ÜST REKLAM

logo

reklam

“Yasa Tasarısına Hayır Dediler”

“Can Veririz, Canlarımızı Vermeyiz!’’

İlçemiz hayvan severleri geçtiğimiz hafta sonu pazar günü Abdullah Cömert Alanında, Türkiye‘de yüzyıllardır birlikte yaşadığımız sokak hayvanlarının sürgünü, katliamı ve esareti ile sonuçlanacak bir yasa tasarısı taslağının hazırlandığını ifade ederek bir basın açıklamasında bulundular. Gerçekleştirilen basın açıklamasında hayvan severler adına açıklamayı Av. Suat Özgül okudu. 

Geçtiğimiz hafta hayvan hakları Yasama İzlem Delegasyonu’nun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda. Sn Bakan Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı ve yetkililer ile gerçekleştirdikleri toplantıda, sokak hayvanlarının sürgünü, katliamı ve esareti ile sonuçlanacak bir yasa tasarısı taslağının 22 Ekimde hazırlandığını öğrenmiş bulunmaktadır. Buradaki basın açıklamamız ile ülkemizin birçok il ve ilçesiyle aynı anda diyoruz ki ‘’Can Veririz, Canlarımızı Vermeyiz!’’

Türkiye‘de yüzyıllardır birlikte yaşadığımız sokak hayvanları, mahalle sakinlerimizdir. Sokak hayvanları, özellikle son yıllarda tanık olduğumuz gibi, korkunç bir zulme maruz bırakılmakta, belediyeler ise bireyden gelen zulmün bin mislini hayvanlara uygulayarak onları sokaklarımızdan, mahallemizden koparmak istemektedir. Günümüzde, barınak/bakımevi diye tabir edilen tesisler, birer ölüm ve toplama kampına dönüşmüştür. Hayvanlar, ulusal mevzuatımızın varlığına rağmen, belediyelerin toplama kampında can veriyor. Bu ülkenin vicdanlı insanları olarak, bu zulmün engellenmesi için “Hayvana Karşı Şiddet, Tecavüz Suçtur’’ diyerek hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması ve faillere, en az 2 yıl 1 aydan başlamak üzere, ertelemesiz hapis cezası verilmesi, hayvanlara vahşet uygulayan belediye görevlilerinin de Ceza kapsamına alınması, bakanlığın belediyeler üzerinde idari yaptırım yetkisinin olması talebimiz ise ortadadır. Bu toplumsal talebi karşılamak yerine, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı, sokak hayvanlarının katline neden olacak yasayı asla kabul etmiyoruz.

Sokak hayvanlarına yönelik zulüm, tecavüz durdurulmadıkça, taleplerimiz doğrultusunda bir cezai düzenleme yapılmadıkça ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri dikkate alınmadan yasa taslakları hazırlandıkça, hayvanları vermemek için var gücümüzle mücadele edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına İYİ Parti İlçe Başkanı Seyran Miçooğulları, Samandağ Çevre ve Koruma Derneği Başkanı Mişel Atik, Mimar Gizem Cabbaroğulları, Av. Suat Özgül, Eğitimci Leyla Reyhan, Gülbeyaz Sağlam, Şiraz Yoğun ve İlçemiz vatandaşları katılım gösterdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

Share
205 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?