YARIYIL TATİLİNDE BUNLARA DİKKAT!! | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

YARIYIL TATİLİNDE BUNLARA DİKKAT!!

Bu haber 16 Ocak 2019 - 8:56 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

“Tatili Her Çocuk İçin Verimli Hale Dönüştürmelisiniz”

Çocukların büyük bir coşkuyla bekledikleri yarıyıl tatili kapıda. Tatil denince akla ilk gelmesi gereken şey dinlenmek olmalıdır. Oysa ki aileler çocuklarının tatildeyken de sürekli olarak ders çalışmalarını istemektedirler. Bu durumun yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, Tatili her çocuk için verimli hale dönüştürmemizin daha faydalı olduğunu dile getirdiler.

Konu üzerine açıklama yapan uzmanlar, “Okul zamanındaki kuralları tatilde esnek tutarak çocuklar için olumlu sonuçlar oluşturabilecek durumlar yaratmalısınız.

Yarıyılda çocuklara sunulabilecek spor ve sanat etkinlikleri çocuğun farklı alanları tanımasına ve kendi yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, çocuklara onların ilgi alanlarına uygun ev dışı etkinlikler sunulabilir. Böylece ev dışında da aileyle birlikte kaliteli vakit geçirebilen çocuk, paylaşım ve iletişim açısından daha tatmin olabileceği bir noktaya gelecektir.

“Öğretmenlerle planlama yapabilirsiniz”

Öğretmenlerin gerekli ve uygun gördüğü alanlarda bireysel çalışmalar ve ev alıştırmaları çocuğun bir sonraki dönem için bilgisine daha çok güvenmesine destek olacaktır. . Aşırıya kaçmadan yapılacak bu planlama çocuk için benimsenen hedefler açısından doyurucu olacaktır. Böylece çocuğun özgüveni de gelişecektir. Öğrenciyi aldırılan tatil kitapları ile ödeve boğmak yerine derslerden de çok uzaklaştırmadan az ders çok oyun ilkesini benimsemek gerekir. Tatil demek, dersi tamamen bırakmak ya da sadece oyun oynayıp boş zaman geçirmek demek değildir. Zamanı verimli etkili kullanmak ve kişisel gelişime öğrencinin ihtiyaç duyduğu ölçüde değişik alanlarda destek olmaktır.

“Karne Notlarını Kişiliğe Mâl Etmekten Kaçının”

Anne babaların çocuklarının karne notlarına karşı hassas davranmaları gerekmektedir. Yüksek notlarla dolu bir karne getiren çocuğa karşı gösterilen aşırı olumlu tutumların, çocuğun sorumluluk algısına zarar verebilme durumu olduğu gibi zayıf notları olan bir çocuğa da aynı biçimde uç nitelikte tepkilerin gösterilmemesi gerekir. Aileler çocuğun karnesindeki notları ‘işe yaramazsın, tembelsin’ gibi direkt olarak kişiliğine mal edecek söylemlerden kesinlikle kaçınmalıdır. Eğitim sürecini göz ardı edip sonuca odaklanan velilerin çocukta suç arama, onu eleştirme ve cezalandırma yoluna gitmeleri çocuklarda değersizlik ve yetersizlik duygularını pekiştirmekten öteye geçmez.

Karnesi zayıf gelen çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta çocuğu başka çocuklarla kıyaslamamak.

Başka çocuklarla kıyaslanan çocuklarda ilk beliren duygu ‘yetersizlik’ oluyor. Bu noktada ailelerini memnun edemediğini, onların hedeflerine ulaşamadığını düşünen çocuklarda ciddi bir özgüven eksikliği ve beraberinde agresyon, saldırganlık gibi durumlar gözükebiliyor. Bu durum çocuğun farkındalık kazanmasına değil, öğrenilmiş çaresizlik algısına sahip olmasına sebep oluyor. Çocuk ‘ne yaparsam yapayım olmayacak’ algısına kapılıyor, bu ise ilerleyen evrelerde çocuklarda ciddi bir kaygı durumunun oluşmasına sebep olabiliyor.”

Çocuğa ceza vermek de ailelerin yapmaması gereken önemli noktalardan biridir. Ceza vermek yerine çocukların başarısız olmasının sebeplerini araştırmak ve varsa sorunları bulup, çözmek daha faydalı olacaktır” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films