logo

reklam

YAŞAM KOMPLEKSİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ

        

Özel Samandağ Engelsiz Yaşam Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi, dev uzman kadrosu ile Açılışını Gerçekleştirdi. Yoğun ilgi gören açılışta kurumu tanıtan kurucular, yola çıkarken hedeflerinin ticarethane zihniyetinden ziyade; bir eğitim, yuvası bir yaşam kompleksi oluşturmak olduğunun altını çizdiler.

Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet Can, Zihinsel Engelliler Öğretmeni Ali Baklacı, Özel Eğitim Uzmanı Naim Bahap ortaklığında kurulan Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı heyecanlı geçti.

İlçemiz Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Samandağ ADD Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, Esnaf ve Kefalet Odası Başkanı Sait Kahiloğulları, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş açılışa katıldı.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “bütün renkler bugün burada bir aradayız. Hepimiz engelli olabiliriz. Engelli bireylere yönelik böyle bir merkezi ilçemize kazandırdıkları için Psikolog ve Aile Terapisti Mehmet Can, Zihinsel Engelliler Öğretmeni Ali Baklacı, Özel Eğitim Uzmanı Naim Bahap’ı tebrik ediyorum. Yaptığınız işi sevmeniz çok önemlidir. İşinizi severseniz başarılı olursunuz. Bu anlamda bu merkezin başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Toplum her kesiminden engelli kardeşlerimizi engelsiz bir hayata kavuşturmak önemlidir. Bu konuda hepimize bir görev düşüyor. Yerel yönetimlere, devletim diğer kurumlarına görev düşüyor. Biliyoruz ki engelli bireyler toplumun yaklaşık %10’u oranındadır. Engelli bireylere istihdam, eğitim, her konuda olanaklar sunulmalıdır. Velilerimiz her geçen gün biraz daha bilinçleniyor. Biraz daha bu işin farkında varıyorlar. Bu durum sevindiricidir. Toplum olarak yerel yönetimleriyle, devletin diğer kurum, kuruluşlarıyla her birlikte el birliğiyle engelli bireylerin engelsiz bir hayat yaratacağız. Bu merkezin hayırlı olmasını diliyor. Bu merkezi kuran hemşerilerime başarılar diliyorum. Her zaman yanlarında olacağımız ifade ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Bu iş vicdan işidir, ağır bir sorumluluktur

Samandağı’nda engelleri kaldırmak gayesiyle kurulan engelsiz yaşam özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi görkemli bir açılışla kapılarını hizmete açmıştır.

Psikolog Mehmet Can sadece Samandağı’nda değil Hatay’da hatta Türkiye’de örnek teşkil edecek bir kurum hayata geçirdiklerini aktararak, “Ortaklarım özel eğitim uzmanı Naim Bahap, zihinsel engelliler sınıf öğretmeni Ali Baklacı, fizyopterapist Soner can her birimiz yıllarca çeşitli kurumlarda çalışırken fark ettiğimiz eksiklikleri tamamlayacak bir kurum oluşturmak istedik. Yola çıkarken hedefimiz ticarethane zihniyetinden ziyade bir eğitim yuvası bir yaşam kompleksi oluşturmaktı.

Çünkü çocuklarsızın sorunlarını çok iyi biliyorduk. Sağlıklı olarak tabir edilen bir çocuğa haftanın 5 günü 8 saatlik eğitim veriyoruz, yetmiyor özel ders etüt programı vererek geleceğe hazırlıyoruz. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız haftanın 2 günü toplam 2 saatlik eğitimin yeterli görüyoruz. Uygun mimariye sahip merkezimizde futbol sahası, basketbol sahası, tam teşekküllü spor salonu, sinema salonu, tam donanımlı müzik atölyesini oluşturduk. Türkiye’de birkaç kurumda Hatay’da tek olan hidroterapi (havuz terapisini) kurarak fiziksel engelli çocuklarımıza umut olduk. Diyetisyen, ressam, konuşma terapisini bünyemize katarak rehabilitasyon merkezinden ziyade engelli bireylerimiz için yaşam kompleksi oluşturduk. Farkındalığımızı kurumumuzda yarattık umudumuz diğer kurumların da kendilerini yenileyebilmeleridir. Çünkü bu iş vicdan işidir ağır bir sorumluluktur”dedi.

