"YAŞAM ALANIMIZDAN ÇIKIN" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“YAŞAM ALANIMIZDAN ÇIKIN”

Bu haber 11 Ekim 2017 - 10:10 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Demokratik Kitle Örgütleri “Emperyalist, Talancı Rüzgâr Enerji Şirketlerine seslendi, Yaşam, Geçim, Tarih, Turizm ve Sit Alanımızdan çıkın” çağrısında bulundu. 

 

‘Bu toprak parçasından başka malı, varlığı olmayan İlhami Dadük’e tarlası geri verilmeli, ahırı, zeytinlikleri ve bütün zararları tazmin edilmelidir’ ifadeleri ile yapılan açıklamada Demokratik Kitle Örgütleri; “Sermayenin en yoz, en vahşi kesiminin iktidarı döneminde ülke çapında doğa katliamı ve hak ihlalleri artarak devam etmektedir. İktidarın pervasız desteği ile Vahşi enerji sermayesi son on yılda ülkemizin Rüzgârını, Suyunu, Dağını, Denizini, Sahilini, Yeşilini, Kuşunu, Bitkisini kuşatma ve saldırı altına almıştır. Bu kuşatma, saldırı ve talandan Samandağ ve Defne ilçelerimiz de payını fazlasıyla almıştır.

Yüksek gerilim hattı ve türbinler hastalık odağıdır.

Samandağ ilçemiz sınırlarında faaliyet yürüten iki Rüzgâr Enerji Şirketinin kurduğu yaklaşık 65 türbinin yaydığı Kanser riski dâhil birçok hastalık, Yüksek gerilim hatları ile daha da katmerleşmektedir. Yüksek gerilim hatları normal elektrik hattı değildir. Yüksek gerilim hatlarının, yakın çevresinde yaşayanlar için kanser riskini artırdığı, hamilelerde sıklıkla düşüklere sebep olduğu, psikolojik rahatsızlıklar verdiği, sersemlik hali, depresyon, yorgunluk, Uykusuzluk nedeni olduğu biliniyor.

Aksa Enerjiye ait Sebenoba-Gözene RES şirketi Gözene mahallemizde bir doğa katliamına ve hak ihlaline daha imza atmıştır. Sebenoba mahallesinden gelen Yüksek gerilim hattı yerleşim ve tarım alanından uzak bir yerden geçirilmesi kolaylıkla mümkün iken Gözene köyümüzde Yerleşim alanına yakın, tarım ve hayvancılık alanının içinden geçirilmektedir. Şirket sırf maliyeti düşürmek için Yüksek gerilim hattını başka yere taşımadı. Şirket birkaç kuruş daha fazla masraf koymasın diye insanları malından mülkünden etmek hak mıdır?

 “İlhami Dadük’e tarlası geri verilmeli”

Aksa Enerji şirketine ait Yayladağı Sebenoba Mahallesinden gelen yüksek gerilim hattı Gözene Mahallesinin yerleşim alanın içinden geçirilmek isteniyor. Yüksek enerji hattı direklerini yerleştirmek için İlhami Dadük adlı vatandaşa ait ailesinden miras kalma 4 bin 680 metre kare arsasına el koyuldu.  Alay eder gibi arsa bedeli olarak bankaya İlhami Dadük payı olarak 3 bin TL para yatırıldı. Vatandaşın geçim kaynağı olan ahırı yıkıldı, zeytinlikleri söküldü.  Bu toprak parçasından başka malı, varlığı olmayan İlhami Dadük’e tarlası geri verilmeli, ahırı, zeytinlikleri ve bütün zararları tazmin edilmelidir. İlhami Dadük ve bütün Enerji Şirketlerinin mağdurlarının yasal ve meşru mücadelelerini destekliyoruz ve sonuna kadar takipçisi olacağız.

Enerji şirketleri provakasyon yapıyor.

Gözene (Dadük) Mahallesi sakinlerinden İlhami Dadük’ün arsası içinde bulunan ahır yıkıldı. Jandarma nezaretinde yıkılan ahır kepçeler tarafından yerle bir edilerek yıkım gerçekleştirildi. Mağdur vatandaşlar itiraz edince Şirket yetkilileri, Jandarma ile vatandaşı karşı karşıya getirmekte hiçbir sakınca görmeyecek kadar kar hırsı ile provakatif hareket etmektedir.

Zengin Ve Fakir Herkes Eşit Muamele Görmelidir

Enerji Şirketleri Sermayenin en talancı, en yoz ve en vahşi kesiminin önde gelenleri arasındadır. Halkı ve yetkilileri yanıltma, aldatma üzerine iş yapmakta profesyoneldirler.  RES şirketleri ilçemizde halkın malını, doğasını, geçim kaynaklarını talan etmektedir. İkinci Dünya savaşı sırasında savaş koşulları için çıkarılan “Acele Kamulaştırma Kararlarını” uygulayarak halkın malını kelepir fiyatına yutmaktadırlar. Savaş koşulları için çıkarılan “Acele Kamulaştırma kararlarını”  sermaye şirketlerinin sömürüsünü katmerleştirmek için uygulamak devletin görevi olmamalıdır. Mülkünü elinden zorla aldığınız vatandaşların geçim kaynağı ve çocuklarının geleceğini neden bir iki şirkete hibe ediyorsunuz? Devlet zengin fakir herkese eşit mesafede olmak zorundadır.

Bu şirketler 2010 yılında Tekebaşı ve Meydan köyü mahallelerini talan etmeye geldiklerinde halkımızın, belediyenin ve Samandağ’da faaliyet yürüten demokratik dernek ve partilerin direnişi ile bu saldırıları püskürttük. Şimdi yine geliyorlar, yine direneceğiz ve yine kazanacağız.

Res Şirketlerinin Etkisi Altında Kalan Adamları

Dünyada savaş ve sefilliğin en büyük müsebbibi olan, emperyalist enerji şirketlerinin büyük ortak olduğu bu şirketler girdikleri yerlerde “Kar için her şey mubah” talanının önünde hiçbir engel görmek istemez. Samandağ ve Defne gibi geri bırakılmış ve halkın örgütsüz ve sahipsiz bırakıldığı taşralarda Ekonomik, idari, siyasi, yargı, yasama, medya, Atanmış, Seçilmiş vb bütün erkleri kolaylıkla etkisi altına alır.

Arsasına Yüksek gerilim hattı dikmek istemeyen İlhami Dadük ve eşinin itirazlarına rağmen Özel mülküne girilmiş, ahırı yıkılmıştır. Aksa Enerji şirketi para kazansın diye ailenin geçim kaynağı yıkılır mı? Hem arsa hem de geçim kaynağı olan ahırı sahiplerine danışılmadan ve hiçbir tebligat yapılmadan nasıl yıkılır?  Eğer istimlâk varsa vatandaşa tebliğ edilmesi, haber verilmesi gerekmiyor mu? Şirket veya diğer yetkililer tarafından hiçbir tebligatın mağdur vatandaşa kadar ulaşmamış olmasının bilinçli planlanmış olma ihtimali yüksektir. Mülk sahibi vatandaşa haber vermeden “Saman altından su yürüterek” yapılan işler meşru değildir.

Emperyalist, talancı enerji şirketleri yaşam alanımızdan, geçim alanımızdan, tarih, turizm, sit alanından ve yaşam alanımızdan çıkın.”

Haber:Nazlı Hüzmeli- Foto :Haber Merkezi

afdah.info

voir films