakalama emirlerinin sayısı ve niteliği ne olursa olsun bir gence birden fazla ateş açmak amacının “öldürmek” olduğunu ve böylece Anayasamızın 17, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 2. maddesindeki “yaşama hakkı”nın ihlal edildiğini göstermektedir”dedi.

Haber/ Ali Doğru / Foto : Haber Merkezi