Türkiye’de örnek teşkil edecek bir kurum yarattık

Özel Eğitim Uzmanı Naim Bahap kurumun faaliyetleri hakkında bilgi vererek; “Değerli misafirlerimiz bu kutsal yolda bizim yanımızda olan, bize inanan değerli velilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Bizler okulumuzda farkındalık oluşturmak istedik. Bu anlamda Samandağ’da, Hatay’da hatta Türkiye’de örnek teşkil edecek bir kurum yarattık.

Çocuklarımızın gelişim düzeyleri ve ihtiyaçları doğrultusunda;

* Bedensel ve kinestetik zekalarını geliştirmek adına futbol sahası.

* El-göz koordinasyonlarını geliştirmek adına basketbol potası.

* Var olan fazla enerjilerini alabilmek adına spor salonu kurduk.

Çocuklarımızın ince kas becerilerini ve yeteneklerini geliştirmek amacıyla resim ve iş atölyesini,

* Müziğe olan tutumlarını keşfetmek amacıyla müzik atölyesini kurduk.

* Fiziksel engelli öğrencilerimizin bağımsızlıklarını sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla Hatay’da hiçbir kurumda bulunmayan “Hidroterapi Havuz Sistemini” kurduk.

* Öğrencilerimizin kilo problemlerini çözmek ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak amacıyla bünyemizde diyetisyen bulundurduk.

* Bazı çocuklarımızda var olan konuşma bozukluğunu gidermek amacıyla bünyemizde dil ve konuşma terapistini bulundurduk.

* Araştırmalarımıza göre Kurumların ortak problemleri olan olumsuz etkileşimi önlemek amacıyla grupları Akademik grup, yani okula giden öğrencilerin bulunduğu grup, orta grup, ağır grup ve otizm grubu olmak üzere dörde böldük.

Değerli misafirlerimiz, bizler ne kadar kutsal bir iş yaptığımızın farkındayız. Bu anlamda alanında uzman ve profesyonel kadro ile yola çıktık. Şimdi sizlere kadromuzu takdim etmek istiyorum.

* Zihin Engelliler Öğretmenimiz aynı zamanda ortağım Ali Baklacı,

* GATA’da ve Hidroterapi alanında uzmanlaşmış sevgili Soner Can,

* Uzman Fizyoterapistimiz Sevilay Abacı,

* Sorumlu Müdürümüz Elif Çökmez,

* RAM, hastane ve evrak sorumlumuz Yaşar Bahap,

* Zihin Engelliler Öğretmenimiz Zeynep Emir,

* Zihin Engelliler Öğretmenimiz Sinem Gümüş,

* Resim Öğretmenimiz Cansu Zubari,

* Diyetisyenimiz Nazlıcan Yuva,

* Dil ve Konuşma Terapistimiz Özge Aksoy,

* Sekreterimiz Ezgi Müniroğlu,

* Grup öğretmenlerimiz; Cemile Hanım, Neray Hanım ve Selda Hanım.

* Servis personellerimiz; Ali Dadük ve Ali Miçooğulları,

* Mutfak ve temizlik personellerimiz Nazife Zubari ve Dilara Coşkun

Son olarak değerli misafirlerimiz; bu öğrencilerle bizler çok anlamlı ve güzel bir duygu oluşturduk. Toplum olarak herkesin aynı duyguyu oluşturması dileğiyle. Hepiniz tekrar hoş geldiniz” dedi.

Haber-Foto: Ali Doğru

Share
272 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?